Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie testują zmodernizowane BMD-2M. Z pociskami Kornet

BMD-2M. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
BMD-2M. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Zmodernizowany bojowy wóz piechoty wojsk powietrznodesantowych BMD-2M przechodzi testy w pododdziałach Wojsk Powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej.

O prowadzonych próbach poinformowała agencja TASS. Prace nad modernizacją BMD-2 prowadzi biuro projektowe KBP z Tuły. Obecnie nowe moduły wieżowe "Bierieg" (które mają według rosyjskich źródeł podnieść aż pięciokrotnie zdolności bojowe pojazdu) są montowane na prototypowej partii tych wozów. Obecnie pierwsze zmodernizowane egzemplarze przechodzą testy w pododdziałach powietrznodesantowych przed przyjęciem ich do uzbrojenia.

Zmodernizowany BMD-2M ma zbliżony zakres do modernizacji do BMP-2M, oczywiście z dostosowaniem do możliwości tego mniejszego i lżejszego pojazdu. System wieżowy "Bierieg" jest potocznie określany mianem "mini-Bierieżok", co oznacza, że jest on mniejszą wersją tego systemu zamontowanego m.in. na zmodernizowanych BMP-2M. "Bierieg" jest wieżą jednomiejscową, podczas gdy "Bierieżok" dwumiejscową.

Zmodernizowany BMD-2M jest uzbrojony armatę automatyczną 2A42 sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm i granatnikiem automatycznym AGS-17 kal. 30 mm, a także w podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 "Kornet-M" z prawej strony wieży (w przypadku BMP-2M po obu stronach wieży, co w tym przypadku spowodowane jest najprawdopodobniej mniejszymi rozmiarami samej wieży BMD-2) i nowoczesnym system kontroli ognia, który ma być zunifikowany z analogicznymi systemami wieżowymi "Bierieżok" i "Bachcza".

W grudniu 2018 roku rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło chęć gruntownej modernizacji ok. 600 bojowych wozów piechoty wojsk powietrznodesantowych BMD-2 do standardu BMD-2M poprzez wyposażenie je w nowy system wieżowy z nowym uzbrojeniem oraz cyfrowe systemy kierowania ogniem i rozpoznania. Według planów masowa modernizacja floty BMD-2 ma rozpocząć się w 2021 roku. Obecnie wojska powietrznodesantowe FR mają dysponować ok. 850 BMD-2 w linii i 1500 egzemplarzami zmagazynowanymi w rezerwie. Masowe wprowadzenie zmodernizowanych BMD-2M pozwoli na znaczące podniesienie zdolności bojowych zmechanizowanych rosyjskich desantników, szczególnie w zakresie zwalczania broni pancernej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.