Reklama

Technologie

Ukraiński czołg Opłot-2. Nie tylko na defiladę?

Fot. Ukroboronprom/Youtube
Fot. Ukroboronprom/Youtube

W lutym bieżącego roku Charkowskie Zakłady Czołgowe im. Małyszewa rozpoczęły budowę prototypu zmodernizowanego czołgu T-84 Opłot-2M. Maszyna ma być gotowa na defiladę z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy 24 sierpnia. Jak podkreśla producent nie jest to pojazd „defiladowy”, ale w pełni sprawny bojowo prototyp nowej wersji. Postanowiono w nim nie tylko komponenty rosyjskie zastąpić krajowymi lub zachodnimi, ale również zastosowano rozwiązania nowsze niż w wariancie przyjętym na uzbrojenie ukraińskiej armii w 2009 roku.

Prototyp czołgu Opłot-2M został zamówiony w ubiegłym roku, a jego produkcja rozpoczęła się w lutym 2021 roku. Charkowskie Zakłady Czołgowe im. Małyszewa przed rozpoczęciem budowy pojazdu prowadziły już badania projektowe oraz negocjacje z dostawcami, przede wszystkim krajowymi. Celem było nie tylko opracowanie pojazdu pozbawionego rosyjskich komponentów, ale też stosującego nowsze rozwiązania niż wersja wyeksportowana do Tajlandii w ramach kontraktu z 2011 roku czy wersja przyjęta na uzbrojenie sił zbrojnych Ukrainy w 2009 roku. Pojazd ma przede wszystkim otrzymać nowsze systemy dowodzenia i nawigacji oraz łączności, układ celowniczy jak też aktywne i pasywne systemy osłony wraz z nowym opancerzeniem mającym znacznie podnieść poziom ochrony. 

Jak poinformował w rozmowie z portalem Ukrinform dyrektor generalny zakładów im. Małyszewa, Wasyl Krylas, pojazd powstaje nie tylko z myślą o siłach zbrojnych Ukrainy, ale też w odpowiedzi na zainteresowanie takich potencjalnych klientów jak Egipt i inne kraje Bliskiego Wschodu oraz Azji. W ostatnich miesiącach delegacje z tych regionów odwiedziły poligon w rejonie Charkowem i zobaczyły czołg w akcji.

Prowadziliśmy strzelania ze wszystkich rodzajów broni, dynamiczny pokaz jazdy i pokonywania przeszkód. Pojazdy zrobiły ogromne wrażenie. Liczymy na poparcie państwa ukraińskiego podczas negocjacji na najwyższym szczeblu.

Wasyl Krylas, dyrektor generalny Charkowskich Zakładów Czołgowych im. Małyszewa

Dyrektor generalny zakładów im. Małyszewa podkreślił też, że będzie dumny z nowego czołgu Opłot-2M, gdy ten pojedzie głównymi ulicami Kijowa w defiladzie, ale jest to przede wszystkim produkt przeznaczony dla klientów zagranicznych i krajowych sił zbrojnych. Dlatego trwają obecnie testy różnego typu silników, systemów celowniczych czy komponentów pokładowej elektroniki, ale też strzelania do próbnych egzemplarzy opancerzenia.

Celem jest wypracowanie docelowych rozwiązań dla wersji produkcyjnej i stworzenie całego łańcucha dostaw i sieci kontrahentów. Cena jednostkowa zmodernizowanego czołgu Opłot-2M dla sił zbrojnych Ukrainy została oszacowana na około 150 mln hrywien, czyli równowartość 5,4 mln dolarów. W przypadku odbiorców zagranicznych będzie ona zależna od docelowej konfiguracji i innych czynników rynkowych jak również technicznych. 

Reklama
Reklama

Komentarze