Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy dostarczyły kolejną pomoc wojskową Ukrainie

Niemiecki Leopard 1A5
Niemiecki Leopard 1A5
Autor. Rainer Lippert/Wikimedia Commons

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało o dostarczeniu na Ukrainę kolejnego pakietu wsparcia wojskowego. Znalazły się w nim tym razem m.in. kolejne czołgi Leopard 1A5, wóz rozminowujący WiSENT MC, czy kolejne samochody ciężarowe Mercedes Zetros.

Reklama

Jest to kolejny pakiet dostarczający Ukrainie różnego typu pojazdy w tym te specjalistyczne, jak wszędołazy BvS 206, czy Bronco ATTC. Najwięcej uwagi zapewne skupia kolejna partia Leopardów 1A5 (zapewne w wersji A5DK), których obecnie Ukraińcy powinni posiadać 30 sztuk (pytanie ile z nich jest sprawnych do tego czasu). Kolejny pojazd rodziny WiSENT 1 służący do rozminowywania również jest bardzo cenną pomocą z racji na to, jak bardzo pola minowe utrudniają Ukraińcom działania ofensywne. Na uwagę zasługuje także spory zastrzyk pojazdów logistycznych, jak ciągniki siodłowe MAN HX81, dzięki którym udaje się sprawnie transportować po kraju ciężką technikę wojskową, czy to z zamiarem dostarczenia na front, czy do warsztatu.

Reklama

W najnowszym pakiecie dostarczonej pomocy znalazły się m.in.:

  • 10 czołgów Leopard 1A5
  • 14 wszędołazów BvS 206
  • 1 pojazd rozminowujący WiSENT 1 MC
  • 4 zestawy niskopodwoziowe wykorzystujące ciągniki siodłowe MAN HX81
  • 16 samochodów ciężarowych Zetros
  • 13 samochodów ciężarowych MAN TGS
  • 4 wszędołazy Bronco ATTC w wersji wozu ewakuacji medycznej
  • 3 pojazdy
  • 10 bezzałogowych aparatów latających Vector
  • 1020 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm

Leopard 1A5 to zmodernizowany niemiecki czołg Leopard 1 odznaczający się m.in. lepszym przednim opancerzeniem wieży, nowym systemem kierowania ogniem EMES czy ulepszoną ochrona przed bronią ABC. Uzbrojenie główne dalej stanowił armata gwintowana L7A3 kal. 105 mm, z lufą o długości 52 kalibrów. Sprzężona jest ona z uniwersalnym karabinem maszynowym MG3 kal. 7,62 mm, którego drugi egzemplarz umiejscowiono na stropie wieży czołgu. Zamiast nich istniała możliwość implementacji belgijskiego odpowiednika w postaci karabinu FN MAG kal. 7,62 mm. Za poruszanie się czołgu odpowiada 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM, połączony z przekładnią ZF 4 KM 250 z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu. Czołgi w wersji A5 miały możliwość wymiany uzbrojenia głównego na większą armatę gładkolufową kal. 120 mm tożsamą z tą stosowaną w Leopardzie 2, jednak nigdy nie wdrożono takiego wariantu do produkcji.

Reklama

Czytaj też

Czołg Leopard 1A5, na stropie wieży widoczna głowica celownika głównego EMES-18.
Czołg Leopard 1A5, na stropie wieży widoczna głowica celownika głównego EMES-18.
Autor. Clemens Vasters/CC BY 2.0

WiSENT 1 to rodzina pojazdów wsparcia będąca wersją rozwojową wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, zatem bazującą na podwoziu czołgów Leopard 1. Powstały one w celu poprawienia zdolności wspierania czołgów Leopard 2, które stawały się zbyt ciężkie dla dotychczas używanych pojazdów zabezpieczenia. Charakteryzują się one osłoną balistyczną na poziomie 5.oraz przeciwminową na poziomie 3. według normy STANAG 4569, jednak można ją zwiększyć poprzez implementację pancerza dodatkowego. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik o mocy 938 KM, zatem o większej wydajności niż bazowy MTU MB 838 CaM 500 cechujący się mocą 830 KM. Pozwala to rozpędzić ważący około 45 ton pojazd do 62 km/h. Pojazdy WISENT 1 w zależności od wersji posiadają trał przeciwminowy, ramię dźwigu mogącego podnieść do 30 ton, koparkę lub lemiesz.

Czytaj też

WiSENT 1 MC.
WiSENT 1 MC.
Autor. FFG.

Ciągniki siodłowe rodziny MAN/RMMV HX81 8x8 (określane w niemieckiej armii jako SaZgM 70t mil) produkowane przez firmę Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) są napędzane wysokoprężnym 8-cylindrowym silnikiem o mocy 680 KM, pozwalającym na rozpędzenie go do 89 km/h. Pojazd posiada napęd na wszystkie koła. Dopuszczalna całkowita masa zestawu (ciągnik + naczepa + przewożony towar) to 130 ton. Pojazd posiada tożsamą kabinę kierowcy co wozy rodziny UTF, tego samego producenta. W przypadku wyrażenia chęci przez zamawiającego poziom ochrony kabiny może zostać zwiększony poprzez dodanie do niej modułów pancerza specjalnego. MAN HX81 wyposażony jest w dwustronną wciągarkę Rotzler o łącznej maksymalnej sile uciągu 40 ton, umożliwiając ciągnikowi terenowemu wciągnięcie pojazdów na naczepę.

Czytaj też

Ciągniki SaZgM 70t mil wchodzą w skład zestawów transportowych Elefant-2.
Ciągniki SaZgM 70t mil wchodzą w skład zestawów transportowych Elefant-2.
Autor. Rheinmetall

Mercedes Benz Zetros to niemiecki samochód ciężarowy wysokiej mobilności i średniej/dużej ładowności (w zależności od wersji) mogący pełnić wiele zadań od transportu towarów kończąc na pełnieniu funkcji ciągnika siodłowego w zestawie niskopodwoziowym do przewozu ciężkiej techniki wojskowej. Występuje on w wariancie 2 oraz 3-osiowym. Jednostkę napędową w zależności od wariantu stanowi silnik OM 926 LA o mocy 428 KM lub 326 KM który odpowiedzialny jest za napędzanie pojazdu o masie własnej wynoszącej 8100-11500 kg. Jeżeli chodzi o dopuszczalną całkowitą masę pojazdu, mieści się ona w przedziale 16,5-40 ton. Z silnikiem połączona jest 9/18 biegowa planetarna skrzynia biegów. Zetros posiada napęd na wszystkie koła, co przekłada się na dobrą dzielność terenową pojazdu.

Czytaj też

Mercedes Zetros
Mercedes Zertos fińskiej armii holujący moździerz 120 mm
Autor. MKFI/Wikipedia
Reklama

Komentarze (4)

  1. xdx

    Rheinmetall podaje iż przygotowuje następne 25 Leo1 A5 i … 5 Caracali 🫢 co oznacza iż Ukraina będzie pierwszym użytkownikiem tych pojazdów , ponieważ Holandia i Niemcy dopiero zamówiły 3.058 i będą dostawać od 2025 roku. Pewnie jakieś przedsesyjne te Caracale bo produkcja jeszcze nie ruszyła. Może nawet prototypy do testów. Fajna sprawa.

  2. KrzysiekS

    I tak największym problemem Ukrainy jest wszechobecna korupcja już nawet USA chce kontrolować sama dostawy bo podejrzewa że nawet uzbrojenie jest sprzedawane bokiem ( a co dopiero z dostawami cywilnymi tam dopiero jest niezły cyrk).

  3. KrzysiekS

    Czy ktoś prowadzi statystyki tego co obiecali i tego co dostarczyli?

    1. Ubudubu

      Tak, rząd niemiecki prowadzi. Na ich oficjalnej stronie jest lista tego co dostarczone i co dopiero zaplanowane.

    2. bmc3i

      Boli Cię że dostarczyli już więcej niż Polska, i próbujesz to podważyć, co?

    3. KrzysiekS

      bmc3i Nie jak dla mnie mogą dostarczyć im 100 razy więcej (to i tak jest na naszą korzyść). Natomiast czym innym jest liczenie Polska (w odróżnieniu od Niemiec) nie liczy tego co obiecaliśmy co daliśmy organizacjom pozarządowym mającym cokolwiek wspólnego z Ukrainą itp. Nawet nie mówimy o tym co już dostarczyliśmy z uzbrojenia i amunicji.

  4. Anty 50 C-cali

    a moją uwagę zwraca bardziej te 1020 kulek 155mm. Co prawda, wiosną SOUkrainy strzelały do 8 razy TYLE dziennie!, ale od tego czasu nawet najbardziej twardogłowi moCastwa nie pchali się poza Bachmut. W kierunku....na Berlin. Skoro dostarczyli, to i tak to lepiej jak te anonsowane "kilkadziesiąt!" przed Sylwestrem. Nim obiecana reszta z EU, dotrze, (może) do marca. Coś cały czas dolatuje z Italii, ot w tym tygodniu dwa przyloty C27J. A wiecie ludziska, że Niemiaszki zwalili na ammo z USA, że "zapaskudza" precyzję panzerHaubic 2000. To nie wina wrednego czarnoziemu...

Reklama