Reklama

Wojna na Ukrainie

Litwini szkolą Ukraińców na działach przeciwlotniczych

Autor. Srđan Popović/Wikipedia

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało na swoim profilu w serwisie Twitter o trwających w ostatnich dwóch tygodniach szkoleniach ukraińskich przyszłych instruktorów z obsługi dział przeciwlotniczych Bofors L70 kal. 40 mm.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Litwa w połowie stycznia zadeklarowała przekazanie Ukrainie swoich armat przeciwlotniczych  Bofors L70 kal. 40 mm, które otrzymała w 2000 roku od Szwecji. Jak widać, szkolenie na nich rozpoczęło się zapewne w tym samym momencie co informacje o przekazaniu tego typu uzbrojenia. Dostarczane armaty przeciwlotnicze Boforsa pozwolą na zwiększenie ilości systemów zwalczania środków napadu powietrznego posiadanych przez Ukraińców, które będą mogły zwalczać np. amunicję krążącą czy drony kamikaze używane przez Rosjan do ataków na infrastrukturę krytyczną. Dodatkowo pozwoli to na częściowe zastąpienie strat ponoszonych w zestawach ZU-23.

Czytaj też

Artyleryjskie systemy przeciwlotnicze sprawdzają się bardzo dobrze na Ukrainie jako kontra na masowe rosyjskie ataki środkami napadu powietrznego np. dronów czy pocisków manewrujących. Obecnie jest to niedościgniony sposób ich eliminacji pod kątem koszt/efekt, co zachęca sojusznicze kraje do większego przekazywania Ukrainie tego typu systemów uzbrojenia. Tym razem jest to armata będąca sukcesorką działa przeciwlotniczego Bofors L60, które było jedną z ikon II wojny światowej, jeżeli chodzi o artylerię przeciwlotniczą. Pozwoli ona na zastąpienie utraconych np. ZU-23 służących do ochrony nacierających wojsk lub obsadzenie kolejnych stanowisk ogniowych w okolicach miast/infrastruktury krytycznej.

Reklama

Bofors L70 to szwedzka armata przeciwlotnicza kal. 40 mm opracowana jako następca poprzedniej wersji L60 w latach 50. XX wieku. Jej najnowsze warianty użytkowane są jako uzbrojenie podstawowe wielu pojazdów w tym bojowych wozów piechoty CV9040 czy K21. Donośność armaty określa się na 3000-4000 m, zaś prędkość wylotowa pocisku wynosi około 1000 m/s. Obecnie znajduje się na uzbrojeniu takich krajów jak m.in. Indie, Serbia, Brazylia, Nigeria czy Szwecja.

Czytaj też

Indyjska wersja Boforsa L70.
Indyjska wersja Boforsa L70.
Autor. Ayonpradhan/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. PGR

    "w latach 50. XX wieku" - w Polsce pomimo upływu 70 lat KDA 35mm wciąż jako melodia przyszłości

Reklama