Reklama

Siły zbrojne

Niemcy zamawiają ciągniki do czołgów

Ciągniki SaZgM 70t mil wchodzą w skład zestawów transportowych Elefant-2.
Ciągniki SaZgM 70t mil wchodzą w skład zestawów transportowych Elefant-2.
Autor. Rheinmetall

Niemiecka firma Rheinmetall otrzymała zamówienie od niemieckiej Bundeswehry na dostawę kolejnych 57 ciężkich ciągników siodłowych o ładowności 70 ton. Wartość zamówienia to ponad 50 mln euro.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Nowe ciągniki siodłowe pozwolą na transport najcięższej techniki wojskowej użytkowanej w niemieckiej armii jak czołg Leopard 2A7 czy samobieżne armatohaubice PzH 2000. Zamówienie jest realizowane w ramach umowy podpisanej 2018 roku zakładającej dostawę do 137 ciężarówek SaZgM 70t mil. Dotychczas zamówionych zostało 80 ciągników, zatem podpisanie wymienionego wyżej kontraktu oznacza wypełnienie całej umowy ramowej. Realizacja kontraktu ma potrwać do końca 2024 roku.

Czytaj też

Czytaj też

Ciągniki siodłowe rodziny HX81 (określane w niemieckiej armii jako SaZgM 70t mil) produkowane przez firmę Rheinmetall MAN Military Vehicles (RMMV) są napędzane wysokoprężnym 8-cylindrowym silnikiem o mocy 680 KM, pozwalającym na rozpędzenie go do 89 km/h. Pojazd posiada napęd na wszystkie koła. Dopuszczalna całkowita masa zestawu (ciągnik + naczepa + przewożony towar) to 130 ton. Pojazd posiada tożsamą kabinę kierowcy co wozy rodziny UTF, tego samego producenta. W przypadku wyrażenia chęci przez zamawiającego poziom ochrony kabiny może zostać zwiększony poprzez dodanie do niej modułów pancerza specjalnego. HX81 wyposażony jest w dwustronną wciągarkę Rotzler o łącznej maksymalnej sile uciągu 40 ton, umożliwiając ciągnikowi terenowemu wciągnięcie pojazdów na naczepę.

Reklama

Czytaj też

Autor. UndateableOne/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. PPPM

    57 sztuk to chyba starczy im na wyposażenie całej armii. A tak na poważnie, Polska w związku ze zwiększeniem liczby czołgów i haubic samobieżnych również powinna rozważyć takie zakupy, tylko że w skali zwielokrotnionej.

    1. staryPolak

      nie "powinna rozważać", tylko wykonuje. Przykład? Stalowa Wola nie dostarcza Krabów, tylko system Regina. Masz tam wszystko - wozy remontowe, logistyczne i wóz dowódcy, Ba, nawet słynne fly eye które mają wskazywać cel. Podobnie jest z czołgami, z K9, z Chunmoo. więc jest ok.

Reklama