Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraiński czołg Opłot-2M gotowy na defiladę

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Pierwszy zmodernizowany T-84 Opłot-2M został ukończony przez charkowski zakład. Producent obiecał, że będzie to pojazd wyzbyty rosyjskich podzespołów. Tak jak pierwszy T-84, również i ten zadebiutuje na kijowskiej defiladzie podczas obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy.

Jak poinformował ukraiński koncern zbrojeniowy Ukroboronprom, pierwszy zmodernizowany czołg T-84 Opłot-2M został właśnie ukończony w Charkowskich Zakładach Czołgowych im. Małyszewa. Pojazd został specjalnie skonstruowany na kijowską defiladę, która się odbędzie 24 sierpnia br. z okazji 30-lecia niepodległej Ukrainy. 

W lutym bieżącego roku, gdy rozpoczęła się produkcja czołgu, państwowy producent podkreślił, że pomimo prototypowego charakteru pojazd jest w pełni sprawny bojowo. Jego produkcja trwała pół roku, aczkolwiek Ukroboronprom przekonuje, że w przyszłości mogłyby produkować po kilka egzemplarzy miesięcznie. Opłot-2M w porównaniu z poprzednikiem, czyli Opłotem-M, wprowadzonym ponad dekadę temu na uzbrojenie Sił Zbrojnych Ukrainy, charakteryzuje się brakiem rosyjskich komponentów. Docelowo czołgi będą posiadały nowe układy celownicze, urządzenia służące do komunikacji i nawigacji jak i ulepszone opancerzenie.

Jak pisaliśmy w kwietniu, czołgi mogłyby być również przeznaczone dla klientów zagranicznych. Wasyl Krylas, dyrektor charkowskiego zakładu swe myśli i intencje kierował ku krajom arabskim, w tym Egiptowi oraz azjatyckim państwom takim jak Pakistan, włączając nawet te z regionu Bliskiego Wschodu. Zmodernizowany (tj. pozbawiony rosyjskich podzespołów) Opłot-2M kosztuje około 150 mln hrywien (w przybliżeniu 5,4 mln USD).

Debiut niezmodernizowanego Opłota był w zasadzie również defiladowy. W 2009 roku pojawił się w Kijowie na obchodach 18 rocznicy uniezależnienia się od ZSRR. Początkowo armia ukraińska zamówiła 10 czołgów, aczkolwiek z powodów finansowych nie zdecydowała się na tak duży zakup (posiadają obecnie 5 wozów). Innym użytkownikiem Opłota jest armia tajlandzka, mająca 49 egzemplarzy oraz US Army, która posiada swój ewaluacyjny pojazd.

Podstawowy wariant T-84 Opłot waży 51 ton. Pomieści on w swoim wnętrzu 3 osoby załogi. Uzbrojony został w 125 milimetrową armatę KBA-3 i sprzężony z nią karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Posiada również KM KT-12,7 kalibru 12,7 mm. Zabiera ze sobą 46 pocisków do armaty czołgowej, 1250 pocisków do kaemu 7,62 mm i 450 do kaemu 12,7 mm. Jednostką napędową jest opracowany w Charkowie 16,3 litrowy dwusuwowy silnik KMDB 6TD-2 o mocy 1200 koni mechanicznych. Pozwala on na rozpędzenie czołgu do 70 kilometrów na godzinę (na drodze utwardzonej) lub 50 km/h w terenie.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama