Reklama

Wojna na Ukrainie

Najcięższy moździerz Ukrainy dalej walczy

Moździerze M-240 były używane także przez Wojsko Polskie.
Moździerze M-240 były używane także przez Wojsko Polskie.
Autor. ShinePhantom, Wikipedia

Ukraina w swoim arsenale nie posiadała ciężkich holowanych moździerzy M-240, jedyny egzemplarz znajdował się w zbiorach muzealnych. Został on jednak na potrzeby wojenne wyciągnięty i użyty bojowo jesienią zeszłego roku. Ostatnio pojawiło się nowe nagranie, na którym widać, że mimo upływu czasu dalej jest on używany przez Ukraińców.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Nie jest wiadome, czy Ukraina otrzymała od krajów sojuszniczych kolejne egzemplarze uzbrojenia tego typu wraz z amunicją do nich (np. od Bułgarii która miała swego czasu posiadać je w swoich magazynach). Tego typu moździerze obecnie są widoczne jedynie w wersji samobieżnej, jaką jest 2S4 Tulipan, których kilka Rosjanie już stracili w walkach z Ukraińcami. W przypadku rzadko spotykanych typów uzbrojenia problemem jest zapewnienie amunicji, której nawet duże zapasy w trakcie działaniach wojennych ulegają szybkiemu zużyciu. Pytaniem zatem pozostaje, skąd ukraińscy artylerzyści mają amunicję do M-240, ponieważ jeżeli pochodziłaby ona z zapasów magazynowych, byłaby już na granicy bezpiecznego użycia (lub nawet ją przekroczyła).

Czytaj też

M-240 to radziecki ciężki moździerz polowy/holowany kal. 240 mm opracowany po II Wojnie Światowej, a wdrożony do służby w roku 1950. Donośność tego systemu przy użyciu standardowej amunicji określa się na 800-9700 m, zatem znacznie mniej niż w przypadku typowych  armatohaubic czy dział polowych. Jednak przy zastosowaniu amunicji ze wspomaganiem rakietowym zasięg ten wydłuża się do 20 km. Masa pocisku wynosi 130 kg, zaś sam ładunek bojowy to 34 kg. Szybkostrzelność wynosi 1 strzał na minutę, a do obsługi moździerza potrzeba 11 żołnierzy. Były one używane m.in. w Afganistanie, Libanie czy Syrii, gdzie odznaczały się dużą skutecznością w niszczeniu wszelkiego rodzaju zabudowań i pozycji umocnionych.

Reklama

Czytaj też

M-240 (zdjęcie poglądowe).
M-240 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Mike1979 Russia/Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama