Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjski rakietowy BRDM-2... tylko improwizowany

Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia

Wóz rozpoznawczy BRDM-2 jest powszechnie używany przez obie strony trwającej wojny na Ukrainie. Jest to pojazd skrajnie przestarzały, które częściej służy po prostu do przewozu żołnierzy niż prowadzenia działań zwiadowczych. Jeden z ukraińskich pojazdów tego typu został przejęty przez Rosjan jakiś czas temu i wyposażony w wyrzutnię niekierowanych pocisków rakietowych S-5 kal. 57 mm.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Improwizowanych wyrzutni niekierowanych pocisków rakietowych na Ukrainie powstało bardzo dużo, wiele z nich opisaliśmy na łamach naszego portalu. Tym razem dzięki materiałowi filmowemu rosyjskiej telewizji Zvezda widzimy powstanie kolejnej takiej samoróbki, tym razem po stronie rosyjskiej. Bazuje ona na zdobycznym ukraińskim BRDM-2, do którego wieży dospawano zasobnik UB-32 wyposażony w niekierowane pociski rakietowe S-5 kal. 57 mm. Nie jest to pierwsza próba integracji tego typu efektorów z BRDM-2, ponieważ podobne próby widoczne były w różnego typu konfliktach na Bliskim Wschodzie czy w Afganistanie. Zważywszy na zasięg rażenia rakietą S-5 wynoszący zaledwie kilka kilometrów jest to, co najwyżej, doraźna próba zwiększenia możliwości wsparcia ogniowego na bliskim dystansie.

Czytaj też

Czytaj też

BRDM-2 to opancerzony samochód rozpoznawczo-patrolowy opracowany w 1962 roku jako następca BRDM-1. W odróżnieniu od poprzednika ten pojazd posiadał wieżę z uzbrojeniem - karabinem maszynowym KPWT kal. 14,5 mm oraz km PKT kal. 7,62 mm. Opancerzenie pojazdu ma grubość w zależności od miejsca na poziomie 2-14 mm zatem chroni jedynie przed częścią amunicji strzeleckiej oraz odłamkami z dalszej odległości. Jednostkę napędową stanowi 8-cylindrowy silnik GAZ-41 o mocy 140 KM, który przy masie bojowej BRDM-2 wynoszącej 7 ton pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej na poziomie 100 km/h. W przypadku pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania wóz mógł osiągać 10 km/h. Zasięg operacyjny pojazdu został określony na 750 km. Obecnie dalej znajduje sięon na uzbrojeniu armii takich państw jak m.in. Rosja, Polska, Ukraina, Egipt, Angola, Irak, Mongolia czy Serbia.

Reklama

Czytaj też

Rosyjski BRDM-2.
Rosyjski BRDM-2.
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia
Reklama

Komentarze (2)

  1. MAXPL

    A to nie raczej ukraińska kombinacja bo wątpię żeby ruskie kombinowali tak

    1. Chyżwar

      A nie pamiętasz czym ruscy obkładali swoje BWP?

    2. Davien2

      Chyżwar chodzi o kostki ERA Kontakt-5 czy lodówki i sedesy?

    3. Chyżwar

      @Davien2 ERA to pół biedy. Chodzi o dodatkowe "pancerze" zakładane przez ichnich sołdatów.

  2. HataKumba

    Jeśli jeszcze mamy te cuda to Ukraińcom oddać. Oni wykorzystają a u nas zaraz sprzedadzą w cenie złomu

Reklama