Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemieckie wozy wsparcia "na robocie”

WiSENT 1 MC.
WiSENT 1 MC.
Autor. FFG.

Pojazdy wsparcia, jakie w ostatnich miesiącach są dostarczane na Ukrainę to w większości wozy opierające się na podwoziu czołgu Leopard 1. Mimo wieku są one nieocenioną pomocą w codziennych zadaniach ukraińskich saperów, którzy swoją pracą nierzadko ratują ciężką technikę przed zniszczeniem lub utratą w wyniku całkowitego ugrzęźnięcia.

Reklama

Pierwszym z przedstawionych pojazdów jest wóz saperski WiSENT 1 MC wyposażony w trał przeciwminowy, pozwalający na wykopywanie zagrzebanych min przeciwpancernych. Na poniższym nagraniu widzimy proces oczyszczania wierzchniej warstwy gruntu, gdzie zazwyczaj umieszczane są np. postsowieckie TM-62M. Tego typu pojazdy (jak np. Leopardy 2R) są kluczowe w prowadzeniu działań ofensywnych, ponieważ największym "spowalniaczem" ich są właśnie pola minowe, które zatrzymały niejedno ukraińskie natarcie. Podczas nich często tracono sporo ciężkiej techniki, która po unieruchomieniu była łatwym celem dla np. przeciwpancernych pocisków kierowanych Wichr wystrzeliwanych przez śmigłowce szturmowe Ka-52. Łącznie Ukraina otrzyma 42 pojazdy rodziny WiSENT 1, w tym właśnie wozy saperskie wyposażone w trały przeciwminowe.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Czytaj też

WISENT 1 to rodzina pojazdów wsparcia będąca wersją rozwojową wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, zatem bazującą na podwoziu czołgów Leopard 1. Powstały one w celu poprawienia zdolności wspierania czołgów Leopard 2, które stawały się zbyt ciężkie dla dotychczas używanych pojazdów zabezpieczenia. Charakteryzują się one osłoną balistyczną na poziomie 5.oraz przeciwminową na poziomie 3. według normy STANAG 4569, jednak można ją zwiększyć poprzez implementację pancerza dodatkowego. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik o mocy 938 KM, zatem o większej wydajności niż bazowy MTU MB 838 CaM 500 cechujący się mocą 830 KM. Pozwala to rozpędzić ważący około 45 ton pojazd do 62 km/h. Pojazdy WISENT 1 w zależności od wersji posiadają trał przeciwminowy, ramię dźwigu mogącego podnieść do 30 ton, koparkę lub lemiesz.

Reklama

Czytaj też

Wśród pojazdów przekazywanych Ukrainie w duńskim pakiecie mogą znaleźć się wozy/czołgi saperskie jak PNMIRK (zmodernizowany Wisent 1).
Wśród pojazdów przekazywanych Ukrainie w duńskim pakiecie mogą znaleźć się wozy/czołgi saperskie jak PNMIRK (zmodernizowany Wisent 1).
Autor. Ronny Benjamin Vossen Rasmussen/Wikipedia

Drugim pojazdem wsparcia, który udało się uchwycić podczas pracy to również niemiecki Pionierpanzer 2 Dachs, który pomaga wydostać się T-64BW. Czołg zakopał się podczas pokonywania grząskiego terenu i bez wsparcia dodatkowego pojazdu inżynieryjnego nie byłby zapewne w stanie wydostać się z pułapki. Zadanie to wykonywane jest dzięki ramieniu koparki jakie wóz ten ma fabrycznie umieszczone po prawej stronie, pozwalające na właśnie usuwanie dużych ilości różnego typu materiałów.

Czytaj też

Pionierpanzer 2 Dach to niemiecki opancerzony wóz inżynieryjny zaprojektowany przez MaK Maschinenbau (obecnie część odpowiedzialna za pojazdy wojskowe jest własnością Rheinmetall) w latach 80. XX wieku jako następca pojazdów inżynieryjnych Pionierpanzer 1. Pojazdy te powstawały na bazie wcześniejszej wersji oraz wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2 (wszystkie wspomniane konstrukcje tym samym bazują na podwoziu czołgu Leopard 1). Głównym zadaniem tego pojazdu jest usuwanie i tworzenie przeszkód terenowych, w tym m.in. przygotowywanie przepraw wodnych polegających na oczyszczaniu brzegów z przeszkód oraz przygotowywanie dna. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik wysokoprężny MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM pozwalający na rozpędzenie tego ważącego blisko 43 ton pojazdu do 62 km/h. Wóz względem poprzednika otrzymał zamiast dźwigu, koparkę z łyżką o pojemności 1,1 m3. Samo ramię otrzymało hak do podnoszenia ładunków o maksymalnej masie wynoszącej do 7,8 t. Do samoobrony Pionierpanzer 2 Dachs posiada jedynie uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm.

Czytaj też

Wóz inżynieryjny Pionierpanzer 2 Dachs.
Wóz inżynieryjny Pionierpanzer 2 Dachs.
Autor. Bundeswehr-Fotos/Wikipedia
Reklama
Reklama

Komentarze