Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie zestrzelili ciężki amerykański bezzałogowiec?

Amerykański dron RQ-4 Global Hawk. Fot. Northrop Grumman
Amerykański dron RQ-4 Global Hawk. Fot. Northrop Grumman

Rosyjski myśliwiec przechwytujący MiG-31 zestrzelił nad Morzem Czarnym amerykański ciężki bezałogowiec rozpoznawczy RQ-4A Global Hawk – twierdzi źródło rosyjskie zbliżone do Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej. Amerykanie zaprzeczają. Nie wystosowali też żadnego oficjalnego protestu.

Do zestrzelenia bezzałogowca miałoby dojść jakoby 24 czerwca 2024 roku. Zdaniem rosyjskiego źródła miał tego dokonać MiG-31. Obydwie maszyny miały znajdować się na dużej wysokości, niedostępnej dla mniej wyspecjalizowanych statków powietrznych takich jak np. samoloty wielozadaniowe. Rosyjskie źródło podkreśla, że Global Hawk był wart „100 mln dolarów”, a dwuosobowa załoga MiG-a otrzyma nagrodę państwową.

Reklama

Źródło rosyjskie zapowiada, że teraz Amerykanie przestaną wykonywać loty nad Morzem Czarnym i dzięki temu nie będą naprowadzać pocisków ziemia-ziemia ATACMS na cele na południu Ukrainy w tym Krymie. Zdaniem autorów druga możliwość to kontynuacja lotów Global Hawków. Miałaby ona świadczyć, że Amerykanie byli przygotowani na taki ruch i następnym razem będą mieli gotowe przeciwdziałanie na podobną rosyjską próbę przechwycenia.

Jednak próba taka byłaby trudna z uwagi na niedostępny dla amerykańskich samolotów pułap, na którym działa MiG-31. Oficjalnie jest to bowiem 25 kilometrów, podczas gdy w przypadku np. F-15 jest to około 18 km.

Czytaj też

Tymczasem Amerykanie twierdzą, że ich rozpoznawczy bezzałogowiec bez problemu wrócił do bazy i nie zgłosili żadnego protestu. Mieliby do tego prawo, ponieważ Global Hawk krążył nad wodami międzynarodowymi i formalnie miał prawo się tam znajdować, a Rosjanie nie mieli prawa go zestrzelić. Na temat rzekomego incydentu nie wypowiadają się też władze rosyjskie, a inne rosyjskie źródła także powątpiewają w to, że miał on miejsce.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację, rzeczywiście można zadać pytanie, dlaczego amerykańskie bezzałogowce operują nad Morzem Czarnym swobodnie, zaś rosyjscy lotnicy, poza incydentami z mniejszymi MQ-9A Reaper (gdzie Rosjanie nie korzystali z uzbrojenia), nie próbują ich atakować. Otwarte jest też pytanie, jaka byłaby reakcja Waszyngtonu na zestrzelenie Global Hawka.

Czytaj też

Warto tutaj dodać, że nawet gdyby doszło do zestrzelenia RQ-4, to nie byłaby to pierwsza sytuacja w historii. 19 czerwca 2019 r. doszło do zniszczenia RQ-4A z bazy lotniczej Patuxent River nad Zatoką Perską. Dokonały tego siły zbrojne Iranu przy pomocy systemu krótkiego zasięgu Sevom Khordad (irańskiej wariacji na temat zestawu Buk-M2). Wówczas jednak Irańczycy twierdzili, że maszyna ta weszła w ich przestrzeń powietrzną.

Reklama
Reklama

Komentarze (14)

 1. Tani2

  Jest efekt działania ? Jest ,dronòw nie ma a RC-135 amerykański i brytyjski operują znad terytorium Rumunii. Czyli cosik było,jak gadali starożytni gòrale. Amerykanie wiedzą ale nie powiedzą.

 2. Igor Aretano

  Rosjanie oficjalnie zaprzeczyli, że dron został zestrzelony. A rosjanie nigdy nie kłamią, prawda?

 3. easyrider

  Reakcja na ewentualne zestrzelenie Global Hawka nad międzynarodowymi? Jedyna adekwatna, to zestrzelenie kacapskiego samolotu również nad wodami międzynarodowymi. Niech się plują i grożą.

  1. Chyżwar

   Trudno mi się z tobą nie zgodzić.

 4. Tani2

  E,tam burza w szklance wody. Samolot wròcił na Sycylìę o 2giej w nocy. Nikt go nie zestrzelił. Pieskow pytany o ten incydent ze śmiechem powiedział ze mu nic nie wiadomo. Amerykanie milczą.......

  1. Zygazyg

   A szkoda. Bo bym z ciekawością patrzył jak Amerykanie robią średniowiecze ruskim w odpowiedzi.

  2. Tani2

   Były dwa zachody na cel w drugim Migacz rozpędził się do do 2,3 Macha. Wybrano Miga bo podobno tylko on to mògł zrobić. Załoga była z 790 IAP wchodzącego w skład 105 Mieszanej Dywizji. Jak podał f-b załoga dostanie medal ,,Męstwa,, Są następni ochotnicy tylko nie ma celi. Od 24 czerwca USA wycofało te drony z Morza Czarnego. Zagtąpił je RC-135 lotnictwa UK z czterema Tajfunami z tym dwa mają wł transpondery a dwa nie. I ostatnia nowina ruscy likwidują Lotnictwo Marynarki Wojennej i przenoszą je do WKS. Jedną z pierwszych jest Pułk mieszany na Su-27 i 30m2 i 30m z Kaliningradu. Jest to wiadomość oficjalna podana przez MO RF. Robi się ciekawie......

 5. Cyber Will

  "Biorąc pod uwagę obecną sytuację, rzeczywiście można zadać pytanie, dlaczego amerykańskie bezzałogowce operują nad Morzem Czarnym swobodnie, zaś rosyjscy lotnicy, poza incydentami z mniejszymi MQ-9A Reaper (gdzie Rosjanie nie korzystali z uzbrojenia), nie próbują ich atakować. " Dlaczego jedno państwo ma atakować inne na WODACH MIĘDZYNARODOWYCH gdy nie prowadzą wojny ze sobą ??

  1. andys

   1. Jeśli okazałoby się, że informacje z drona byłyby przesyłane do Ukraińców, to jednak uczestnictwo USA w wojnie byłoby udowodnione. Zniszczenie drona dałoby niewiele, lepiej go przegonić, nastraszyć itd Jeśli to udałoby sie, a efektywność rakiet USA zmniejszyłaby się, to cel zostałby przez Rosjan osiągnięty. 2. Cztery z 5 wysłanych rakiet zostalo zestrzelone, piata zreszta chyba tez, lecz w miejscu gdzie byli ludzie. To chyba sukces rosyjski, i to wielki. Te rakiety miały przecież prawie zmienic przebieg wojny.

  2. rED

   @andys Ruskie korzystają z lotnisk i przestrzeni Białorusi. Bezpośrednio z jej przestrzeni odpalają pociski na Ukrainę. Jest Białoruś stroną w tym konflikcie czy nie?

  3. GB

   andys, nie ma żadnych dowodów na zestrzelenie 4 rakiet systemu ATACMS przez ruskich. Zero filmików, zdjęć wraków itd. na potwierdzenie zestrzeleń. Ruscy już z dwa razy zniszczyli ukraińskie lotnictwo, a to nadal lata - tyle są warte ruskie roszczenia.

 6. młodygrzyb

  Czytelnik D24 ty masz pojęcie cokolwiek o lotnictwie? Bo o tym jakie 2 silniki napędzają Miga-31 nie masz pojecie , nie masz pojecie o ich wielkości i mocy. Wiesz co to separacja w śladzie aerodynamicznym? Wiesz dlaczego jest ściśle określona i regulują ją przepisy? Zapewne nie wiesz dlatego wypisujesz bzdury. Panie czytelnik turbulencje wywołane naturalnie czy poprzez inne statki powietrzne zabiły już sporo sporo osób i rozbiły sporo statków powietrznych.

  1. Komandos PCK Shev Valdore

   On nie wiedział że F-22 to myśliwiec przewagi powietrznej i musiałem poświęcić mu trochę czasu żeby mu to wytłumaczyć.

  2. MC775

   Pamiętam jak kiedyś lecąc samolotem rejsowym prawie wybiłem sobie zęby gdy rzuciło maszyną. Nasz samolot wpadł w wir po Boeingu 747 i pomimo utrzymania właściwej separacji chwilowa turbulencja była znaczna. W przypadku 3x cięższego od bezzałogowca MIG-a 31 z dwoma silnikami o 180 kN ciągu bez dopalaczy strącenie drona to tylko formalność.

  3. GB

   Właśnie cała wasza 3 napisała bardzo dużo o niczym. Nie ma żadnych dowodów że MiG-31 przeleciał blisko drona. Gdyby przeleciał to ruscy opublikowaliby zdjęcia, filmiki itd.

 7. Adzio

  Ubóstwiam tę ich narrację. Już nie da się ukryć przed społeczeństwem, że Ukraińcy walą w krym jak w kaczy kuper. Zdjęcia z plaży obiegły świat. Co robić? Ano ogłosić, że strąciliśmy ich bezzałogowca naszym niezastąpionym, najlepszym na świecie samolotem. Duma narodowa połechtana. No dobrze, ale co dalej może zapytać szary rosjanin? (ten trochę więcej myślący) No będą dalej latać, albo nie będą. Będą bombardować, albo nie. Będą, bo przecież nic im nie zestrzeliliśmy. No to wtedy powiemy, że NATO jest zapiekłe, że nie patrzy na straty i koszty. Patrzcie jak nas nienawidzą! I tak to u nich jest. Jak brakuje środków, nie ma postępów, kreujemy fikcję. W jednym napewno nie mają analoga. W kłamstwie i manipulacji. To jest ich najgroźniejsza broń.

 8. Czytelnik D24

  Rosjanie przyznali też że zestrzelili więcej samolotów niż Ukraina kiedykolwiek posiadała. Rzekomo zestrzelony Global Hawk to jest kolejna rewelacja tego typu. ATACMSy wg Rosjan są zestrzeliwane dziesiątkami gdy rosyjska OP została zmasakrowana do tego stopnia, że trzeba było wysłać na Krym jedyny posiadany przez Rosję system S-500. Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle bracia Rosjanie?

  1. Tani2

   Do tego ruskich nie mieszaj. Tego newsa wrzucili ....ukraińcy. Jeśli to była sonda to ukr bo w sumie jeśli USA nie włączy się zbrojnie to szans nie mają żadnych.

  2. TakToWidzę

   @Tani2 tak jak ostatni rok newsy o zatopieniu ryskiej floty, zestrzeleniu szrota ruskiego z powietrza i tysiącach ruskich pojazdów z odlatującą wierzą?

  3. Wania

   Do tani. No znowu Ukraińcy... A czytałeś artykuł, który komentujesz? W nagłówku jest napisane: "..-twierdzi źródło rosyjskie zbliżone do Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej.". A ty swoje.

 9. Pirat

  Ukraińcy walą w Krym na ile chcą, więc coś tam Rosjanie musieli wymyślić żeby pokazać że coś robią. Wszyscy wiemy że to bajki.

 10. Chyżwar

  Zestrzelił nie zestrzelił. Ale skoro ruscy mają Mig-31 to my powinniśmy kupić trochę Meteorów.

 11. pomz

  Amerykanie swoje zrobią. Ktoś przeliczy wartość tego drona na np amunicję 155 mm lub rakiety ATACMS?. Ile sztuk to będzie kosztować? Rosjanie,naród skazany na eksterminację w ratach.

 12. GB

  Póki co nie ma żadnych dowodów na potwierdzenie zestrzelenia RQ-4A Global Hawk przez ruskich. Nie ma żadnych filmików, nie widać wzmożonego ruchu ruskiej floty między Soczi, a Krymem, gdzie wedle ruskich miał być incydent (żeby próbować uratować ewentualny wrak bezpilotowca). Ruscy publikują filmik ze startu MiG-31 i nic więcej. Tyle tylko że ten MiG-31 NIE MA nawet rakiet powietrze-powietrze, a jedyną rakietą jaką przenosi jest Kindżał.... No ale ruskie mówią że są dwa filmiki na zestrzelenie, tyle tylko że ich nie opublikowali.... Czekamy.

  1. MC775

   Nie musieli go zestrzelić, mógł zostać strącony za pomocą odpowiedniego manewru wyprzedzającego i wykorzystania pędu powietrza płynącego z silników odrzutowych. Bezzałogowiec nie miał dostatecznie dużo masy/mocy aby wyjść spod potężnego strumienia powietrza, wpadł w korkociąg i runął do morza. Kilka miesięcy temu Rosjanie wykonali taki sam manewr na innym amerykańskim bezzałogowcu nad Morzem Czarnym, nie pamiętam tylko czy tamta maszyna została zniszczona czy nie. Taki manewr jest dużo bardziej „dyplomatyczny” niż zestrzelenie rakietą.

  2. GB

   MC775, czyli wedle ciebie ruski samolot musiałby być bardzo blisko tego drona. Były takie wcześniej przypadki. Za każdym razem Amerykanie publikowali filmiki z drona. Co więcej ruscy nawet publicznie odznaczyli załogę, ale dopiero po tym jak Amerykanie potwierdzili utratę drona. Tu nie ma nic.

  3. Czytelnik D24

   @MC775 Tak, dron o masie 14 ton i rozpiętości skrzydeł 40 metrów został zdmuchnięty przez silnik samolotu odrzutowego. Litości To nawet Reaper spadł dopiero wtedy gdy został staranowany a nie "zdmuchnięty"

 13. szczebelek

  Gdyby doszło do zestrzelenia to byłaby wrzawa...

 14. Zbyszek

  Jest to raczej sondowanie możliwości przesunięcia amerykańskiej czerwonej linii. Jeśli USA nie zareagują (np przez jakiś rodzaj protestu przeciw takim próbom a nawet rozważeniom) można się spodziewać faktycznych uderzen. Mogłoby to się przydać Putinowi do zastraszania Zachodu III Wojna Światową

Reklama