Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie testują zmodernizowane BMD-2M. Z pociskami Kornet

BMD-2M. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
BMD-2M. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Zmodernizowany bojowy wóz piechoty wojsk powietrznodesantowych BMD-2M przechodzi testy w pododdziałach Wojsk Powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej.

O prowadzonych próbach poinformowała agencja TASS. Prace nad modernizacją BMD-2 prowadzi biuro projektowe KBP z Tuły. Obecnie nowe moduły wieżowe "Bierieg" (które mają według rosyjskich źródeł podnieść aż pięciokrotnie zdolności bojowe pojazdu) są montowane na prototypowej partii tych wozów. Obecnie pierwsze zmodernizowane egzemplarze przechodzą testy w pododdziałach powietrznodesantowych przed przyjęciem ich do uzbrojenia.

Zmodernizowany BMD-2M ma zbliżony zakres do modernizacji do BMP-2M, oczywiście z dostosowaniem do możliwości tego mniejszego i lżejszego pojazdu. System wieżowy "Bierieg" jest potocznie określany mianem "mini-Bierieżok", co oznacza, że jest on mniejszą wersją tego systemu zamontowanego m.in. na zmodernizowanych BMP-2M. "Bierieg" jest wieżą jednomiejscową, podczas gdy "Bierieżok" dwumiejscową.

Zmodernizowany BMD-2M jest uzbrojony armatę automatyczną 2A42 sprzężoną z czołgowym karabinem maszynowym kal. 7,62 mm i granatnikiem automatycznym AGS-17 kal. 30 mm, a także w podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M133 "Kornet-M" z prawej strony wieży (w przypadku BMP-2M po obu stronach wieży, co w tym przypadku spowodowane jest najprawdopodobniej mniejszymi rozmiarami samej wieży BMD-2) i nowoczesnym system kontroli ognia, który ma być zunifikowany z analogicznymi systemami wieżowymi "Bierieżok" i "Bachcza".

W grudniu 2018 roku rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło chęć gruntownej modernizacji ok. 600 bojowych wozów piechoty wojsk powietrznodesantowych BMD-2 do standardu BMD-2M poprzez wyposażenie je w nowy system wieżowy z nowym uzbrojeniem oraz cyfrowe systemy kierowania ogniem i rozpoznania. Według planów masowa modernizacja floty BMD-2 ma rozpocząć się w 2021 roku. Obecnie wojska powietrznodesantowe FR mają dysponować ok. 850 BMD-2 w linii i 1500 egzemplarzami zmagazynowanymi w rezerwie. Masowe wprowadzenie zmodernizowanych BMD-2M pozwoli na znaczące podniesienie zdolności bojowych zmechanizowanych rosyjskich desantników, szczególnie w zakresie zwalczania broni pancernej.

Reklama

Komentarze (7)

 1. bender

  Jeśli wieża "Bierieg" ma według rosyjskich źródeł podnieść zdolności bojowe pojazdu aż pięciokrotnie, to uzasadnione są dwie konkluzje: (a) bez wieży "Bierieg" BMD-2 ma w sumie kompletnie nieistotne zdolności bojowe (5 razy mniejsze) oraz (b) aż strach pomyśleć, jak strasznie wzrosną jego zdolności bojowe jak go kiedyś wyposażą w wieżę z armatą, z której można w coś w ogóle trafić.

  1. Fanklub Daviena

   Zauważyłem, że ogólnie zwykle masz problemy z rozumieniem i wyciąganiem konkluzji. Można mówić, że pojedyncza wyrzutnia Konkurs czy Fagot jest "nieistotną zdolnością bojową", choć Saudyjczycy, których Abramsy od tych rakiet płonęły pewnie mają inne zdanie. 30mm też możesz (zapewne w osamotnieniu) uważać za nieistotną. Większość osób, w tym ja, uważamy inaczej. Zauważ, że ta stara wieża miała mniej więcej możliwości... naszego Rosomaka (Rosjanie mają nowsze wersje Konkursów/Fagotów) - widać jego możliwości uważasz za nieistotne... I teraz zamiast 1 starego Fagota/Konkursa dostajemy 2 Kornety o 2x większym zasięgu i większej przebijalności, dostajemy dodatkowo granatnik i dostajemy nowoczesne SKO. Dzięki temu można zwalczać 2x więcej silniej opancerzonych celów na 2x większym dystansie, na 4x większej powierzchni pola walki, dokładniej, celniej i szybciej dzięki nowoczesnemu SKO i z wykorzystaniem szerszej o granatnik 30mm gamy uzbrojenia. Jak dla mnie 5x wzrost możliwości bojowych jest tu raczej skromnym szacunkiem.

  2. Davien

   Funku, ani Konkurs, ani Fagot nie sa w stanie zarysować Abramsa nawet w wersji saudyjskiej. Za to doskonale rozwalały T-72 w Syrii;) A co do zwalczania celów to mozesz zwalczac całe 2 cele jak są blisko siebie bo Kornet ma archaiczne naprowadzanie SACLOS. Zasieg maks panei funklub wynosi 8km ale to na pustyni bo w Europie dalej niż na 1500-2000m nie postzrelasz. Działko to dalej "słynna' 2A42 ze słaba amunicją Wiec panie funklub wzrost możliwości bojowych 2x to maksimum.

  3. bender

   Mówisz,że dodanie dwóch Kornetów z 2A42 (to armata, która nawet nie stała blisko Bushmastera z Rośka) w jednosobowej wieży zwiększa możliwości bojowe pięciokrotnie? Chyba w traktorze. Albo w BWP-1, bo faktycznie możliwości bojowe BWP-1 po przezbrojeniu w taką wieże wzrosłyby kilkukrotnie. Tak jak tych rumuńskich z działkiem Oerlikona i Spike'ami. Przez analogię jeśli możliwości bojowe BMD-2 bez tej wieży są pięciokrotnie mniejsze, to BMD-2 jest kupą złomu jak BWP-1. Dla porównania możliwości bojowe Rośka z bezzałogową ZSSW-30 z Bushmasterem II i dwoma Spike'ami LR w żaden sposób nie są aż pięciokrotnie większe od możliwości bojowych Rośka z Hitfistem, choć możliwości ZSSW-30 są znacznie większe niż wieży Biereg.

 2. BRZDĄC

  Odpowiedzią Polski powinna być bieda modyfikacja gdzie koszt będzie odpowiadał efektowi tj jest zamontowanie granatnika Spg-9 na BWP-1 granatnik powinien być zdejmowalny i zmodernizowany w wersji Bułgarskiej (prosze poczytać o modyfikacji) wspiera wojska i niszczy on lekkie pancerze do odległości 6-7km a wiec dwa razy dalej niż armata bwpa grom 73 mm a ciężkie uspokaja z odległości 1-1,5km poza tym po zdjęciu z BWPa może działać jako druga jednostka ogniowa działko speg jes montowane za wieża armat Grom 73mm na obrotowym trójnogu na wysokości przedzału desantowego wskazane byłoby by PGZ zastanowił się nad moim bardzo mądrym pomysłem

 3. Rzyt

  Bmd 2m ma większe zdolności niż nasz modyfikowany T72...wazne,ze ludzie bojacy się zmian w bumar że będą mieć na chleb...brawo,cudownie kupcie sobie jeszcze pasztetową. Będziemy mieć pracę tak gadał...przez to, że się boją i roszczenia mają tylko jako ogół narodu i państwa mamy cierpieć na bezpieczeństwie. A już lepiej na autostrady, tory i porty było te 2mld dać lub na bloki energetyczne a nie to dno z bumaru związkowców i socjalistow

 4. men

  Już teraz desant ruski ma większe możliwości oddziaływania ogniowo/manewrowego niż całe nasze defiladowe wojsko o ilości Indian tu i u nich nie wspominając.

 5. Marek1

  Liczba integrowanych od lat bezproblemowo ppk. na rosyjskich zestawach wieżowych (załogowych/b.załogowych) jest porażająca. W armii FR praktycznie prawie KAŻDY pojazd jakkolwiek opancerzony jest lub może być nosicielem b. skutecznych zestawów ppk Kornet (podwójnych /poczwórnych). JAK oni to robią, podczas gdy my za cholerę takiej integracji od wielu lat "przeskoczyć" nie potrafimy ??

  1. Davien

   Marek, są producentami zarówno wież jak i ppk i mają do nich wszystko co potzrebne??

  2. mobile aggresive

   Proste. Działają a nie planują, debatują i szabelką machają

  3. A nam to niby co potrzeba? 10 lat zeby zintegrowac wieze Rosomaka z pociskami? no prosil bym cie.

 6. werte

  Jeszcze kilka modyfikacji i nieco odchudzania a w końcu Rosjanie będą mieli swojego Wiesela.

 7. MaG

  Rosomak kiedy będzie miał w końcu ppk a czy Borsuk który będzie za X lat też będzie bez broni przeciwpancernej....

  1. Marek1

   MA mieć podwójny moduł Spike-LR, ale tyle już MIAŁO być, że obecnie wiarygodność MON ZERO.

Reklama