Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie wysyłają dodatkowy sprzęt na południe Ukrainy

T-80BWM
Autor. mil.ru

Rosyjski 3.Korpus Armijny kończy proces rekrutacji i koordynacji działań bojowych w 333. Centrum Szkolenia Bojowego w Mulino, co potwierdzają zdjęcia zamieszczane przez żołnierzy w mediach społecznościowych. Zostały one zamieszczone tuż przed pojawieniem się informacji o rozpoczęciu przez Ukraińców szerszych działań ofensywnych w rejonie Chersonia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Korpus ten ma składać się głównie z "ochotników" z całej Rosji, kuszonych wysokimi wynagrodzeniami, a na jego wyposażeniu ma znajdować się najnowocześniejszy rosyjski sprzęt m.in. czołgi podstawowe T-90M i T-80BWM, bojowe wozy piechoty BMP-3 mod. 2015 z dodatkowym opancerzeniem, opancerzone ciężarówki Tornado-U i tym podobne. Piechota ma zaś posiadać karabinki szturmowe AK-12 mod. 2020. Tyle w kwestiach, które są ukazywane w social mediach (głównie w aolikacji Telegram). Zważywszy na ilość sprzętu tego typu, którą wyprodukowano, raczej nie będą to oddziały sformowane tylko np. z T-90M czy BMP-3, a będą także wyposażone w starsze typy uzbrojenia jak BMP-2M czy T-72B3. Przyjrzyjmy się zatem wybranym typom ciężkiego sprzętu jaki ma znaleźć się na wyposażeniu rosyjskich oddziałów.

T-80BWM. Fot. mil.ru
T-80BWM. Fot. mil.ru

T-80BWM to najnowsza wersja rodziny czołgów T-80, wdrożona do armii rosyjskiej zaledwie kilka lattemu , jako modernizacja wozów T-80BW. Modernizacja czołgu podstawowego T-80BW do standardu T-80BWM ma na celu podniesienie zdolności bojowych tego czołgu w zakresie trzech podstawowych  składników: siły ognia, ochrony i mobilności. modernizacja polegała na: montażu nowego pancerza reaktywnego Relikt, instalacji nowego, wielokanałowego celownika działonowego Sosna-U, zmodyfikowanego zapasowego celownika działonowego 1P67, nowego przyrządu obserwacyjnego kierowcy TWN-5/TWN-5M, systemu ochrony załogi PKUZ-1Ak oraz nowego systemu gaśniczego i łączności.

Reklama

Czytaj też

Pierwszym czołgiem który ma otrzymać system aktywnej ochrony pojazdów Arena-M ma być T-90M. Fot. mil.ru
Pierwszym czołgiem który ma otrzymać system aktywnej ochrony pojazdów Arena-M ma być T-90M. Fot. mil.ru

T-90M to najnowsza, zmodernizowana wersja rosyjskiego czołgu podstawowego T-90, która powstała w Biurze Konstrukcyjnym Budowy Maszyn Ciężkich (KBTM) w wyniku pracy rozwojowej o kryptonimie "Proryw-3". Zakres modernizacji tego czołgu dotyczył trzech głównych obszarów jego zdolności, czyli siły ognia, ochrony i mobilności. Większość z tych czołgów ma powstać w wyniku modernizacji obecnie eksploatowanych T-90/90A, a mniejsza część ma być wyprodukowana od podstaw. Dotychczasowe uzbrojenie zostało wymienione na zmodernizowaną armatę gładkolufową 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ogniem oraz zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży. Opancerzenie zostało wzmocnione poprzez montaż modułów nowego pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. T-90M ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji. Zainstalowano także nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz generatorem APU.

Czytaj też

Tornado-U
Tornado-U
Autor. Vitaly Kuzmin

Tornado-U jest jednym z kilku typów opancerzonych ciężarówek używanych przez armię rosyjską. Konkurencyjnym modelem jest np. KamAZ Tornado-K, który jest znacznie bardziej popularną konstrukcją w Rosji i bazuje na rozwiązaniach rodziny pojazdów Tajfun. Kilka zniszczonych egzemplarzy transporterów na bazie Tajfunów 4x4 i 6x6 zostało uwiecznionych na filmach i zdjęciach z pierwszych dni inwazji. Ciężarówka Tornado-U to znacznie większa i nowocześniejsza konstrukcja, niż popularne nie tylko w rosyjskiej armii wozy rodziny Ural-375/375D/4320, opracowane jeszcze w czasach ZSRR. Ural-63704-0010 to pojazd o DMC do 30 ton i ładowności do 16 ton, mogący holować przyczepę o masie do 12 ton. Do jej napędu zastosowano 6-cylindrowy silnik wysokoprężny YaMZ-652 o mocy 440 KM, co pozwala na osiągnięcie maksymalnej prędkosci rzędu 100 km/h. Minimalny prześwit Urala to 400 mm. Może on też pokonywać przeszkody wodne o głębokości do 1800 mm.

Czytaj też

Dodatkowo Rosjanie transportują systemy przeciwlotnicze krótkiego/średniego zasięgu Tor i Buk, które mają zapewnić osłonę przed napadem powietrznym baz wojskowych, które Ukraińcy w ostatnim czasie zaatakowali już kilkukrotnie za pomocą różnego rodzaju efektorów.

Część źródeł (np. blog Gur Khan) podaje, że 3. Korpus miałby operować na południu Ukrainy, prowadząc działania ofensywne w kierunku Mikołajowa. Informacje o planowanym przerzucie tego związku operacyjnego na południe pojawiły się na kilka dni przed rozpoczęciem przez Ukrainę szerszych działań ofensywnych na południu.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Chyżwar

    Czyli sprzęt ma być. Tylko, że obsadzony przypadkowymi ludźmi pochodzącymi z łapanki. Ciekawe jaką faktyczną wartość będzie miało to nowe wojsko?

    1. Ogame

      Podobnie by było w Polsce o ile zostaną jakieś T72 czy Pt91.