Reklama

Siły zbrojne

Armie Świata: Siły Powietrzne Ukrainy

Armie Świata: Siły Powietrzne Ukrainy
Autor. st. chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek

Siły Powietrzne Ukrainy przechodzą obecnie trudny okres przemian strukturalnych i szkoleniowych oraz modernizacji posiadanego, posowieckiego sprzętu. Jednocześnie trwają przygotowania do odparcia potencjalnego rosyjskiego ataku. Znakiem przemian są słynne tureckie bezzałogowce Bayraktar TB2, których liczba stale rośnie. Jednak przed Kijowem znacznie większe i kosztowniejsze wyzwania, takie jak modernizacja lub wymiana systemów przeciwlotniczych S-300, a przede wszystkim floty samolotów bojowych. Obecnie eksploatowane myśliwce Su-27 i MiG-29 oraz szturmowe Su-25 i bombowce Su-24M do roku 2035 dowództwo chce zastąpić jednym typem nowoczesnych samolotów wielozadaniowych. Koszt tego generacyjnego skoku wyceniono na 230 mld hrywien (ponad 8,6 mld dolarów).

Reklama

Jakie są zdolności do realizacji zadań w czasie kryzysu i wojny rosyjskich jednostek specjalnych? Przeczytasz tu

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. baltazar

  temat chybaa juz nie aktualny,sily powietrzne ukrainy juz nie istnieja

  1. zbigtramp

   Niby nie istnieją, a Rosjanie ponoszą cały czas straty w walce, a nie od opl. Fakt pozostaje faktem. Rosyjska armia to złom i dzicz.

 2. zbigtramp

  Świetnie się czyta wcześniejsze komentarze, które teraz weryfikuje wojna. :)

 3. KrzysiekS

  Najciekawsze Ukraina dokonała skutecznego ataku na lotnisko myśliwców i rafinerię (znajdujące się na terenie Rosji) przy pomocy rakiet "TOCZKA" które służą w Rosji miedzy innymi jako cele ćwiczebne dla "nowoczesnych" S300 i S400.

 4. Xzibit

  Powiem szczerze że nie przypuszczałem że Ukraina ma tak silną OPL 250 wyrzutni s-300 i ponad 70 Buków ,to Polaka przy nich wygląda jak jakiś afrykański kraj 3-ciego świata .Nie no będą 2 baterie Patriot na defilady hahaha

  1. Rus (dałn)ol

   W końcu sprawdzimy ile jest warta rosyjska OPL? To znaczy Rosjanie się przekonają hahahaha

  2. Sidematic

   Przy armii ukraińskiej nasze wojsko królowej Jadwigi to kupa śmiechu., Maksymalnie 5 dni i meldują się w Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie. Tym bardziej, że mają 2 mln V kolumnę w Polsce.

  3. pawsss18

   kolego my nie mamy OPL. Nie lubię rankingów, ale Ukrainska armia jest klasyfikowana na 22 miejscu na swiecie, my na 24, a ktoś robi te rankingi, kto sie na tym zna. Mamy bardzi slaba armie, podejrzewam, że wytrzymalibysmy mniej niz Ukraina. Marynarki zero, lotnictwo tragedia, 48 F-16 C/D z czego pewnie polowa ma zdolnosc bojową, nie wspomne o dziadkach z rodziny SU, czym mielibysmy odeprzec atak? wojska lądowe już lepiej, ale nadal słabo przy ruskich. Nie mamy czym sie bronic na dłuższą metę, tym bardziej, że prawie nic u nas nie produkujemy.

 5. Avers81

  Ktos w swym dobrze pojetym interesie strategicznym powinien pomoc Ukrainie w finansowaniu wymiany floty.

  1. fifi

   Że Polska?Przed wojną, Polacy składali się na broń dla polskiej armii To sie nazywalo FON.Jedynie to mogę polecić milionom Ukraińców pracujacych za granicą. Nie patrzcie na innych,wspomożcie swoją armię. W swoim dobrze pojetym interesie.Gdyby jednak nie było wielu chętnych, zapewne Anglia udzieli pożyczki i da gwarancję.

  2. Valdore

   Fifk, na pewno nie twoja Rosja, która juz dostała apopleksji na sama wiadomość że Ukraina prosi USA o zestawy THAAD:) Polska, jakby ci w Olgino nie powiedzieli nei produkuje samolotów bojowych

  3. fifi

   Davien,tekst nie byl jakiś taki skomplikowanym A i tak nie dałeś rady.Wiesz chociaż co to ten FON ::)?Proście, a bedzie wam dane.Albo i nie.A o glowice jądrowe już tez napisaliście podanie ?

Reklama