Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina otrzymała przeciwlotnicze Gepardy

Autor. Hans-Hermann Bühling/wikipedia.com/ CC BY-SA 2.0

Kolejne 6 Gepardów zostało dostarczonych Ukrainie, łącznie przekazano już 40 sztuk.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Została zaktualizowana strona Bundeswehry odpowiedzialna za pomoc dla Ukrainy. Wśród nowych danych widzimy dostawę 6 nowych artyleryjskich zestawów przeciwlotniczych Gepard, które miały zostać wyremontowane i wysłane z rezerw przemysłu zbrojeniowego (niekoniecznie Niemiec). Oznacza to zwiększenie łącznej liczby dostarczonych tego typu systemów obrony powietrznej do 40 egzemplarzy. Zważywszy na skuteczność Gepardów względem bezzałogowych środków ataku powietrznego i rozpoznania pozwoli to Ukraińcom na zwiększenie skuteczności swojej skuteczności w ich zwalczaniu. Nie są to ostatnie tego typu zestawy przeciwlotnicze, jakie trafią w najbliższych tygodniach na Ukrainie, kolejne 15 ex-katarskich Gepardów może zostać przekazanych w bliskiej przyszłości, obecnie trwają szkolenia załóg.

Czytaj też

Gepard to samobieżny lufowy system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu zbudowany na bazie czołgu podstawowego Leopard 1 i wdrożony do służby w 1976 roku. Ukrainie przekazywane są jednak wozy w głęboko zmodernizowanej wersji Gepard 1A2 ze zautomatyzowanym systemem kierowania ogniem, cechujące się krótkim czasem reakcji. Uzbrojenie główne stanowią dwie armaty Oerlikon KDA kal. 35 mm o zasięgu ostrzału dochodzącym do 3,5-5 km w zależności od użytej amunicji. Szybkostrzelność teoretyczną określa się na 550 pocisków na minutę na każdą z armat, co pozwala na szybkie pokrycie ogniem danego obszaru.

Reklama

Czytaj też

Poza niszczeniem środków napadu powietrznego jak śmigłowce czy nisko lecące samoloty, zestawy te mogą niszczyć drony czy lekko opancerzone pojazdy naziemne jak transportery opancerzone. Gepard dysponuje również własnym radarem wykrywania i śledzenia celów, a ostatnia wersja Gepard 1A2 jest także zdolna do użycia amunicji podkalibrowej z rdzeniem łamliwym (FAPDS) o zasięgu rażenia do ponad 5 km.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama