Reklama

Wojna na Ukrainie

F-16 trafią na Ukrainę przez inne kraje?

Artystyczna wizja F-16 w pikselowym kamuflarzu typowym dla Sił Powietrznych Ukrainy.
Artystyczna wizja F-16 w pikselowym kamuflarzu typowym dla Sił Powietrznych Ukrainy.
Autor. Digital Combat Simulator/SWPixivyle

Chociaż prezydent USA Joe Biden powiedział, że USA nie przekażą Ukrainie myśliwców F-16, urzędnicy w Waszyngtonie przyznają, że prawdopodobnie dostarczą Kijowowi bardziej zaawansowane środki obrony powietrznej albo przynajmniej zgodzą się na dostawy F-16 z innych państw - podał we wtorek dziennik „Financial Times”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Sprawa dostawy myśliwców będzie dyskutowana podczas wtorkowego spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli - informuje brytyjski dziennik na podstawie swoich źródeł. Zaznacza jednak, że chociaż uzyskanie zachodnich samolotów bojowych jest długoterminowym celem Kijowa, to obecnie o wiele istotniejsze są dostawy amunicji i systemów obrony powietrznej.

Czytaj też

"To na czym musimy się teraz skoncentrować, to zdolności Ukrainy do obrony swojego nieba poprzez artylerię przeciwlotniczą wyposażoną w odpowiednią amunicję. Myśliwce nie są i nie będą zdolne to walki z rosyjskim lotnictwem w stopniu porównywalnym ze zintegrowanym systemem obrony powietrznej" - powiedział "FT" jeden z amerykańskich urzędników.

Reklama

"Ukraińcy mówią nam, że teraz naprawdę potrzebują amunicji i dodatkowych zdolności obrony powietrznej" - przekazało inne źródło gazety.

Czytaj też

"Jest oczywiste, że mamy do czynienia z logistycznym wyścigiem z czasem. Kluczowe zasoby, takie jak amunicja, paliwo i części zamienne, muszą dotrzeć na Ukrainę, zanim Rosja przejmie inicjatywę na polu bitwy. Szybkość będzie ratowała ludzkie istnienia" - mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w poniedziałek.

Czytaj też

Podkreślił, że obecne tempo zużycia amunicji przez Ukrainę wielokrotnie przewyższa tempo produkcji w krajach sojuszniczych.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. DRB

  Usa już powoli zapowiadają zmniejszenie dostaw i ipowoli mówi się o zmuszeniu ukr i rosji do jakiegoś kompromisu, i to jest w naszym interesie, i dokładnie tak jest , jak mówisz- my musimy myśleć o sobie, to jest rzeczywistość, ukr przecież nie odbije utraconych terenów w 2014 - to jest nierealne, a Rosja szybko odbuduje swoje zdolności militarne i dalej będzie zagrożeniem bo będzie dążyć do rewanżu. Możemy im dać migi, bo one i tak już długo nie polatają, a oddanie nawet 1 f16 byloby zdradeą i skandalem - ale nadziei na jakąś rekomepensatę w samolatach nie ma, choc byłoby dobrze, dostać coś za migi - przecież my nawet z niemcami nie umieliśmy załatwić ringtauscha. Przy tym ciekawe - dla nas niemcy nie mieli leopardów, ale teraz wysyłają A6 na ukr. To się nazywa mistrzowska dyplomacja.

  1. mick8791

   1/2 @DRB co Ty bredzisz? Po pierwsze nikt w USA nie zapowiada zmniejszenia dostaw. Wręcz przeciwnie przygotowywany jest rekordowy pakiet o wartości 10 mld $! "musimy myśleć o sobie" <-- dokładnie tak, a elementem tego myślenia jest wspieranie Ukrainy, bo jak oni przegrają to my będziemy mieli przesrane! Jeżeli tego nie rozumiesz toś kiep! "ukr przecież nie odbije utraconych terenów w 2014 - to jest nierealne" <-- powiadasz? A patrz, najpierw nierealne było żeby Ukraina nie przegrała w ciągu kilku dni, potem nierealne było żeby odepchnęli ruskich od Kijowa, odparli siły okrążające Czernihów, wyzwolili charkowszczyzne, a potem wypchnęli ruskich z Chersonia. I patrz - jakoś się wydarzyło! Co się wydarzy, pokaże przyszłość.

  2. mick8791

   2/2 "Rosja szybko odbuduje swoje zdolności militarne" <--- a to już hit nad hity! Facet jakbyś nie zauważył oni w czasie pokoju nie potrafili przez lata przygotować swojej armii do tej inwazji, ich sprzęt i ludzie są masakrycznie przemieleni, z magazynów wyciągają szroty pamiętające lata 60'te, bo nic nowszego nie są w stanie przygotować, rakiety precyzyjnego rażenia mają już na wyczerpaniu. Przy ich skali produkcji tych rakiet potrzebują ok 10 lat żeby uzupełnić ich stany do przedwojennych. Tylko ała teraz są przecież sankcje więc produkcja będzie jeszcze wolniejsza... "ale teraz wysyłają A6" <--- bo facet mowa o wysyłce 14 szt, a my chcieliśmy od nich rekompensaty za wysłanie 230 czołgów! Rozumiesz tą subtelną różnicę?

 2. bc

  Ktoś tam chyba za bardzo przecenia ros OPL i nie docenia F16, Izrael nie raz pokazał co te samoloty potrafią w pratyce. orki boją się F16 jak ognia pojawienie się nawet kilkunastu sztuk w starszej wersji ostatecznie udowodni im że tego nie da się wygrać. Eskalacji żadnej nie będzie bo wszystko zależy od rodzajów i wersji uzbrojenia jakie dostanie UA do tych samolotów.

  1. mick8791

   A Ty naprawdę myślisz, że USA nie znają możliwości ruskiej OPL? To się grubo mylisz, bo wykorzystują każdą okazję żeby monitorować jej działanie i badać przejęte egzemplarze ich uzbrojenia! "pojawienie się nawet kilkunastu sztuk w starszej wersji ostatecznie udowodni im że tego nie da się wygrać" <--- bardzo ale to bardzo śmiałe założenie... " Izrael nie raz pokazał co te samoloty potrafią w pratyce." <--- tyle chłopie, że w atakach Izraela F-16 działał jako element całego systemu uzbrojenia, a nie samoistnie wypuszczony na przypał. W dodatku w sytuacji kiedy de facto Izrael ma całkowitą przewagę w powietrzu.

 3. kaczkodan

  Ukraina potrzebuje F-117A jako samolotu uderzeniowego, bo to jedyna stara (okrągłe 40 lat służby stuknęło!) maszyna zdolna do w miarę bezpiecznego operowania w warunkach ukraińskich.

  1. mick8791

   Sam to chłopcze wymyśliłeś? A tak poza tym F-117 jest bombowcem taktycznym, a nie maszyną uderzeniową.

 4. Pt

  Tak f-16 mamy mało i są na wagę złota. Akurat w dziedzinie lotnictwa NATO ma dużo możliwości by zorganizować dla krajów przekazujących myśliwce Ukrainie czegoś w rodzaju air policing do czasu uzupełnienia ubytków. Sweet focie, ordery i bankiety z Zelenskym to jedno, ale tu akurat wolę pomocy Ukrainie poszczególnych krajów NATO łatwo będzie sprawdzić

 5. rwd

  "F-16 trafią na Ukrainę przez inne kraje?" Znam jednego pewniaka.

 6. PPPM

  USA będzie wspierało Ukrainę, ale w mniejszym zakresie. Mają też inne zobowiązania. My z kolei zawsze powtarzam musimy zacząć myśleć o sobie. Dajmy Ukrainie wszystkie Migi i SU. Ale F-16 muszą zostać. Każdy z nich jest na wagę złota. Uzbrojenie do nich też. Gdy Himarsy do nas dotrą, też powinny zostać w PL.. Niemcy twierdzą z kolei, że polska ma problem z wysłaniem Leopardów. Twierdzą, że tylko oni i Norwegia są gotowi do wysłania. To dziwne.

Reklama