Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina zatopiła rosyjski okręt zbudowany w Polsce

Duży okręt desantowy Kaliningrad projektu 775/II (Ropucha). W związku z agresją na Ukrainę został przerzucony na Morze Czarne, podobnie jak dwie inne jednostki 71. Brygady Okrętów Desantowych Floty Bałtyckiej.
Duży okręt desantowy Kaliningrad projektu 775/II (Ropucha). W związku z agresją na Ukrainę został przerzucony na Morze Czarne, podobnie jak dwie inne jednostki 71. Brygady Okrętów Desantowych Floty Bałtyckiej.
Autor. Zbiory autora

Ukraińskie drony wodne miały zatopić okręt desantowy „Cezar Kunikow”, należący do typu 775 (kod NATO Ropucha).

Reklama

O sprawie donosi „Ukraińska Prawda”. Na razie informacje te nie są potwierdzone, jednak okręty typu 775 - zbudowane jeszcze w czasach PRL w Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, jeszcze dla Marynarki Wojennej ZSRR, były już celami ataków zarówno za pomocą dronów (jeden okręt uszkodzono), jak i pocisków manewrujących Storm Shadow.

Reklama
Reklama

Nagranie z ataku zostało udostępnione przez Główny Zarząd Rozpoznawczy Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR):

YouTube cover video

Jeśli doniesienia o zatopieniu okrętu się potwierdzą, będzie to drugi przypadek zatopienia okrętu Floty Czarnomorskiej przez drony. Pierwszym tak utraconym okrętem była korweta typu Tarantul „Iwanowiec”..

https://twitter.com/JayinKyiv/status/1757659022906233282/video/1
Reklama

Komentarze (25)

 1. młodygrzyb

  W cieniu "sukcesu" na morzu uciekła wszystkim informacja o próbie poprawy sytuacji w Awdijiwce. Ukraińskie kontrnatarcie zostało zmasakrowane i do tego ruskie przeciwuderzenie jak to kiedyś obrazowo pisano "na plecach" uciekających ukraińców wjechało w ich linie obronne i zajęło sporo terenu.

 2. pomz

  Coś Ukraińcy kombinują, skoro tak polują na te teoretycznie bezużyteczne okreciki.

  1. Darek S.

   Najważniejszym celem dla Ukrainy nie jest Ługańsk lub Donieck, gdzie ich nie chcą tylko pusty Krym.

  2. Davien3

   Pomz te okręciki słuza ruskim do transportu amunicji i dronów kamikaze wiec sa bardzo wartościowym celem.

 3. Jaberwak

  Taka ciekawostka. Tsaezar Kunikov na cześć którego nazwaną ten okręt zmarł 14 lutego 1943. Okręt ponoć zatopiony 14 lutego 2024 (ponoć bo nie wiem czy jeszcze 13 czy już 14tego).

  1. Kumbot

   niesamowity zbieg okoliczności... z 12 na 13 lutego został ranny zmarł 14 lutego w Gelendzyku walczył na Krymie .... niesamowite

  2. DBA

   Kumbot Kunikow był oficerem rezerwy, a walczył i zginął na tzw Nowej Ziemi koło Noworosyjska. Jako jedyny utrzymał z powodzeniem przyczółek desantowy w tradycyjnie spartolonej przez Flotę Czarnomorską i ruskich marszałów operacji desantowej wiosną 1943. Jak by nie patrzeć był bohaterem, tylko pech chce, że jego nazwiskiem nazwano okręt wojenny zbrodniarzy

  3. GB

   DBA, Małej Ziemi....

 4. Tani2

  Mam złą wiadomość ,ruscy na gwałt ciągnął linię kolejową już niedługo most będzie tylko uzupełnieniem. A o krypach naszych i ruskich szkoda pisać forsa do kibla. Czyli boso ale w ostrogach. Global Hawk pracuje a resztę szkoda pisać.

  1. Davien3

   A niech ciagna będzie dodatkowy cel dla Ukraińców:))

  2. Wania

   A sprawdzian ile od linii kolejowej będzie do linii frontu? I napisz od razu w zasięgu czego będzie ta linia kolejowa. Możesz też

  3. DBA

   Tani2 - a kiedy sprzedaż biletów na ten pociąg - można kupić przez internet?

 5. Tukan

  Turcja powinna wpuscic z 10 kolejnych ruskich jednostek na morze czarne.

 6. papa lebel

  Zaraz napiszą, że to stary złom był i w ogóle niepotrzebny...:)

  1. skition

   Bo to prawda. To stary złom i potrzebny temu kto chce wozić żołnierzy i sprzęt transportem morskim.. U nas może jechać drogą z Hamburga aż do Tallina.

  2. GB

   skition, ale jak będziesz chciał zdobyć jakieś ruskie wyspy to okręt desantowy może być niezbędny. Oczywiście można śmigłowcem, ale ciężki sprzęt już niekoniecznie.

  3. Był czas_3 dekady

   Ten "złom" w naszej armii trzeba dozbroić, by się mógł bronić skutecznie..Jest zbyt kosztowny, by to lekceważyć.

 7. kimeR

  Co to oznacza na dalszy proces wojny?Ukraina dominuje na morzu czarnym, flota rosyjska stracila praktycznie jej operacyjnosc, kazde dalsze wychylenie na otwarte wody bedzie skutkowalo bolesnymi zatopieniami. Zagrozeniem zostaja jeszcze lodzie podwodne.W powietrzu z pozyskaniem adekwatnej liczby F16 za 1-2lat Rosjanie straca calkowita dominacje nieba.Zostaje kluczowa sfera na ladzie. Ale F16 beda wstanie razic artyleryjskie pozycje poprzez szybujace bomby i stopniowo rosyjska arlyleria upadnie. Za najwczesniej dwa lata Ukraina bedzie wstanie myslec o jakiejkolwiek ofensywie.

 8. Chyżwar

  Tym razem do dronów chyba nikt nie próbował strzelać. Swoją drogą ten okręt podczas wojny na Ukrainie był wcześniej dwa razy uszkodzony. Przy czym drugi raz poprzez drony właśnie. Prawdopodobne jest więc, że po doraźnych naprawach był "sprawny inaczej".

  1. Kalrin

   Przypatrz się uważnie widać ludzi i rozbryzgi wody. Ewidentnie próbowali do niego strzelać tylko tak jakby z broni ręcznej zamiast uzbrojenia pokładowego. Może to nadal było nie sprawne po ostatnim ataku?

 9. Kalrin

  W jednym z ostatnich ujęć widać ostry przechył na burtę więc całkiem możliwe że stał się sztuczną rafą.

 10. młodygrzyb

  Ciekawe jak to zatopienie przekłada się na sytuację na froncie. Czy jest w stanie zrównoważyć przecięcie przez ruskich "drogi życia " do Awdijiwki? Ciekawe.

  1. pomz

   Nijak się nie przykłada . Jednak kolejna taka strata bardzo boli ruSSka propagandę i ciszy nas Polaków. Co widać w komentarzach pod spodem. W takiej np UK można nawet już kupić plansze z sylwetkami okrętów całej floty Czarnomorskiej i sobie skreślać każdą jednostkę. Znikają w oczach hehe :)))

  2. Rusmongol

   W awdiejiwke Rosja poniosła takie straty że nawet jak ja przejmą to UA i tak zbiła tam niezły kapitał straty jak 1 do 12 według UA jak obstawiam jak 1 do 6. Wielu NKWD cow tam poległo.

 11. Pan_xxxxx

  GB tym razem chyba Cie uprzedzę. Ukraina juz stosuje GLSDB,jest film ruskich. W końcu !!!

  1. GB

   Potwierdzam. Obecnie zarobiony jestem, rozliczenie poprzedniego roku itd i nie mam czasu na śledzenie Telegramu.

 12. Wilczyszaniec

  To już powoli staje się nudne.

  1. Lukas

   mnie się to nigdy nie znudzi, piękny widok

 13. PGR

  Ukraińcy jedyny swój okręt z obawy przed tym żeby nie trafił w ręce Rosjan zatopili na samym początku wojny jak widać nie potrzeba marynarki wojennej żeby zatapiać okręty floty czarnomorskiej które dzięki Storm Shadow nie są bezpieczne nawet w portach.

 14. Chris

  Szkoda, że polska admiralicja ignoruje zupełnie znaczenie dronów na współczesnym polu walki. Zamiast tego budujemy drogie tak w zakupie, jak i użytkowaniu, fregaty Miecznik. Tymczasem tanie drony tak nawodne, jak i podwodne zupełnie sparaliżowały Flotę Czarnomorską i podobnie byłoby z Bałtycką

  1. Rusmongol

   Rosja na Morzu Czarnym nie ma okrętów podobnych do miecznika.

  2. Juzz

   Pstryk palcami i już wyprodukowano potrzebne drony. Wesoły Romek.

  3. Alibi

   Ale ile ma okrętówi podwodnych.

 15. Ma_XX

  niedoimperialna flota znowu wtopiła? :)

 16. Chyżwar

  Poprawka. „Cezar Kunikow” wcześniej oberwał tylko raz. Jeśli chodzi o sprawność, dość długo czekał na części. Więc nadal nie wykluczam, że ruscy naprawili go po łebkach. Poza tym oni jednak są niereformowalni zważywszy na miejsce, w którym ten okręt operował.

 17. radziomb

  czyżby początek operacji blokady Krymu? ciekawe czy F16 i Gripeny bedą za pół roku testowąły pociski Harpoon? pytanie retoryczne...

  1. Adam S.

   Konsekwentna praca nad odcięciem dostaw dla rosyjskiej armii na Krymie. Gdy zniszczą most, okaże się, ze nie ma okrętów, którymi można dostarczać zaopatrzenie.

 18. Jwch

  Ile razy można zatapiać ten sam okręt?

  1. skition

   Tyle samo razy ile można go podnieść z dna i dziury zalepić. W każdym bądź razie uważam ,że minister MON idzie złą drogą .Zamiast klepać jakieś Mieczniki potrzebujemy tu na wybrzeżu z 1 000 sztuk dronów typu Magura V5 lub lepszych

  2. Adam S.

   Jwch, rosjanie mają więcej niż jeden okręt. A niektóre z nich nawet są do siebie podobne.

 19. Paweł P.

  Nie ma niezniszczalnych, są tylko źle trafione.

 20. ACAN

  Film nie zostawia wątpliwości co do skuteczności ataku. Kolejny bolszewicki złom na dnie. Wygląda to na przemyślane działanie w celu powolnego odcinania Krymu od zaopatrzenia. Czekamy na wysadzenie filarów mostu krymskiego i pozamiatane

 21. radziomb

  podobno most krymski ma nadal ograniczenia w ciężarze przewożonych ładunków i dlatego chętnie rosjanie korzystali z tych okrętów desantowych. Ukraińcy widać stosują taktyke "wilczych stad" z 2 giej wojny światowej. Atak np 10 dronów na raz zatopi kazdy rosyjski statek. tak samo jak 10 dronów FVP załatwi każdy ruski czołg i wyrzutnie TOS1. W roku 2024 r ukraińcy wyprodujują 1 mln dronów! Za rok Nato będzie błagac ich aby wstąpili do NATO hehe....

 22. GB

  Póki co ruscy mówią iż coś wybuchło na morzu koło Krymu. Pewnie z czasem potwierdzą.

 23. stroopwaffel

  Nie zatopiony a awansowany na łódź podwodną.

 24. Adam S.

  A jaka różnica, że okręt był "zbudowany w Polsce"? To był rosyjski okręt.

 25. Rusmongol

  Świetne wieści. Może dodatkowo miał jakiś przyjemny ładunek. Drony szached, gruz 200 albo jakiś ciężki sprzęt.

Reklama