Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: zdobyczne rakiety niszczą rosyjskie czołgi

Zniszczony T-90
Zniszczony T-90
Autor. SZ Ukrainy

Ukraińscy żołnierze wykorzystują do niszczenia rosyjskich czołgów zdobyczne zestawy przeciwpancerne Kornet. Ukraińcy ujawniają zalety i wady rosyjskiego sprzętu oraz stosowaną taktykę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Serwis Defense Express opublikował artykuł, w którym omawia wykorzystanie przeciwpancernych pocisków kierowanych Kornet przez żołnierzy ukraińskiej 66. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Otrzymali oni tę broń po tym jak została zdobyta na Rosjanach przez pododdział rozpoznawczy.

W zestawie znalazła się wyrzutnia z modułem celowniczym, duży zapas rakiet, a także siatka maskująca. Ukraińcy podkreślają, że zdobyta przez nich wyrzutnia Kornet nie dysponuje modułem zdalnego sterowania, takim jak ukraiński system przeciwpancernych pocisków kierowanych Stugna-P.

Reklama

Pomimo tego zdecydowano się włączyć Korneta do linii. I nie ma się co dziwić, bo to jeden z najnowocześniejszych rosyjski systemów przeciwpancernych pocisków kierowanych. Pociski są naprowadzane w wiązce laserowej, i w podstawowej wersji mają zasięg 5,5 km oraz przebijalność pancerza 1000 mm za osłoną reaktywną. Nowsze wersje, takie jak Kornet-EM mają zasięg nawet do 8-10 km i przebijalność do 1300 mm. Pociski rodziny Kornet mogą być też stosowane na pojazdach, takich jak Tigr, ale też zmodernizowany BMP-2M Biereżok.

Kornet Ukraina
Wyrzutnia pocisków Kornet zdobyta przez Ukraińców.
Autor. Armyinform/CC BY SA 4.0

Ukraińcy z 66. Brygady jednak wyrzutnię Kornet w wersji przenośnej. W materiale podano informacje o taktyce zastosowania tego typu broni. Z reguły stanowiska ogniowe zajmowane są w nocy, pojazdy przemieszczają się powoli i z wyłączonymi światłami. W jednym z wypadków obsługa Korneta musiała iść pieszo aż pięć kilometrów, aby zająć stanowisko i zniszczyć rosyjski czołg.

To pokazuje, że obsługi ukraińskich przenośnych wyrzutni przeciwpancernych (bynajmniej nie tylko Kornetów) często działają z zasadzek, czy z zamaskowanych stanowisk w trudno dostępnych miejscach. Po części ma to związek z charakterem konfliktu, choć taka taktyka dla pododdziałów przeciwpancernych pocisków kierowanych jest normą. Z drugiej strony pokazuje to, że przenośne ppk i wyrzutnie zamontowane na pojazdach, które Ukraińcy również cenią (np. TOW-2 na BWP Bradley) mogą wzajemnie się uzupełniać w systemie obrony przeciwpancernej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. rwd

  A jak tam z tą kontrofensywą? Zaczęła się? Skończyła? Może została wstrzymana do czasu dostarczenia F-16 albo innej Wuderwaffe?

  1. Karaczanus

   @rwd takie same teksty leciały przed odbiciem Chersonia i zrolowania obrony w innym miejscu :)

 2. Koruptor

  Davienek znowu wypisuje bajki o niezniszczalnych amerykuńskich czołgach, a jak przyjdzie co do czego, to powie że te zniszczone wersje abramsów wysłane na ukrainę to były zubożone, stare wersje :)

  1. Davien3

   @koruptor a ty znowu rozsiewasz ruska kłamliwa propagandę. ale dla twojej zerowej wiedzy Abramsy posłane ukrainie to M1a1SA czyli znacznie lepsze od m1A1HA wiec zapomnij byscie jakiegos zniszczyli inaczej niz połtonowymi fugasami.

  2. Koruptor

   Davienek, Rosja ma multum broni niszczących wasze abramsy od frontu, a od burty rozwali je nawet stary T-62 :)

  3. Karaczanus

   @Koruptor Da Da mnogo wszystkiego mieli i maja dlatego musza sciagac z Iranu Korei a w Dumie pomysły były by wysłac na front nawet pomnikowe T34/85

 3. LMed

  Miłośnicy "szaf żelaznych" nie lubią chyba takich doniesień o możliwościach nawet ruskich ppk. Ale szarża kompani czołgów chociażby na przykład , to piękna rzecz wiadomo. Można się rozmarzyć.

  1. Davien3

   @LMed taak i pewnie dlatego Kornet EM nie jest w stanie przebic pancerza kadłuba czy wieży juz w M1A1Ha z lat 80 tych a to najlepszy ppk rosjan:)

  2. Prezes Polski

   Przecież te możliwości są znane od lat. Wszyscy mają ppk, w tym zachód takie atakujące od góry. Ruscy jakoś nie zamierzają się z tego powodu pozbywać czołgów, mimo, że przed javelinem czy nowszymi tow nie mają żadnej sensownej to brony. Czołgi zachodu mogą być wyposażone w dość skuteczne systemy asop. Każdego systemu broni trzeba używać z głową. Poza tym na polu walki nie walczy pojedyncza broń, wojna to system broni połączonych. Jeśli go nie stosujesz, przegrasz nawet jeśli masz najlepszą dostępną broń działającą w separacji od innych.

  3. LMed

   Miłośnicy "szaf żelaznych" (nawet starych) pewnie pozytywnie odbierają takie opinie Davien.

Reklama