Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy: przeciwlotnicza broń przyszłości dla Ukrainy

System obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex.
System obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex.
Autor. Rheinmetall

Niemiecki koncern Rheinmetall pod koniec lipca potwierdził dostarczenie na Ukrainę w drugiej połowie roku dwóch systemów przeciwlotniczych Skynex. Obecnie elementy lub cały tego typu zestaw ma już znajdować się u odbiorcy. Czy zatem Niemcy przekażą kolejny system, czy może jedynie dostarczą pozostałe elementy tego znajdującego się już w rękach ukraińskich żołnierzy?

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W grudniu zeszłego roku niemiecki Rheinmetall poinformował o otrzymaniu zamówieniu od nieokreślonego klienta na dwa systemy obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex o wartości około 182 mln euro. Dość szybko okazało się, że jest nim Ukraina, która już w kwietniu miała otrzymać pierwszy tego typu system (lub jego elementy), o czym informował premier Ukrainy Denys Szmyhal. Oprócz samego systemu do użytkownika dostarczone zostaną samochody ciężarowe RMMV (MAN) HX, które są m.in. platformą dla Skynex-u. Koszty ma pokryć rząd federalny Niemiec.

Obecnie mają trwać pierwsze dostawy na Ukrainę nowo wyprodukowanej amunicji kal. 35 mm stosowanej m.in. przez powyższy system przeciwlotniczy lub jego poprzednika w postaci dobrze znanego Geparda. Można więc interpretować komunikat wydany przez Rheinmetall na dwa sposoby - albo chodzi o zakończenie dostaw wszystkich elementów dwóch zestawów, albo dostarczenie dwóch kolejnych.

Reklama

Czytaj też

Skynex to system obrony powietrznej opracowany przez niemiecką spółkę Rheinmetall Air Defence i po raz pierwszy publicznie zaprezentowany na paryskich targach Eurosatory 2016. Składa się z bezzałogowego modułu wieżowego Skyranger uzbrojonego w armatę automatyczną Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm, systemu dowodzenia i kontroli z głowicą optoelektroniczną Skymaster oraz trójwymiarowej stacji radiolokacyjnej X-TAR3D. Armata z szybkostrzelnością teoretyczną 1050 strz./min. może skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów w odległości do 4000 metrów. Z kolei radar może wykrywać cele w zależności od ich typu w odległości od 25 do 55 km. Dzięki temu system może skutecznie zwalczać niewielkie cele typu C-RAM (w tym drony, pociski manewrujące czy pociski moździerzowe), zapewniając kompleksową obronę powietrzną bardzo krótkiego zasięgu.

Czytaj też

Skynex umożliwia integrację urządzeń radarowych różnych producentów, co podkreśla jego elastyczność dla potencjalnego klienta. System oferuje również dużą swobodę w zakresie efektorów, umożliwiając integrację wielu różnych zaawansowanych rodzajów broni przeciwlotniczej. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej jednostki śledzącej. Oprócz pojedynczych czujników i efektorów, istniejące systemy obrony powietrznej, takie jak rodziny Skyshield i Skyguard, mogą zostać wbudowane w nową architekturę jako jednostki ogniowe. W oddalonym centrum dowodzenia i kierowania ogniem rozpoznana sytuacja powietrzna jest przedstawiana na mapie wraz z czujnikami i efektorami rozmieszczonymi w terenie, co upraszcza przydzielanie celów dla środków obrony przeciwlotniczej podłączonych do systemu.

Tego rodzaju system może być bardzo skutecznym rozwiązaniem do ochrony ukraińskiej infrastruktury i ważnych obiektów, podobnie zresztą jak starsze niemieckie zestawy przeciwlotnicze Gepard na podwoziu gąsienicowym. Użycie dział 35 mm jest skuteczne wobec dość szerokiego spektrum celów i jednocześnie pozwala oszczędzać cenne rakiety przeciwlotnicze. Głównym problemem jest jednak liczba dostępnych zestawów. Kijów potrzebuje setek, jeśli nie tysięcy nowoczesnych systemów z działami przeciwlotniczymi (tak na podwoziach czołgów, jak i ciężarówek) z dużą liczbą amunicji, by zapewnić ochronę ważnych punktów na terytorium całego kraju.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (9)

  1. rwd

    Nikt nie może Ukrainie tyle dać, ile Niemcy mogą jej obiecać.

    1. Davien3

      @rwd Niemcy sa obecnie drugim na swiecie dostawca broni dla Ukrainy po USA wiec skończ.

    2. Paweł P.

      +1

    3. Seb66

      Davien serio? To ile SETEK czolgow Niemcy oddali? Oddali wiecej haubic samobieznych niz my? Moze oddali do tego parę dziesiatek Goździków? Setki Gromów? Moze opróżnili swoje magazyny z amunicji 152mm. rakiet 122mm i amunicii plot 23mm ? Moze przekazali setki Warmate i FlyEye? Ho ho czyżby Niemcy mieli tak ze 250 czołgów rodziny T72 dla Ukrainy, a nie killadziesiat Leo1? Migi, Mi24, węgiel, paliwo, żywność wojskową i tysiące szt broni strzeleckiej post-rosyjskich kalibròw? Serio?

  2. OS-INT

    19 kwietnia br. niemieckie media poinformowały, że rząd federalny w Berlinie przekazał stronie ukraińskiej drugą z czterech obiecanych baterii systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM (Surface Launched Medium Range).. W połowie kwietnia br miała zostać zrealizowana. dostawa tej baterii wraz z kolejną partią pocisków ziemia-powietrze. 19 kwietnia br. minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow potwierdził informację o przekazaniu przez Niemcy, obiecanej 5 stycznia br. - baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej MIM-104 Patriot wraz z pociskami przechwytującymi....

  3. OS-INT

    Rheinmetall AG podkreśla, że amunicja AHEAD jest tańsza od pocisków rakietowych krótkiego zasięgu i jest odporna na zakłócenia elektromagnetyczne. Potwierdzać to mają doświadczenia z użycia samobieżnego zestawu przeciwlotniczego Flakpanzer Gepard przez ukraińskie siły zbrojne przeciwko rosyjskim pociskom manewrującym i dronom kamikadze Shahed-136 (Herań-2). Rząd niemiecki przekazał 34 takie zestawy z zapasem 6000 sztuk amunicji – dostarczono m.in. amunicję odłamkowo-burzącą HEI (High-Explosive Incendiary) produkcji norweskiej spółki Nammo (Nordic Ammunition Company)....

  4. OS-INT

    26 kwietnia br. premier Ukrainy Denys Szmyhal odwiedził zakłady spółki Rheinmetall Italia S.p.A., należącej niemieckiej grupy przemysłowej Rheinmetall AG. Przy okazji tej wizyty, poinformowano. że pierwszy z dwóch sfinansowanych przez rząd federalny w Berlinie zestawów 35-mm artyleryjskiego systemu obrony przeciwlotniczej Oerlikon Skynex na kołowym podwoziu RMMV HX2, został już dostarczony na Ukrainę....

  5. Szczupak

    Niemcy może i dużo obiecują i powoli dostraczają ale jednak jeśli chodzi o OPL to dają radę. Wiecie jaki u nas by był krzyk gdyby najnowocześniejszy system OPL ( w tym przypadku Iris-T) który co zszedł z taśmy produkcyjnej szedł na Ukrainę a nie zasilił naszego WP? Dodać należy że sami Niemcy w swojej armii nie posiadają tej broni a całość ślą na Ukrainę.

    1. Paweł P.

      Aż tak się nie znam, ale nie było tak, że w pierwszej kolejności broń w DE szła na export? Niemcy jak sądzę, wojną z sąsiadami zagrożona nie jest. PL jest dla niej "zderzakiem" buforem, co też w historii śmiertelnie pokazano, a chciano teraz wyciąć numer z gazem, sprzedawać – sąsiadom russki gaz + prowizja. A tak "Polaczki" nie pozwoliły... Mój nauczyciel, już nie żyjący od WOSu, narzekał że Baltic Pipe, zablokowany, Nord Stream 2 gotowy. Odpowiedziałem, spokojnie "Polska da radę, fakt kłody ale i z tym sobie damy radę". Nie dożył, ale... Kończąc. za klasykiem, "Ktoś chciał nas wy..., "ktoś nas teraz nie lubi". Ktoś wie z czego to? :)

  6. xiomy

    Pitu-pitu. Najpierw niech przekażą Ukraincom to, do czego kanclerz Scholz publicznie się zobowiązał, bo są z tym duże kłopoty.

    1. CdM

      Ale napisz wprost, z czym konkretnie są te kłopoty.

    2. Davien3

      @xiomy i juz włączyła sie opcja "dokopac" Niemcom u naszych germanofobów

  7. "Pułkownik" Michał

    Skoro potrzeby ukraińskie sięgają setek lub tysięcy... to gdzie my jesteśmy? Czemu MON nie testuje choćby tych rozwiązań plot, które już zaproponował Pit-Radwar?

    1. LMed

      Pytasz na poważnie "pułkowniku"?

    2. Rusmongol

      Nawet tyle ile ma potrzeb Rosja nie jest w stanie dostarczyć sprzętu. Nawet pomimo tego że dalej w Rosji szaleje hiv, a ludzie żyją 10 lat krócej niz w UE czy USA. Ale car i jego kumple muszab7c zadowoleni. Zryte berety mongolskich Rosjan też muszą zaspokoić swoją rządzę krwi.

    3. Był czas_3 dekady

      Słuszne pytanie. Tuptamy w miejscu. Tego typu sprzęt potrzebny jest nam na wczoraj, bo gdyby doszło do wojny.to nasz sprzęt pancerny będzie w krótkim czasie rozdrapywany przez złomiarzy,

  8. DDR

    Obecnie Niemcy są na etapie wdrażania w czyn słów Ulianowa że nawet kucharka może być ministrem co ma odzwierciedlenie w ich obecnej sytuacji gospodarczej i politycznej

  9. Był czas_3 dekady

    Tak lub podobnie powinna wyglądać SONA. Potrzebujemy ją na wczoraj. Obsługa siedzi w ciepełku, może pełnić w komfortowych warunkach wielogodzinny dyżur bojowy.

Reklama