Reklama

Siły zbrojne

Zdobyczne Tornado już w służbie Ukrainy

Tornado-U
Tornado-U
Autor. Vitaly Kuzmin

Ponad miesiąc temu siły ukraińskie zdobyły dwa egzemplarze samochodu ciężarowego Tornado-U, czyli Urala-63704-0010 6x6, który jest najnowszym, opancerzonym wariantem rosyjskich samochodów wysokiej mobilności o dużej ładowności. Dziś już te wozy pełnią służbę po stronie Ukrainy, zmieniajac zarówno barwy, jak i zyskując uzbrojenie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wozy zdobyte na Rosjanach były w bardzo dobrym stanie, co ułatwiło proces wcielania do jednostek ukraińskich. Usunięto dodatkowe prowizoryczne opancerzenie przed komorą silnikową, jednak dodano stanowisko strzeleckie z wielkokalibrowym karabinem maszynowym Browning M2. Pozwoli to na odpowiedź ogniową załogi pojazdu podczas zasadzek czy patroli. Ochronę strzelca zapewnia osłona pancerna o nieznanej grubości, zapewniajaca zapewne ochronę przed bronią małokalibrową i odłamkami w większości stref.

Czytaj też

Jest to kolejny typ zdobycznego ciężkiego sprzętu rosyjskiego wcielony do armii ukraińskiej, po m.in. kołowych transporterach opancerzonych rodziny BTR, czołgach serii T-80 i T-72, czy wyrzutni rakiet termobarycznych TOS-1A.

Reklama

Tornado-U jest jednym z dwoch typów wozów używanych przez armię rosyjską. Drugim i jednocześnie konkurencyjnym modelem jest KamAZ Tornado-K, który jest znacznie bardziej popularną konstrukcją w Rosji i bazuje na rozwiązaniach rodziny pojazdów Tajfun (Typhoon). Kilka zniszczonych egzemplarzy transporterów na bazie Tajfunów 4x4 i 6x6 zostało uwiecznionych na filmach i zdjęciach z pierwszych dni inwazji.

Czytaj też

Ciężarówka Tornado-U to znacznie większa i nowocześniejsza konstrukcja, niż popularne nie tylko w rosyjskiej armii wozy rodziny Ural-375/375D/4320, opracowane jeszcze w czasach ZSRR. Ural-63704-0010 to pojazd o DMC do 30 ton i ładowności do 16 ton, mogąca holować przyczepę o masie do 12 ton. Do jej napędu zastosowano 6-cylindrowy sinik wysokoprężny YaMZ-652 o mocy 440 KM, co pozwala na osiągnięcie maksymalnej predkości rzędu 100 km/h. Minimalny prześwit Urala to 400 mm. Może on też pokonywać przeszkody wodne o głębokości do 1800 mm.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Wojtekus

  Ukraincy wyciagneli wnioski z porazki Ruskich. Kazdy pojazd logistyki powinien miec zamontowany ciezki karabin maszynowy dla wlasnej obrony. Browning to jest to. Bardzo trafne rozwiazanie dajace inne opcje takie jak zdjecie go z pojazdu i mozliwosc uzywania gdzie indziej. Jest to pomnozenie potencjalu ogniowego danego ugrupowania.

 2. JAGODA

  W których to niby miejscach jest opancerzony ? Czyżby dopiero po założeniu drewnianych europalet na chłodnicy ? Oto kolejna ruSSka technika wojenna bez analogów w cywilizowanym Świecie !

  1. Chyżwar

   "Pancerz" z drewna u rusków nie nowość. To, co widać obecnie przypomina mi czas w którym oni stacjonowali w Polsce. Kiedy wozili swoje ziłki na platformach kolejowych belki założone na okna to był częsty i niezapomniany widok.

 3. Ma_XX

  a gdzie fabryczne mocowania podkładów kolejowych?

 4. Ajot

  Kolejna modernizacja Studebakera US6 dostarczonego do ZSRR w ramach Land-lease w 1941.

 5. X

  "Przekierowali" 100% osłony na dziób, jak w Star Treku...

Reklama