Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraiński przemysł zbrojeniowy ze wsparciem od Danii i Szwecji

haubica Bogdana
haubica Bogdana
Autor. Ministerstwo Obrony Danii

Ukraińskie ministerstwo obrony oraz przemysłu strategicznego zawarły szereg umów wykonawczych o wartości około 535 milionów euro z duńskim ministerstwem obrony. Dzięki nim możliwe będzie zamawianie kolejnego uzbrojenia w ukraińskim sektorze zbrojeniowym.

Informacja o zawarciu szeregu umów wykonawczych pomiędzy Danią i Ukrainą oznacza kontynuowanie sprawdzonego rozwiązania w postaci przekazywania finansów od krajów sojuszniczych do ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego, dzięki czemu może on zwiększać swoje moce produkcyjne. Dotychczas dzięki tego typu działaniom udało się m.in. wyprodukować 18 kołowych armatohaubic 2S22 Bohdana w odmianie 4.0.

Dokumenty finalizują umowy określone w liście intencyjnym, który został podpisany pod koniec września w Kijowie. Upoważniają one do dokonania szeregu zakupów od ukraińskich przedsiębiorstw zbrojeniowych o wartości około 535 milionów euro. Rządy Danii i Szwecji zapewniają pieniądze, podobnie jak odsetki z zamrożonych aktywów rosyjskich.
Komunikat ukraińskiego ministerstwa obrony
Reklama

Według informacji podanych przez dyrektora Departamentu Polityki Zamówień Publicznych Hliba Kaniewskiego powyższe umowy pozwolą na wyprodukowanie przez ukraiński przemysł wielu typów uzbrojenia w tym artylerii samobieżnej, dronów szturmowych, broni przeciwpancernej oraz pocisków rakietowych. Tamtejsze ministerstwo obrony przekazało, że dotychczas otrzymane zostało już 50 mln euro w ramach „duńskiego modelu”, które spożytkowano na wsparcie produkcji kołowych armatohaubic 2S22 Bohdana, których obecna produkcja ma już wynosić 18-20 sztuk miesięcznie.

Czytaj też

Strona ukraińska miała przekazać duńskiej pełne dane dotyczące projektów, ich finansowania oraz dostaw broni, jakie będą zrealizowane dzięki finansom przekazanych w ramach wspomnianych umów od Dani, Szwecji oraz z odsetek z zamrożonych rosyjskich aktywów. Co ciekawe, pod koniec października Sztokholm także wspomógł ukraiński przemysł zbrojeniowy kwotą 20 mln euro w ramach większego pakietu pomocy wojskowej o wartości 63 mln euro. Dzięki tego typu funduszom udaje się wspomnianej gałęzi przemysłu przemóc jeden z kluczowych dla niego problemów w postaci niedostatecznego finansowania. Przekłada się to nie tylko na zwiększenie produkcji obecnie wytwarzanych typów uzbrojenia, ale także pozwala na ich rozwój oraz powrót do pomysłów dotychczas niemogących się doczekać realizacji z racji na brak środków.

Reklama

Oprócz tego warto wspomnieć, że Dania w zeszłym miesiącu ogłosiła kolejny, już 21 pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 2,4 miliarda koron duńskich (ponad 340 mln dolarów). Dzięki niemu ukraińska armia otrzyma nowy sprzęt, ale także ten pochodzący z zapasów duńskich Sił Zbrojnych (chociaż nie zostało określone, o jaki dokładnie jego rodzaj chodzi). Oprócz tego ponownie wyznaczone zostały fundusze na wsparcie bazy przemysłowej Ukrainy. Oprócz tego w pakiecie pomocy mają znajdować się pieniądze i środki materiałowe zebranie od „partnerów międzynarodowych”.

Ukraińcy w dalszym ciągu niestrudzenie walczą z brutalnymi atakami Putina na swój kraj. Dlatego ważne jest, aby Dania w dalszym ciągu okazywała wsparcie Ukrainie. XXI pakiet darowizn został przygotowany z myślą o jak największym wsparciu militarnym najpilniejszych potrzeb Ukraińców, a jednocześnie wspiera ambicje Danii w zakresie wspierania długoterminowej budowy potencjału obronnego Ukrainy. Jednocześnie rząd pracuje nad tym, aby wkrótce podjąć decyzję o dalszych zakupach bezpośrednio od ukraińskiego przemysłu obronnego, w tym w obszarze dronów
Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen.
Pocisk przeciwokrętowy R-360 Neptun.
Pocisk przeciwokrętowy R-360 Neptun.
Autor. VoidWanderer/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. chmm

    Hahaa dobre. Czyli będziemy finansować ukraińskie biznesy zbrojeniowe (nic im nawet nie sprzedając czy przekazując ze swojej produkcji) a USA będzie miało dostę do złoży Ukrainy . (No ruskie też po to tam są of course) Złoża warte biliony. Tak Ukraina może przekonać Trumpa :"Ukraina posiada bogate zasoby mineralne: około 7 proc. światowych rezerw tytanu, 20 proc. rezerw grafitu oraz 500 tysięcy ton litu, SecDev oszacowała w 2022 roku, że całkowita wartość ukraińskich surowców mineralnych, w tym węgla, gazu i ropy naftowej, wynosi około 26 bilionów dolarów."

Reklama