Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy wkrótce dostarczą wyrzutnie do obrony Kijowa

Wyrzutnia IRIS-T SLM podczas testów ogniowych.
Wyrzutnia IRIS-T SLM podczas testów ogniowych.
Autor. Diehl Defence

„Ponowny ostrzał rakietowy Kijowa i wielu innych miast jasno pokazuje, jak ważne jest szybkie dostarczenie Ukrainie systemów obrony powietrznej. Rosyjskie ataki rakietowe i dronowe terroryzują przede wszystkim ludność cywilną” – napisała w oficjalnym oświadczeniu minister obrony Niemiec Christine Lambrecht. Poinformowała również, że w związku z zaistniałą sytuacją w ciągu kilku dni zostanie dostarczona Ukrainie pierwsza z czterech baterii przeciwlotniczych średniego zasięgu IRIS-T SLM.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Minister obrony Christine Lambrecht w najostrzejszych słowach potępiła ostatnie rosyjskie ataki rakietowe na Kijów i kilka innych miast na Ukrainie. Ukraińska ludność cywilna najbardziej cierpi z powodu wzmożonego ostrzału infrastruktury krytycznej. Kolejną niedopuszczalną eskalacją jest zachowanie Rosji" – czytamy w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym na stronach Ministerstwa Obrony Niemiec. Podkreślono w nim, że w obliczu tego zagrożenia szczególnie istotne jest dostarczenie środków obrony.

Czytaj też

Ukraina ma otrzymać 4 baterie obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu IRIS-T SLM produkcji niemieckiego koncernu Diehl. Całość zamówienia finansuje rząd federalny Niemiec. W związku z zaistniałą sytuacja pierwsza bateria ma zostać dostarczona „w najbliższych dniach" jak poinformowała minister Lambrecht. Druga bateria trafi do Ukrainy przed końcem bieżącego roku a kolejne dwie w roku 2023.

Reklama

Zestaw przeciwlotniczy o którym mowa ma możliwość zwalczania celów powietrznych takich jak rakiety manewrujące, samoloty, śmigłowce i drony na dystansie do 40 km i pułapie do 20 000 m. Takie zdolności daje bowiem pocisk IRIS-T SLM, naprowadzany za pomocą głowicy termowizyjnej i dysponujący łączem danych, pozwalającym na przesyłanie informacji pomiędzy pociskiem a wyrzutnią.

Czytaj też

Produkowany jest również lżejszy wariant rakiety - IRIS-T SLS o zasięgu 12 km i skutecznym pułapie 8 000 m, a w opracowaniu jest system IRIS-T SLX o zasięgu 80 km i pułapie 30 km. Dostarczane Ukrainie zestawy mają składać się ze stanowiska dowodzenia, radaru i czterech wyrzutni. Każda z nich uzbrojona jest w osiem rakiet IRIS-T SLM. Wszystkie z elementów systemu sa umieszczone na ciężarówkach MAN wysokiej mobilności. Jeśli faktycznie dostawa systemu IRIS-T SLM zostanie przeprowadzona w ciągu kilku dni, będzie to pierwszy tej klasy system produkcji zachodniej na Ukrainie.

Dotąd Kijów otrzymywał od państw NATO albo elementy/amunicję czy kompletne zestawy posowieckie (jak słowacki S-300PMU) albo zestawy bardzo krótkiego zasięgu (przenośne Stinger, Piorun czy Starstreak, samobieżne Gepard). Planowane jest również przekazanie amerykańskich zestawów NASAMS.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Facetoface

    4 baterie, 4 PzH (niesprawne) Hiszpanie chcą przekazać Leo Ukrainie odp. Nein!

    1. Shev

      Hiszpanie sami zrezygnowali z przekazania Leo2 bo były tak zajechane że groźniejsze dla załóg niż dla przeciwnika., Niemcy przekazali min 10 PzH2000 a ze Ukraińcy eksploatowali je na całego to i zaczęły się psuć, to akurat norma w takim skomplikowanym sprzęcie.

    2. Facetoface

      Shev zapewne w trosce o bezpieczeństwo Ukraińców nie przekazano 😂

    3. wert

      Shev@ davienku kolejnej reinkarnacji, niemce sami się przyznali że "oszczędzili" na opracowaniu automatu więc się psuje. Jak to szrot zza Odry

  2. Ma_XX

    dostarczą najszybciej jak można - po wojnie

    1. Chyżwar

      Teraz dostarczą na cito. A iwan, który trafił w niemiecką placówkę dyplomatyczną dostanie czarną farbę, żeby mógł białe niedźwiedzie przerabiać na T-34.

  3. bc

    Projekty tych systemów(całych albo każdy inną część) trzeba rozdzielić po przemysłach zachodnich by zwielokrotnić i mocno przyspieszyć produkcje dla UA, producent niech zostawi sobie Black Box do wstawienia i zastrzeże że zgadza się tylko na taką produkcję n systemów dla UA. Niemiecki system niezły pytanie czy starczy im rakiet.

    1. Shev

      Bc, tu już lepiej by wyszli z taką jak proponujesz produkcją NASAMS które moga uzywać więcej typów rakiet od niemieckich wyrzutni. A AIM-9/AIM-120 to np USA ma całkiem sporo.

  4. Chyżwar

    Widocznie, żeby nabić rozumu do głowy konieczny strzał od niedawnego sojusznika prosto w ambasadę.

    1. Shev

      Chyzwar jak co to w konsulat a nie ambasade i zdaje się podawali wcześniej że pierwsza bateria IRIS-T ma być jakoś tak właśnie w październiku.

  5. Paweł P.

    Ale adres znają?

  6. LMed

    Hmmm..., może niespiesznie, ale to dobra broń jest, nie to co stare czołgi na przykład.

    1. Chyżwar

      Hmmm..., Bujać to my, ale nie nas. Ruski strzał w niemiecką ambasadę dał Niemcom do myślenia i teraz wyciągają z puli, która miała iść do Egiptu.

    2. Ja

      Lepiej było jak Niemcy. Nia dać nic? Kto szybko daje dwa razy daje.

  7. Antonioo

    wkrótce, od 8 miesięcy

Reklama