Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraiński Uragan na barce ostrzeliwał Wyspę Węży

Ukraiński BM-27 Uragan.
Ukraiński BM-27 Uragan.
Autor. VoidWanderer/Wikipedia.

W serwisie X (dawniej Twitter) opublikowano archiwalne nagranie na którym widzimy umieszczoną na barce ukraińską wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet BM-27 Uragan z której prowadzono ostrzał do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów Wysypy Węży, zajętej wtedy przez Rosjan.

O tym, że Wyspa Węży w czasie jej okupacji przez rosyjskich żołnierzy była atakowana przez ukraińskich żołnierzy za pomocą wielu rodzajów uzbrojenia (jak na przykład jedyny występujący egzemplarz systemu artyleryjskiego Bohdana czy drony Bayraktar TB2) wiedzieliśmy od dawna. Teraz jednak ukazał się materiał wideo, który ukazuje, że do ostrzeliwania wykorzystana została wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet BM-27 Uragan. Ta została umieszczona na barce, aby zapewne zmniejszyć ryzyko jej ugrzęźnięcia na mokradłach oraz zmniejszenia dystansu oddzielającego ją od celu. Z racji na to, że Wyspa Węży znajduje się jakieś 35-40 km od stałego lądu, konieczne było zmniejszenie tego dystansu, aby Uragan miał szansę sięgnąć celu przy użyciu rakiet o donośności maksymalnej około 35 km. Zastosowanie tutaj barki mogło pozwolić na pewne zmniejszenie dystansu wyrzutni względem wyspy, co miało umożliwić jej skuteczny ostrzał za pomocą 11 z 16 wystrzelonych rakiet.

Reklama

Podobny problem miała Bohdana, która musiała wjeżdżać na mokradła i atakować cele na maksymalnym dystansie możliwego z niej rażenia przy użyciu pocisków kal. 155 mm z gazogeneratorem wynoszącym 40-42 km. Trzeba przyznać, że umieszczenie Uragana na barce w celu eliminacji wspomnianych wyżej problemów było bardzo kreatywnym podejściem do problemu. Po publikacji w sieci tego materiału wielu obserwującym wojnę na Ukrainie przypomniały się satyryczne obrazki i filmy, na których umieszczono system HIMARS na dmuchanym pontonie w celu umożliwienia mu ostrzału Mostu Kerczeńskiego.

Przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji planowano wszystkie ukraińskie BM-27 zmodernizować do standardu BM-27 Buriewij, gdzie wymianie uległo m.in. podwozie tego systemu rakietowego. Do dnia rosyjskiej inwazji ukraińska armia miała posiadać na stanie swoich jednostek około 80 egzemplarzy WWR BM-27 Uragan/Buriewij. Warto wspomnieć, że Ukraina pracowała nad stworzeniem pocisków rakietowych o znacznie większej donośności dla wspomnianych WWR, określonych jako Tajfun-2 o donośności 65 km. Czy do pełnoskalowego ataku Rosjan udało się je wyprodukować? Nie wiadomo.

Czytaj też

Reklama

BM-27 Uragan to sowiecka wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków rakietowych kal. 220 mm wdrożona do Armii Radzieckiej w 1975 roku. System rakietowy został oparty o podwozie samochodu ciężarowego ZIŁ-135M, który napędzany jest za pomocą dwóch silników benzynowych V8, każdy o mocy 180 KM. Pozwalają one na rozpędzenie tej ważącej łącznie 20 ton samobieżnej wyrzutni rakiet do 65 km/h. Uzbrojenie systemu stanowi łącznie 16 rakiet kal. 220 mm umieszczonych w rurowych wyrzutniach. BM-27 może razić cele oddalone maksymalnie o 35 km, za pomocą rakiet o różnych typach głowic, od klasycznych odłamkowo-burzących, poprzez chemiczne\(dymne i oświetleniowe), kończąc na efektorach przenoszących miny przeciwpancerne lub przeciwpiechotne. Obecnie tego typu pojazdów używają armie m.in. takich krajów jak Rosja, Ukraina, Armenia, Białoruś, Kazachstan czy Syria.

Czytaj też

Wyrzutnia BM-27 Uragan.
Wyrzutnia BM-27 Uragan.
Autor. mil.ru
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Vixa

    Weźcie nie piszcie takich artykułów, zaraz w MONie pojawią się pomysły na wymóg pływalności dla Homara-K🤣🤣🤣

Reklama