Reklama

Wojna na Ukrainie

Rakietowy WWO od donieckiego przemysłu zbrojeniowego

MT-LB (zdjęcie poglądowe).
MT-LB (zdjęcie poglądowe).
Autor. Kalabaha1969/Wikipedia

Żołnierze wchodzący w skład jednostek pochodzących z tzw. donieckiej republiki ludowej (obecnie podlegających oficjalnie rosyjskiemu dowództwu) pochwalili się nowym wozem wsparcia ogniowego opracowanego siłami lokalnego przemysłu.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Opisywany pojazd ponownie jest połączeniem transportera opancerzonego MT-LB z zasobnikiem lotniczym UB-32 wyposażonym w niekierowane pociski rakietowe S-5 kal. 57 mm. Tym razem jednak dospawao go do wieżyczki pojazdu, a nie umieszczony na jego tyle jak w przypadku podobnych konstrukcji widywanych na Ukrainie już od 2014 roku. Jest to kolejny wóz wsparcia ogniowego, powstały z wykorzystaniem zasobników lotniczych, obok np. wozów rozpoznawczych  BRDM-2. Ich zasięg ognia jest jednak bardzo ograniczony i wynosi zaledwie do 4 km przy odpaleniu z nośnika powietrznego, zatem w przypadku omawianego pojazdu będzie on jeszcze mniejszy. W jednym zasobniku mieszczą się 32 rakiety S-5.

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

MT-LB to radziecki pływający transporter opancerzony opracowany w latach 60. XX wieku- początkowo jako ciągnik artyleryjski dla armaty przeciwpancernej T-12 kal. 100 mm służący także do przewożenia jej obsługi i amunicji. Z czasem został on wykorzystany w roli transportera opancerzonego, którego wyprodukowano ponad 50 000 m.in. na licencji w Bułgarii i Polsce , która dostarczyła ich do ZSRR od kilku do kilkunastu tysięcy.

Reklama

Czytaj też

Jednostkę napędową MT-LB stanowi 8-cylindrowy silnik wysokoprężny JaMZ 238 o mocy 240 KM, zaś w pojazdach produkcji HSW to 6-cylindrowy SW 680 o mocy także 240 KM. Pozwala to na osiąganie przez MT-LB prędkości maksymalnej 61 km/h po drodze utwardzonej, 30 km/h w terenie oraz 4-5 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych pływaniem . Załogę transportera stanowią dwie osoby, zaś desant może wynosić do 11 żołnierzy. Uzbrojenie pojazdu w roli transportera piechoty stanowił uniwersalny karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm umiejscowiony w małej wieży po prawej stronie wozu.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    Przypomina to czasami te amerykańskie programy w stylu odpicujemy twoją brykę 🤣🤣🤣