Reklama

Wojna na Ukrainie

Rakietowy WWO od donieckiego przemysłu zbrojeniowego

MT-LB (zdjęcie poglądowe).
Fot. Kalabaha1969/Wikipedia

Żołnierze wchodzący w skład jednostek pochodzących z tzw. donieckiej republiki ludowej (obecnie podlegających oficjalnie rosyjskiemu dowództwu) pochwalili się nowym wozem wsparcia ogniowego opracowanego siłami lokalnego przemysłu.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Opisywany pojazd ponownie jest połączeniem transportera opancerzonego MT-LB z zasobnikiem lotniczym UB-32 wyposażonym w niekierowane pociski rakietowe S-5 kal. 57 mm. Tym razem jednak dospawao go do wieżyczki pojazdu, a nie umieszczony na jego tyle jak w przypadku podobnych konstrukcji widywanych na Ukrainie już od 2014 roku. Jest to kolejny wóz wsparcia ogniowego, powstały z wykorzystaniem zasobników lotniczych, obok np. wozów rozpoznawczych  BRDM-2. Ich zasięg ognia jest jednak bardzo ograniczony i wynosi zaledwie do 4 km przy odpaleniu z nośnika powietrznego, zatem w przypadku omawianego pojazdu będzie on jeszcze mniejszy. W jednym zasobniku mieszczą się 32 rakiety S-5.

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

MT-LB to radziecki pływający transporter opancerzony opracowany w latach 60. XX wieku- początkowo jako ciągnik artyleryjski dla armaty przeciwpancernej T-12 kal. 100 mm służący także do przewożenia jej obsługi i amunicji. Z czasem został on wykorzystany w roli transportera opancerzonego, którego wyprodukowano ponad 50 000 m.in. na licencji w Bułgarii i Polsce , która dostarczyła ich do ZSRR od kilku do kilkunastu tysięcy.

Czytaj też

Jednostkę napędową MT-LB stanowi 8-cylindrowy silnik wysokoprężny JaMZ 238 o mocy 240 KM, zaś w pojazdach produkcji HSW to 6-cylindrowy SW 680 o mocy także 240 KM. Pozwala to na osiąganie przez MT-LB prędkości maksymalnej 61 km/h po drodze utwardzonej, 30 km/h w terenie oraz 4-5 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych pływaniem . Załogę transportera stanowią dwie osoby, zaś desant może wynosić do 11 żołnierzy. Uzbrojenie pojazdu w roli transportera piechoty stanowił uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm umiejscowiony w małej wieży po prawej stronie wozu.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Przypomina to czasami te amerykańskie programy w stylu odpicujemy twoją brykę 🤣🤣🤣