Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina zamawia Leopardy 1 od Niemiec

Czołg Leopard 1
Czołg Leopard 1
Autor. KMW

Niemiecki koncern Rheinmetall otrzymał zamówienie od ukraińskiego rządu na dostarczenie łącznie 25 czołgów Leopard 1A5, dwóch pojazdów do nauki jazdy na podwoziu tego czołgu oraz pięciu wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2.

Reklama

Całe zamówienie jest finansowane przez niemiecki rząd, a jego wartość określono na kilkadziesiąt milionów euro. Obejmuje ono także pakiet szkoleniowy i logistyczny w skład którego wchodzą m.in. części zamienne, co jest kluczowe, zważywszy na problemy z ich dostępnością. Dostawa zamówionych pojazdów planowana jest na rok 2024, zaś prace nad przywróceniem wozów do służby już trwają na terenie zakładów Rheinmetall w Unterlüß i Kassel. Same czołgi to najpewniej belgijska odmiana Leoparda 1A5 kupiona w liczbie 30 egzemplarzy (plus 20 samych kadłubów) przez Rheinmetall latem tego roku. W przypadku Bergepanzerów 2 mogą to być pojazdy wyciągnięte z rezerw przemysłu bądź powstaną one na bazie kadłubów Leopardów 1 zakupionych niedawno przez firmę przy okazji kupna belgijskich Leopardów 1. Tym samym łączna liczba tego typu czołgów dla Ukrainy przekroczyła 200 pojazdów, zaś Bergepanzerów zbliżyła się do 30 egzemplarzy.

Reklama
Reklama

Leopard 1A5 to zmodernizowany niemiecki czołg Leopard 1 odznaczający się m.in. lepszym przednim opancerzeniem wieży, nowym systemem kierowania ogniem EMES czy ulepszoną ochrona przed bronią ABC. Uzbrojenie główne dalej stanowił armata gwintowana L7A3 kal. 105 mm, z lufą o długości 52 kalibrów. Sprzężona jest ona z uniwersalnym karabinem maszynowym MG3 kal. 7,62 mm, którego drugi egzemplarz umiejscowiono na stropie wieży czołgu. Zamiast nich istniała możliwość implementacji belgijskiego odpowiednika w postaci karabinu FN MAG kal. 7,62 mm. Za poruszanie się czołgu odpowiada 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM, połączony z przekładnią ZF 4 KM 250 z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu. Czołgi w wersji A5 miały możliwość wymiany uzbrojenia głównego na większą armatę gładkolufową kal. 120 mm tożsamą z tą stosowaną w Leopardzie 2, jednak nigdy nie wdrożono takiego wariantu do produkcji.

Czytaj też

Leopard 1A5.
Leopard 1A5.
Autor. Rheinmetall

Bergepanzer 2 to gąsienicowy wóz zabezpieczenia technicznego opracowany na podstawie podwozia czołgu podstawowego Leopard 1- dzieli z nim 75 proc. części. Do samoobrony służą załodze dwa karabiny maszynowe MG3 kal. 7,62 mm oraz wyrzutnie granatów dymnych. Wyposażenie specjalistyczne stanowi hydrauliczny żuraw, wyciągarka oraz lemiesz umieszczony z przodu. Żuraw umieszczony jest po prawej stronie, ma on możliwość obrotu w zakresie 270° i podnoszenia do 72°. Natomiast wyciągarka ma siłę wyciągu 35 000 N i długość liny 90 m.

Czytaj też

Bergepanzer 2.
Bergepanzer 2.
Autor. Vaidas V/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (4)

  1. Andrzej ze Szczecina

    Wszystko się przyda, ale po 2 latach walk co te dostawy zmienią? To byłoby dobre jako awaryjne, natychmiastowe dostawy rok temu.

    1. Davien3

      Andrzej bez wyszkolonych załóg to byłby zwykły przycisk do papieru tak samo jak by nim były teraz F-16.

  2. KrzysiekS

    Hmmmm który to już raz Ukraińcy dostają Leopard 1A5. Pewnie dużo już ich jest na Ukrainie.

    1. Davien3

      Łacznie z tymi ponad 200 sztuk a nie słychac o jakichś duzych stratach w tych czołgach nawet na Oryx.

  3. user_1050711

    Brak info o łączności oraz o świadomości sytuacyjnej. A niemal na pewno będzie ona zupełnie nowa. Co tworzy wielką różnicę.

  4. Odyseus

    Bez sensu , Jordania by np. się chciała pozbyć wszystkich swoich Chellengerów 1 , o niebo lepszy czołg i gdyby tylko ktoś im zaoferował w dobrej cenie nowsze czołgi w rozliczeniu z tymi Chellengerami na pewno by na to poszli, co prawda problem z amunicją do nich ale tą dwuczłonową to by już sobie chyba Ukraińcy sami ogarneli

    1. X

      aha... czyli ktoś miałby dać im nowe za stare. Nooo, sens to ma ;)))

    2. Karaczanus

      Witam mnie zastanawia co z challengerami 1 w WBrytani bo były pomysły by je odkurzyć i cisza

    3. Saymon

      No to teraz szukaj chętnych aby płacili Jordani dobrą cenę za czołgi i oddali te czolgi ukrainie. To już nie ten czas. O ukrainie na swiecie robi sie cicho, nikt już tym sie nie podnieca. Za pare miesięcy ukraińcy za wszystko będą musieli placić sami.

Reklama