Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina rozpoczęła produkcję modeli dronów dla armii

Autor. AeroDrone/Facebook

Ukraińska firma AeroDrone rozpoczęła seryjną produkcję dwóch modeli bezzałogowych statków powietrznych dla Sił Zbrojnych Ukrainy; po pomyślnej certyfikacji podpisano kontrakt z Ministerstwem Obrony - poinformował w środę portal Ukrinform.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

AeroDrone zaprezentowała dwa modele dronów. Model D-80 Discovery jest w stanie przenieść ładunek o masie do 80 kg, a model E-300 Enterprise - do 300 kg. Oba drony wyposażone są w systemy spadochronowe, które w razie zagrożenia uratują pojazd. Mogą być wykorzystywane zarówno do misji rozpoznawczych, jak i uderzeniowych - napisał Ukrinform.

Czytaj też

D-80 Discovery przeznaczony jest do prowadzenia rozpoznania, identyfikacji i rozminowywania celów oraz ich rażenia. Jest wyposażony w sprzęt, który może wykrywać obiekty na lądzie i pod wodą. W czasie jednego lotu kamery mogą wykonać do 25 tys. zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Może być dodatkowo wyposażony w transponder, nadajniki wideo oraz łączność satelitarną.

Reklama

D-80 Discovery lata autonomicznie, podążając za wcześniej ustalonymi współrzędnymi. Dron automatycznie startuje, ląduje i zrzuca ładunek w określonych miejscach. Operator może zaprogramować zrzucanie bomb na pozycję wroga lub ręcznie pilotować statek. Twórcy zapewniają, że paliwa starcza w nim na odległość od 100 do 800 km. W przypadku konieczności zwiększenia zasięgu, na dronie można zainstalować dodatkowe zbiorniki paliwa, ale taka modernizacja zmniejsza maksymalną masę ładunku.

Czytaj też

E-300 Enterprise może przenosić do 300 kg ładunku użytecznego (wraz z paliwem) z prędkością 150 km/h. Jego zasięg wynosi od 675 km do 3150 km, w zależności od dostępności dodatkowych zbiorników paliwa. Może pozostawać w powietrzu od 9 do 23 godzin na wysokości do 5000 metrów. To pozwala dronowi pokonać dystans do Uralu i dotrzeć na Syberię, przykładowo z Charkowa do Nowosybirska.

Czytaj też

AeroDrone prowadzi obecnie rozmowy z zagraniczną firmą na temat możliwości uruchomienia linii produkcyjnych za granicą. W zależności od wyposażenia drony mogą kosztować od 250 tys. do 450 tys. dolarów.

Źródło:PAP
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. balti

    Ciekawy projekt, dobrze że kombinują w tym kierunku, ciekawi mnie czy ta firma z zagranicy to warmet? powodzenia z tym tematem!

    1. mick8791

      warmet? Nie ma takiej firmy! Jest Warmate ale to jest nazwa modelu drona, a nie firma...

  2. szczebelek

    Istnieją plotki, że firmy z Polski biorą udział w produkcji komponentów.

  3. PGR

    A kiedy u nas zaczniemy masową produkcje odpowiedników tanich Shahed 136? Ewentualnie cichych z napędem elektrycznym, wyposażonych w ogniwa słoneczne które wydłużyłyby ich zasięg.

  4. rwd

    Wygląda trochę jak sprzęt z IWS.