Reklama

Wojna na Ukrainie

Kijów zamówi nowe czołgi Opłot?

FOT. UKROBORONPROM
FOT. UKROBORONPROM

Ukraiński portal poświęcony obronności Militarnyj (mil.in.ua) poinformował o wypowiedzi ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa. Szef resortu obrony podał do wiadomości publicznej decyzję o wznowieniu produkcji ukraińskich czołgów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraińskie Ministerstwo Obrony opublikowało zdjęcia z testów poligonowych w okolicy Charkowa czołgu BM Opłot (oznaczenie fabryczne Obiekt 478DU9-1), w których udział brał między innymi minister Ołeksij Reznikow. Na demonstracji obecni byli również szef Komitetu Rady Najwyższej Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Ołeksandr Zawitniewicz oraz dyrektor koncernu UkrOboronProm Jurij Gusiew.

Czytaj też

Minister obrony Ołeksij Reznikow miał wprost stwierdzić, że podjęto decyzję o przygotowaniu zamówienia na czołgi BM Opłot, które ma dostarczyć UkrOboronProm. Oczywiście nasuwa się tutaj wiele pytań dotyczących realizacji takiego kontraktu przez ogarniętą wojną Ukrainę.

Reklama

Czytaj też

Po pierwsze, Rosjanie intensywnie atakują ukraiński przemysł, w tym zbrojeniowy. Wiele placówek jest uszkodzonych lub całkowicie zniszczonych. Nie wiadomo, w jakim stanie znajduje się charkowski zakład im. Małyszewa, który przed wojną był główną fabryką czołgów na terytorium Ukrainy. Nie jest też znany stan poddostawców kluczowych podzespołów.

YouTube cover video

Czy to oznacza, że produkcja czołgów BM Opłot mogłaby odbywać się na zasadzie współpracy pomiędzy Ukrainą a jej sojusznikami, w tym najbliższymi sąsiadami, którzy obecnie współpracują z Kijowem w tym zakresie? Jest to możliwe. Ukraińskie czołgi już teraz są serwisowane przez polskie Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy oraz przez przemysł zbrojeniowy Czech.

YouTube cover video

Oczywiście obecnie można jedynie spekulować na temat planów ukraińskiego ministerstwa obrony. To wynika z braku szczegółów w wypowiedzi ministra Reznikowa, ale też z polityki informacyjnej resortu, zwłaszcza w sprawach pozyskiwania sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Z oczywistych względów wiele wątków pozostaje utajnionych, dlatego o szczegółach najpewniej dowiemy się za wiele lat.

Czytaj też

Tego typu zapowiedzi mogą być również celową dezinformacją lub propagandą, jednak w tym wypadku wydaje się to mało prawdopodobne, Ukraina obecnie nadal dysponuje kilkoma egzemplarzami czołgu BM Opłot. Prawdopodobnie są to 2-3 maszyny, z których jedna stanowi ulepszony wariant Opłot-2M. O ewentualnych postępach w ukraińskich planach dowiemy się z czasem.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. tagore

    Opłoty budowano na zamówienie Tajlandii w oparciu o kadłuby produkowanych w Rosji czołgów z serii t80. Czyżby nazbierali tyle tego ,że ponownie jest z czego robić ,czy też będą zaprojektowane nowe kadłuby?

    1. Davien3

      @tagore czołg Opłot to ukrainska wersja T-80 czyli T-84 produkowana w calosci na Ukrainie wiec nie bój zaby.

    2. Kobuz

      Szkoda tylko że od 1991 nie wyprodukowano ani jednego nowego kadłuba. T-84 powstawały na wyprodukowanych w ZSRR dadłubach T-80U a jak te się skończyły to zaczęto przerabiać kadłuby z T-80B.

    3. Davien3

      @Kobuz po pierwsze T-84 powstał na bazie T-80UD a nie T-80U bo T-80U ma ciagle turbinę, T-80UD powstał na Ukrainie w biurze konstrukcyjnym Morozowa a był w calosci produkowany w zakładach Małyszewa wiec skończ. Nigdy nie przerabiali T-80B skad ty takie rewelacje bierzesz?:))

  2. majorkom

    Może powinni zmienić armatę na 120 mm. Nie jestem pewien, ale chyba Ukraińcy kiedyś próbowali zbudować Opłota z armatą 120 mm na eksport.

    1. Davien3

      Była taka wersja opracowana na konkurs w Turcji, nazywała sie T-84-120 Jatagan ale to był jedynie prototyp

  3. bc

    Ukrainy nie będzie stać na 100% zachodniego sprzętu, to jest jasne. I tu jest bardzo dobre pole do dużej współpracy przemysłów PL i UA, to jest naturalna kolej rzeczy.

    1. PPPM

      Póki co mamy zbyt małe moce produkcyjne na własny sprzęt. I kto by zapłacił za to?

  4. szczebelek

    W Polsce jest wiele wolnych budynków pochodzących z czasów gdy budowano nowe hale dla zwolnienia z podatków szczególnie meblarze, kablarze, markety i obrabiający metale z tego korzystali... Wiecie co się działo ze starymi? Albo zamykano je na klucz lub przerabiano na magazyny. Ukraińskie przedsiębiorstwo chwaliło się tym, że nawiązali współpracę wywożąc maszyny i specjalistów do państw NATO.