Reklama

Wojna na Ukrainie

Samobieżny artyleryjski zestaw przeciwlotniczy Victor.

Przeciwlotnicze Victory już na Ukrainie

W połowie marca Ukraiński portal Uprom.info poinformował o zakończeniu produkcji pierwszych 15 samobieżnych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Victor kal. 14,5 mm przeznaczonych dla wsparcia Ukrainy. Teraz część z nich została zauważona podczas przemieszczania się już po ukraińskich drogach.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Reklama

Zestawy te najpewniej nie pochodzą z partii stu egzemplarzy zamówionych przez Holandię, a 15 opłaconych za fundusze zebrane podczas zeszłorocznej zbiórki. Celem akcji było zebranie 3,7 mln euro na zakup wspomnianych systemów przeciwlotniczych, które pozwoliłby Ukraińcom na zwiększenie możliwości odpierania rosyjskich ataków środkami napadu powietrznego, zwłaszcza różnego rodzaju bezzałogowców. Zbiórka ta była organizowana pod hasłem "prezent dla Putina", dzięki któremu udało się zebrać fundusze m.in. na czołg T-72 Avenger. Łącznie Ukraina ma otrzymać 115 tego typu zestawów.

Czytaj też

Victor to czeski artyleryjski system przeciwlotniczy powstały poprzez integrację na samochodzie Toyota Land Cruiser HZJ 79 zmodernizowanego zestawu m przeciwlotniczego ZPU-2 z podwójnym karabinem maszynowym 14,5 mm. Zestawy te otrzymały m.in. urządzenia termo i noktowizyjne pozwalające na znacznie szersze spectrum rażenia celów, niż wcześniej. Pozwolą one na zwiększenie zdolności ukraińskich żołnierzy do eliminacji środków napadu powietrznego, głównie dronów -zważywszy na relatywnie niewielki zasięg skutecznego ognia wynoszący w przypadku zestawu ZPU-2 2000 m, zatem mniej niż w przypadku popularnych ZU-23-2.

Reklama

Czytaj też

Broń ta może także służyć do eliminowania nisko lecących celów jak śmigłowce lub lekkich pojazdów naziemnych. Jednostka ogniowa każdego pojazdu wynosi ponad 600 naboi. W przypadku przegrzania lufy można ją szybko wymienić na miejscu. System celowniczy obejmuje celownik przeciwlotniczy dzienny i nocny oraz celownik do bezpośredniego ognia do celów naziemnych.

Czytaj też

Zdwojony wielkokalibrowy karabin KPV kal. 14,5 mm.
Zdwojony wielkokalibrowy karabin KPV kal. 14,5 mm.
Autor. Gift for Putin
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Trump wygrał

    Jak widać powoli uzbrojenie ukraińskich wojsk zaczyna przypominać to co widzimy z wojen prowadzonych w Iraku, Syrii i Afganistanie. Magazyny wielkiego paktu NATO pustoszeją więc trzeba zacząć tworzyć coś z niczego. A u nas wszyscy wrzeszczą, że kaliber 23 do p-lot to Średniowiecze. No proszę a Ukraińcom nawet 14,5 mm nie jest za mało.

    1. Miś

      Sprawdź "Hibneryt"

    2. Davien3

      @Trump to co maja terrorysci w syrii czy afganistanie to coraz bardziej przypomina sprze t rosyjskich barbarzyńców bo akurat Victor nie jest nawet zblizony do tego.

  2. iunctim

    Strącić z tego lanceta będzie raczej bardzo trudno

    1. Ein

      Why? Przecież to nie lata jakoś przesadnie szybko? Owszem, jest niewielkie i stąd trudność, z drugiej masz tam rozpylacza z dużą ilością amunicji w taśmie. Jak optyka jest nowoczesna i jest odpowiednie nasycenie to, to może być skuteczne.

    2. Chyżwar

      Jeśli zestaw jest zrobiony jak należy powinien być użyteczny. Mankamentem jest brak amunicji programowalnej albo choćby rozcalanej. Ale Gatling z Tarnowa przy mniejszym kalibrze daje radę. Fakt, że system naprowadzania ma inny, ale Lancet to też nie wunderwaffe.

    3. iunctim

      Brakuje precyzyjnego systemu naprowadzania takiego jak np radar Ku band w Gepardzie

  3. Ein

    Tanie, dużo i przeciwko szczególnie dronom taktycznym, krążącej (jak szachidy) skuteczne. Jak nasycą to deficytowe u orków środki tym bardziej będą spadać. Kozak lubi to.

Reklama