Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja szykuje się do ponownej ofensywy na Ukrainie przy pomocy samolotów i śmigłowców?

Autor. Mil.ru

Według zachodnich źródeł wywiadowczych, Rosja gromadzi samoloty i śmigłowce w pobliżu granicy z Ukrainą, co wskazuje, że przygotowuje się do rzucenia ich do walki, aby wesprzeć zacinającą się ofensywę lądową - pisze w środę „Financial Times”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak pisze brytyjski dziennik, obawa przed zbliżającą się wojną powietrzną na Ukrainie skłoniła sojuszników do priorytetowego potraktowania szybkich dostaw sprzętu do obrony przeciwlotniczej i amunicji artyleryjskiej do Kijowa, aby odpowiedzieć na zmianę podejścia Moskwy.

Czytaj też

YouTube cover video

"FT" powołuje się na dwóch urzędników, którzy mówią, że dane wywiadowcze pokazujące, iż Rosja gromadzi w pobliżu granicy z Ukrainą samoloty i śmigłowce, zostały przekazane krajom sojuszniczym. Podczas spotkań we wtorek z krajami sojuszniczymi wspierającymi Ukrainę sekretarz obrony USA Lloyd Austin miał podkreślić zagrożenie ze strony znaczących pozostałych sił powietrznych Rosji.

Reklama

"Bardzo jasno się wyraził, że mamy krótkie okno czasowe, by pomóc Ukraińcom przygotować się do ofensywy i że mają pewne dość konkretne potrzeby" - powiedział wysoki rangą urzędnik administracji USA. "Rosyjskie siły lądowe są dość uszczuplone, więc jest to najlepsza wskazówka, że przestawią się na walkę powietrzną. Jeśli Ukraińcy mają przetrwać, muszą mieć jak najwięcej możliwości obrony powietrznej i tak wiele amunicji jak to możliwe" - dodał.

Czytaj też

Jednakże Sekretarz obrony USA L. Austin, powiedział także, że obecnie nic nie wskazuje na to, by Rosja gromadziła samoloty do potencjalnego większego ataku powietrznego po spotkaniu z ministrami obrony państw sprzymierzonych z Ukrainą w Brukseli.

„Jeśli chodzi o to, czy Rosja gromadzi swoje samoloty do jakiegoś masowego ataku powietrznego: obecnie tego nie widzimy" - powiedział Austin.

„Wiemy, że Rosja ma na swoim wyposażeniu pokaźną liczbę samolotów (...) Dlatego podkreślaliśmy, że musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapewnić Ukrainie jak najwięcej zdolności obrony powietrznej" – dodał.

Czytaj też

"FT" zwraca uwagę, że od pierwszych tygodni wojny Rosja oszczędnie korzystała ze swoich pokaźnych sił lotniczych, stawiając na rakiety dalekiego zasięgu, artylerię i wojska lądowe. Zachodni analitycy spekulowali, że mogło to wynikać z obawy Moskwy, iż ukraińskie systemy obrony powietrznej stanowią zagrożenie dla rosyjskich samolotów lub że jej flota powietrzna jest w złym stanie.

Czytaj też

Ale oceny wywiadu wskazują, że siły powietrzne Rosji są "faktycznie dość zachowane" powiedział wysoki rangą dyplomata NATO. "Ponad 80 procent prawdopodobnie jest bezpieczne i dostępne. Spodziewamy się więc, że przygotowują się do rozpoczęcia kampanii powietrznej i próbują unieszkodliwić ukraińską obronę za pomocą ataków z powietrza" - powiedział dyplomata.

YouTube cover video
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. GB

  Rosjanie puszczają nad Ukrainę balony z podczepionymi reflektorami radarowymi. Niby teraz radary ukraińskie mają się włączać i wtedy rosyjskie rozpoznanie ma je wykrywać i w domyśle atakować lub pociski manewrujące unikać takich obszarów. Nie wiem czy to coś pomoże ale równie dobrze może być tak iż jakiś radar dozoru ogólnego wykryje taki balon, określi jego prędkość (stąd będzie wiedział że to balon) i reszta radarów nie będzie włączana na trasie jego przelotu.

  1. DBA

   Pomysł raczej głupi, bo ukraińskie stacje radiolokacyjne istnieją jeszcze tylko dlatego, że są w ciągłym ruchu. Chyba, że uważają, że Ukraińcy będą strzelać deficytowymi Bukami lub S300 do balonów. Raczej przypuszczam, że ruscy wypsztykali się z pocisków manewrujacych , rakiet przeciwokrętowych, iskanderów i dronów, że w ten sposób staraja się nekać ukr opl

 2. Sorien

  Osobiście wątpię by ruskie zapanowały kiedykolwiek nad niebem UA gdy poniżej samolotów nie będzie ich piechoty .... Co prawda może i wysoko sobie będą mogły latać ale nisko to napewno nie bo UA ma tyle stingerow i innych piorunów że starczy po kilka rakiet na każdy samolot ruskich . A co do ofensyw ich .... Puki nie zrozumieją że bez 1,5-2mln (nie muszą być dobrze wyszkoleni i wyposażeni - to zastąpi NKWD na plecach ) żołnierzy pod bronią na pierwszej linie nie mają czego szukać na UA puty nie będą mieli dużych sukcesów .... Atak na UA 160 tyś żołnierzy to była kpina ofensywa 360 to też żart . Dlatego twierdzę że Ruskim zostanie teraz albo się wycofać czego nie zrobią albo skalować wojnę czyli robić co raz większe mobilizację

  1. Avengers

   Zapanowali by gdby nie pomoc Zachodu. I to nie byle jaka - w sumei 120 milardow Dolarow.. To nie jest propaganda ze Rosja walczy z calym Zachdem i ze to Proxy War.

  2. DBA

   Avengers@ A ile z tych 120 mld było przeznaczone na siły zbrojne, a ile na dotowanie budżetu Ukrainy? Na to sobie odpowiedz i nie wypisuj bzdur. Po za tym rusków nikt na Ukrainę nie zapraszał - sami z powodu swojej chorej wyobraźni wpakowali tam swój ryj. Gdyby zachód prowadził pełnoskalową Proxy War to już dawno armia ukr byłaby przezbrojona w Abramsy i Bradleye starszych wersji, piloci ukr lataliby na kilkuset zachodni samolotach, a Himarsy miałyby na wyposażeniu rakiety o zasiegu minimum 150 km. Jak narazie w poczatkowym okresie wojny pogonili ruskich spod Kijowa głównie posowieckim sprzętem ( bo posiadane wtedy zachodnie ręczne wyrzutnie ppanc i plot pozwolity tylko lub aż spowolnić ruską ofensywę)

 3. GB

  Jeśli Rosja będzie chciała zapanować nad niebem Ukrainy to musiałaby pokonać jej wojska OPL. To się nie udało na wiosnę 2022 więc nie sądzę aby miało się to udać teraz, skoro w ciągu roku straty lotnictwa były duże, a do tego dochodzi zużycie samolotów.

  1. Macorr

   Pewnie nie ale punktowo , z dużymi stratmi będzie w stanie zapewnić lokalne wsparcie ewentualnej ofensywie... dlatego dziwię się że migi 29 , Polskie czy Słowackie jeszcze,e tam nie są. Ani mrage ani tornada... Bo chodzi o to żeby tego wsparcia nie byli plus możliwość patrolowania nieba przeciw pociskom manewrujacym...

  2. Gregorius

   Owszem, ale po to ruscy wysyłali tanie irańskie drony i swoje rakiety aby uszczuplić tą obroną, Ukraińcom zwyczajnie może braknąć teraz OPL.

  3. Avengers

   Na wiosne oni nie chcieli pokonac bo myslili ze PRZEJMA. ze bedzie ich.

Reklama