Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy kontrują najpotężniejszy rosyjski moździerz

Moździerz 2S4 „Tulipan”. Fot.mil.ru
Moździerz 2S4 „Tulipan”. Fot.mil.ru

Ukraińscy artylerzyści w ostatnim czasie mogą się pochwalić zdobyczą „dużego kalibru” w postaci najcięższego rosyjskiego samobieżnego moździerza 2S4 Tulipan kal. 240 mm. Jest to tym samym czwarty rosyjski system artyleryjski tego typu zniszczony od początku wojny na Ukrainie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zniszczenia/poważnego uszkodzenia rosyjskiego Tulipana dokonano ogniem kontrbateryjnym, co widzimy na filmie poniżej, kiedy to jego obsługa szykuje się do zmiany pozycji po "złożeniu" moździerza z pozycji ogniowej. Czas trwania zmiany pozycji okazał się wystarczająco długi, aby Ukraińcy mogli za pomocą swojej artylerii skontrować Rosjan. Użycie przez Rosjan systemu artyleryjskiego, którego zasięg nie przekracza 20 km, ułatwił Ukraińcom skontrowanie go np. jedną z wielu nowoczesnych AHS, jakie otrzymali od państw sojuszniczych jak. Krab, PzH 2000 czy Zuzana 2. Mogła to też dokonać artyleria postsowieckiego typu jak 2S5 czy 2S19 Msta-S, których zasięg wystarcza na dosięgnięcie celów na dystansie 25-30 km. Rosjanie mieli przed inwazją posiadać na stanie kilkaset egzemplarzy tego typu moździerzy - 40-60 w aktywnej służbie i prawie 400 w rezerwie sprzętowej.

Czytaj też

2S4 Tulipan to radziecki samobieżny moździerz kal. 240 mm wprowadzony do wyposażenia armii byłego ZSRR w 1974 roku. Sam pojazd to połączenie podwozia „Obiekt 305" – znanego z innych systemów artyleryjskich 2S3/2S5 czy SA-4 z częścią artyleryjską 2B8 (powstałą w oparciu o 240 mm moździerz ciągniony M-240). Do strzelania z tego moździerza stosuje się amunicję z pociskami burzącymi, burzącymi z dodatkowym napędem rakietowym czy samonaprowadzającą się, sterowaną laserem typu 1K113 Smielczak (opracowano do nich również amunicję z ładunkami jądrowymi). Korzystają one z granatów moździerzowych o długości od 1,5 do 2,4 m i masie od 130 do 228 kg, gdzie masa przenoszonej głowicy bojowej wynosi od 32 kg do 46 kg. Zasięg strzelania taką amunicją wynosi od 800 do ponad 19 700 m, a szybkostrzelność ok. 1 strz./min. Obecnie moździerz taki może współpracować z nowoczesnymi systemami rozpoznania i przekazywania danych, co w połączeniu z nowymi rodzajami amunicji sprawia, że jest to nadal broń bardzo przydatna do niszczenia wybranych celów (szczególnie w terenie zurbanizowanym, wyżynnym czy leśnym).

Reklama

Czytaj też

2S4 podczas wystrzału z 240 mm moździerza.
2S4 podczas wystrzału z 240 mm moździerza.
Autor. Yevgeny Polovodov/Wikipedia
Reklama

Komentarze (3)

 1. rwd

  Coś kierowanego na Tulipana spadło.

  1. Avengers

   Co dowodzi ze bez broni i pomocy z Zachdu juz by bylo po Ukrainie.

 2. Gremlin

  Warto obejrzeć, dłuższą wersję na Twitterze, co najmniej 7 orków wyparowało, pocisk spadł kilka metrów od moździerza, siła eksplozji , nieco go przestawiła Ciekawe czy srodku ktoś przeżył?

 3. papa lebel

  "Mało casu, krucabomba......:)"

Reklama