Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie marzenie w zasięgu ukraińskich rakiet [KOMENTARZ]

Wizja rosyjskiego śmigłowcowca desantowego Projekt 23900 (typ Iwan Rogow)
Wizja rosyjskiego śmigłowcowca desantowego Projekt 23900 (typ Iwan Rogow)
Autor. Projekt 23900 (typ Iwan Rogow)

4 listopada 2023 roku ukraińskie pociski manewrujące przedarły się przez rosyjską obronę przeciwlotniczą i uderzyły w stojącą przy stoczniowym nabrzeżu korwetę typu Karakurt. Doszło do serii eksplozji i co najmniej poważnego uszkodzenia okrętu. Jednostka (zdaniem źródeł ukraińskich świeżo ukończony Askold) stał w stoczni Zaliw, we wschodniej części Krymu. Tam gdzie budowane są właśnie największe rosyjskie jednostki nawodne.

Reklama

Jednostki projektu 22800 czyli typu Karakurt klasyfikowane są na zachodzie jako korwety, a w Rosji jako mały okręt rakietowy. Utrata bądź uszkodzenie jednej z nich jest z pewnością bolesna, szczególnie że był to okręt nowy, kończący próby, który lada chwila miał zasilić przetrzebioną walkami Flotę Czarnomorską. Do jego atutów należały m.in. zdolność do przenoszenia ośmiu pocisków manewrujących Kalibr. Nie jest to jednak strata, która w znaczący sposób wpłynie na losy wojny na Ukrainie, czy kondycję rosyjskiej marynarki wojennej jako całości. Ta bowiem posiada obecnie kilkadziesiąt okrętów podobnej klasy (choć większość z nich to przestarzały spadek po ZSRR, a ta była nowa).

Reklama

Atak pokazał jednak, że ukraińskie lotnictwo jest w stanie uderzyć na znajdujący się na wschodzie Krymu Półwysep Kerczeński i tamtejszą stocznię. Miejsce, w którym budowane są dwa najbardziej oczekiwane okręty nawodne rosyjskiej floty.

Czytaj też

Od początku ubiegłej dekady Rosja starała się zmienić oblicze swoich sił zbrojnych w tym marynarki wojennej. Już wówczas było jasne, że jednostki zbudowane jeszcze przez ZSRR nie będą trwały wiecznie i ich wartość bojowa spada – tak z powodu wieku jak i rozwijającej się techniki wojskowej na świecie. Zmiany postanowiono przeprowadzić przy wykorzystaniu rozwiązań importowanych z zachodu i w 2011 Moskwa podpisała z Paryżem umowę na dwa śmigłowcowce desantowe typu Mistral. Sprawa ta wywołała poruszenie wśród rosyjskich sąsiadów, pamiętających niedawną agresję na Gruzję. Protestowali także Amerykanie, którzy wskazywali, że jest to sprzedaż ofensywnej broni przez kraj NATO do państwa o „niskich standardach demokratycznych”. Do sprzedaży, za około 2 mld EUR, mimo wszystko jednak doszło. Storpedowała ją dopiero pierwsza rosyjska agresja na Ukrainę w roku 2014. Okręty o nazwach własnych „Sewastopol” i „Władywostok” zostały ukończone, ale już dla Egiptu, gdzie służą dzisiaj jako ENS „Gamal Abdel Nasser” i ENS „Anwar El Sadat”.

Reklama

Rosjanie, którzy zamawiali Mistrale w 2011 roku, ponieważ uważali, że sami dojdą do odpowiednich rozwiązań technicznych dopiero za 10 lat, zostali z nierozwiązanym problemem. W związku z tym szybko rozpoczęto prace nad stworzonym własnym typem śmigłowcowca desantowego. Planowano wybudowanie dwóch jednostek o nazwach „Priboj” i „Lawina”, które potem zostały przemianowane na „Iwan Rogow” i „Mitrofan Moskalenko”.

Czytaj też

Jednostki te miały być niemal dwukrotnie większe niż Mistrale i wypierać po 40 tys. ton każda, a zatem odpowiadać największym okrętom tej klasy na świecie, czyli amerykańskim jednostkom typu Wasp i chińskim typu 075. Pełna wyporność Mistrala to tymczasem zaledwie 21500 ton.

Okręty te mają być zdolne do przenoszenia nawet 75 pojazdów opancerzonych, 900 żołnierzy piechoty morskiej, czterech małych jednostek desantowych, 21 śmigłowców z wytwórni Kamowa, w tym morskiego wariantu Ka-52K i planowany większy śmigłowiec transportowy Ka-65. Grupę lotniczą mają uzupełniać cztery bezzałogowce bojowe S-70 Ochotnik B. Do samoobrony jednostki mają otrzymać dwa morskie systemy rakietowe krótkiego zasięgu Pancyr-M i trzy lufowe systemu obrony punktowej Kasztan. Na wszelki wypadek projektanci zadecydowali też o posadowieniu 100 mm armaty morskiej.

W 2020 roku podpisano kontrakt na ich budowę i położono stępki. Ich budowa trwa więc już trzy lata, a zgodnie z planem obydwa okręty powinny zostać ukończone  w roku 2026 (pierwszy) i 2027.

Czytaj też

I na koniec najważniejsza informacja: obydwa okręty są budowane w stoczni Zaliw na Krymie. Tam gdzie 4 listopada została zniszczona korweta Askold. W stoczni Zaliw budowane są też od wielu lat okręty pomocnicze floty, w tym dwa tankowce floty Projektu 23131, druga korweta typu Karakurt, a także szereg mniejszych jednostek pomocniczych. Ukraińcy tymczasem przeprowadzili przy pomocy pocisków Storm Shadow i SCALP co najmniej dwukrotnie atak na jednostki znajdujące się w dokach, a zatem mających ustalone pozycje geograficzne. Atak taki jest o tyle łatwiejszy, że idący na konkretne współrzędne pocisk jest odporny na zakłócenia.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Tani2

    Eee,pudło wszystko wstrzymali lub max zwolnili. Łącznie z 5 cioma atomowymi lodołamaczami klasy Lider na Pòłnocny szlak. Co w zamian pokazali Putinowi w Rostowie wszędołaz Desertcross 1000-z trzy osoby paka na towar cena na prywatnym rynku w Rossji prawie dwa miliony rubli. Putin kazał kupić 1000 na początek. Dzisiaj na froncie jest ich 534. Ja wam to piszę cały czas ta armia to nie jest sowiecka armia ,jak trzeba to kupią w Iranie,Chinach czy Korei Płn. Ale mają i używają.

    1. Rusmongol

      Racja. To nie sowiecka armia. Ona była potęgą. Ta armia i Rosja to cień zsrr. Ale mniemanko to kacapy mają o sobie jak o bogach.

    2. Davien3

      Tani pojazdy Desewrtcross 1000 to pojazd importowany z Chin a nie produkowany w Rosji Nie jest tez zadnym wszędołazem ale zwykła lekka terenówką o udźwigu maks 500kg kupili ich nie 1000 ale ponad 2000 w cenie 1,58 mln rubli za sztukę Jakies jeszcze nowosci??

    3. Ralf_S

      To właśnie widać: ODES to chińska marka. Ciekawe, jak się chińczycy wymiksują ze sprzedaży... Zaryzykują awans na "czarną lictę"?

  2. szczebelek

    Do momentu gdy Ukraina nie posiadała rakiet, które mają kilkaset kilometrów to buduwane okręty były bezpieczne, więc we czym problem? 🤪😜 Wina zgniłego Zachodu, że ruscy nie pomyśleli by gdzie indziej to robić 😂🤣

    1. szczebelek

      Zanim ktoś się przyczepi to kilkaset kilometrów zasięgu, a nie długości 🤣😂

    2. Davien3

      Szczebelek Ukraina posiadała pociski rakietowe o zasiegu kilkuset km ale ich CEP był typowo rosyjski czyli liczony w najlepszym razie w setkach metrów

  3. Prezes Polski

    Zastanawiam się czy okręty nawodne mają przyszłość w obliczu coraz bardziej zjadliwych systemów przeciwokrętowych. O ile jeszcze grupa lotniskowcowa USA, której siła się zwielokrotnia przez to, że okręty wzajemnie kryją się ogniem ma sens, to jeden, dwa, czy też trzy okręty chyba nie byłyby się w stanie obronić przed równoważnym przeciwnikiem bez osłony z powietrza. Naprawdę warto się zastanowić nad naszym planem na fregaty. Cały plan i koncepcja ich wykorzystania (której nie ma...) wydają się chybione.

    1. szczebelek

      Zamiast fregaty rakietowej będzie fregata patrolowa skrojona na nasze potrzeby jak Ślązak 😂😅

    2. ALBERTk

      Nie porównuj topowego uzbrojenia zachodniego, w które będą wyposażone polskie fregaty z systemami przeciwlotniczymi ruskimi.

    3. Prezes Polski

      ALBERTk chyba nie zrozumiałeś co napisałem. Po pierwsze nasze fregaty nie będą miały silnej opl. Nawet systemy ciws to mają być polskie trytony (tylko 550strz/min). Po drugie samotny okręt nawet z aegis w końcu się podda. To tylko kwestia ilości rakiet w ataku saturacyjnym. A ruscy mają dużo rakiet. My natomiast nie mamy lotnictwa morskiego żeby dać jakąkolwiek osłonę tym nieszczęsnym miecznikom. Uważam, że okręty nawodne będą mogły działać bezpiecznie tylko w zespołach i z osłoną lotniczą. To sytuacja analogiczna jak w 2w.św z pancernikami.

  4. Rusmongol

    W obwodzie kemerowskim do mieszkań kobiet, które w anonimowych czatach rozważały zorganizowanie mitingu, przyszła policja. Funkcjonariusze znaleźli je, chociaż czaty były anonimowe, a ustalenia niewiążące, bo ostatecznie żony zmobilizowanych postanowiły nie zgłaszać wniosku o zgodę na demonstrację. Z kolei w kraju Krasnojarskim policja dzwoni do żon zmobilizowanych i uprzedza je o odpowiedzialności za "ekstremizm". ...... Mię w sam raz dla młodego grzyba i bez reklam.

  5. Dr. Pavl Kopetzky

    Odpowiadać Rosjanom tym samym, ale wielokrotnie mocniej, silniej, trafniej. Logika. Zwycięstwo. Wojna

    1. Dr. Pavl Kopetzky

      Żadnych marzeń Rosji, Rosjan i tow. Putina z KGB. Tylko śmierć - destrukcja - nicość. Pustka. Śmietnik Historii. Real Life of Politik and War

Reklama