Reklama

Siły zbrojne

Ukraina: nietypowy BWP tzw. "separatystów"

Prowizorycznie stworzony bojowy wóz piechoty, używany przez wojska LNR powstały z połączenia transportera opancerzonego MT-LB i wieży bojowego wozu piechoty BMP-1
Fot. Ukraine Weapons Tracker

Potrzeba matką wynalazków jak mawia powiedzenie, zatem gdy nie masz bojowego wozu piechoty, zrób go sam. Na taki ruch zdecydowali się żołnierze pochodzący z tzw. ługańskiej republiki ludowej, którzy już jakiś czas temu stworzyli kilka prowizorycznych bwp, poprzez połączenie dwóch rodzajów ciężkiego sprzętu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Rosjanie traktują wojska swoich sojuszników z Ługańska i Doniecka w sposób instrumentalny, dając im do walki sprzęt często przestarzały. Jednak jak widać owo "wsparcie" nie wystarcza żołnierzom republik ludowych i tworzą oni własne konstrukcje, przypominające te tworzone na Bliskim Wschodzie.

Jak widzimy na powyższym zdjęciu, bazę dla tego improwizowanego bwp stanowił bardzo licznie wyprodukowany transporter opancerzony MT-LB, który jest powszechnie wykorzystywany przez obie strony konfliktu. Na tylnej części przedziału desantu została umieszczona wieża, najpewniej uszkodzonego lub zniszczonego bojowego wozu piechoty BMP-1. Aby jednak było to możliwe, utworzono dla niej specjalną improwizowaną nadbudówkę. O ile wartość bojowa takiego składaka jest niewielka, zważywszy na uzbrojenie główne, którym jest archaiczna armata 2A28 Grom, o tyle takie wykorzystanie elementów z uszkodzonych/zniszczonych pojazdów jest całkiem naturalne.

Oczywiście, pocisk wystrzelony z tej armaty nadal pozwala na przebicie ponad 300 mm pancerza, zatem każdy ukraiński bwp/kto nie będzie stanowił problemu dla głowicy kumulacyjnej znajdującej się w pocisku 73 mm. Od początku rosyjskiej inwazji zaobserwowano kilka tego typu "potworków", zatem można przypuszczać, że w przyszłości będą się pojawiać kolejne, zważywszy na ilość sprzętu, jaki tracą Rosjanie.

Czytaj też

Istnieje również wersja MT-LB wyposażona w znacznie lepszy moduł wieżowy wyposażony w 30 mm armatę automatyczną 2A72, określany jako MT-LBM 6MB. Pojazdy tego typu również biorą udział w walkach po stronie Rosjan, jednak tutaj mowa o profesjonalnej implementacji systemu wieżowego, którego uzbrojenie nie jest archaiczne. W tym przypadku wieżę stanowi bezzałogowy moduł uzbrojenia, wyposażony wa rmatę 2A72 kalibru 30 mm i 7,62 mm karabin maszynowy PKTM. Armata jest stabilizowana w dwóch płaszczyznach, posiada dzienno-nocny system celowniczy, pozwalający na zwalczanie pojazdów i siły żywej przeciwnika, jak też celów powietrznych, na odległościach do 2,5 km.

Czytaj też

MT-LBM 6MB
Fot. Vitaly V. Kuzmin/ Wikipedia

Komentarze (3)

  1. youkai20

    Wygląda jak czołg rodem z Wielkiej Wojny. :)

  2. szczebelek

    I gdzie te wywalone technologie w kosmos, o których pisano tomy powieści? Najpierw tłumaczone, że najpierw wysyłają starszy sprzęt by zniszczyć Ukrainę nowoczesnym sprzętem w drugim rzucie, a przybył złom...

  3. OptySceptyk

    Ługanda i Donbabwe posyłają do walki ludzi z Mosinami i patefonami Diegtariewa. Więc nie można się dziwić, że próbują, co tylko mogą, również w temacie sprzętu zmechanizowanego.