Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: opłacona przez Danię artyleria dostarczona

2S22 Bohdana 4.0
2S22 Bohdana 4.0
Autor. /45. Samodzielna Brygada Artylerii/Facebook

Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały wszystkie 18 armatoahubic 2S22 Bohdana na których produkcję fundusze przekazała Dania. Realizacja tego zamówienia zajęła zaledwie dwa miesiące.

Dania w ramach pomocy wojskowej dla Ukrainy przekazała w lipcu tego roku fundusze na wyprodukowanie w jej przemyśle 18 egzemplarzy kołowych armatohaubic 2S22 Bohdana. Teraz po zaledwie dwóch miesiącach poinformowano, że opłacone przez Duńczyków armatohaubice zostały już wyprodukowane i dostarczone do ukraińskiej armii. Tym samym mamy potwierdzenie dotyczące zdolności produkcyjnych artylerii 2S22 przez ukraiński przemysł, który ma mieć zdolność wyprodukowania w skali miesiąca 10 Bohdan. Pozwala to na stałe uzupełniania strat, ale także stopniowe zastępowanie artylerii poradzieckiej kal. 122 oraz 152 mm. Tym samym ukraińscy artylerzyści otrzymują znacząco większe możliwości walki z rosyjskim najeźdźcą.

Dania regularnie przeznacza środki pieniężne na wsparcie Ukrainy poprzez kierowanie ich do tamtejszego przemysłu zbrojeniowego, pozwalająca na rozwiązanie jednego z głównego z problemów. Dotychczas przekazano w tym celu kilkaset milionów euro, które pozwalają na podnoszenie mocy produkcyjnych, stałą dostawę uzbrojenia, ale także rozwój zdolności wytwórczych w ramach poszczególnych firm i zakładów. Ten kierunek pomocy wydaje się bardzo skuteczny, ponieważ nie tylko wspiera ukraiński przemysł, ale także przyspiesza proces dostaw sprzętu do żołnierzy.

Reklama

2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kalibru 155 mm o trakcji kołowej. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska. Uzbrojenie główne pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 z opancerzoną kabiną, wariancie pojazdu wykorzystywanego przez Zbrojne Siły Ukrainy. Wobec problemów strukturalnych w zakładach KrAZ po rosyjskiej inwazji nośnik wymieniono. Podwozie nowszych egzemplarzy stanowi białoruski samochód ciężarowy MAZ-6317 (produkowany na licencji pod nazwą Bogdan-6317) o napędzie 6x6. Pojazd otrzymał kabinę o kształcie zbliżonym do tej zastosowanej w wozie dowodzenia RKP-360, wchodzącym w skład dywizjonów systemu przeciwokrętowego R-360 Neptun (2.0).

Czytaj też

Kolejnym alternatywnym nośnikiem jest Tatra T815-7T3RC1 z napędem 8x8 wyposażona w modułową, opancerzoną kabinę Puma (3.0). Obecnie armatohaubica jest także integrowana z cywilnymi modelami samochodów ciężarowych Tatra (np. Phoenix) wyposażanymi z kabinę podobną jak w wersji 2.0. Ten podwariant określa się mianem wersji 4.0. System może być także osadzany na samochodach ciężarowych innego typu, choćby na pojazdach marki MAN. W pierwotnej konfiguracji (na podwoziu KrAZ-6322) masa całkowita pojazdu wynosi 28 ton, a zapas amunicji to 20 pocisków i kompletów ładunków miotających. Armatohaubica jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, a jej teoretyczna szybkostrzelność maksymalna ma wynosić do 5-6 strzałów na minutę. Maksymalna donośność wynosi odpowiednio 40 km przy stosowaniu amunicji z gazogeneratorem dennym i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.

2S22 Bohdana (2.0).
2S22 Bohdana (2.0).
Autor. 1. Samodzielna Brygada Specjalnego Przeznaczenia im Iwana Bohuna/Facebook
Reklama

Komentarze (2)

  1. Tani2

    To trzeba potwierdzić. Bo najczęstszym bohaterem ruskich filmików w dziale artyleria jest to działo. Nasz Krab występuje w pojedynczych przypadkach. Pali się dobrze jak każde koła.

    1. szczebelek

      Tak samo jak straty własne 🤣

  2. radziomb

    bo ilosc to tez jakosc. Ciekawe czy to kupimy dla WOT czy te armatki 105 mmm na podwoziu Hammera od USA.

Reklama