Wojna na Ukrainie
Dania przekaże Ukrainie kilkadziesiąt czołgów
Duński minister obrony Troels Lund Poulsen zapowiedział przekazanie Ukrainie 45 czołgów w ramach pomocy wojskowej. Będzie to 30 Leopardów 1 (nieokreślonego wariantu) oraz 15 czeskich T-72EA.
Pomoc ta wchodzi w skład zapowiedzianego niedawno największego dotychczas duńskiego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 833 mln USD. Duński minister zapowiedział przekazanie łącznie 45 czołgów w ramach współpracy z państwami, które je posiadają, zatem możemy założyć, że Leopardy pochodzą z zapasów armii/przemysłu innego kraju. Nie zostało określone, jaki wariant one przedstawiają, dotychczas Ukraina w ramach pakietów pomocy otrzymuje/otrzyma ponad 135 Leopardów 1A5/A5DK oraz 30 1A5BE. W przypadku T-72 krajem posiadającym je najpewniej są Czechy, które obecnie modernizują 90 T-72M/M1 do wersji T-72EA na zlecenie USA oraz Holandii. Zamówienie kolejnych wozów w tym wariancie może oznaczać częściowe wykorzystanie prawa opcji we wspomnianym zamówieniu, które zakłada prace na kolejnych 30 czołgach. Nie można jednak wykluczyć, że duńskie zamówienie będzie dotyczyć kolejnych kilkunastu zmagazynowanych w czeskim przemyśle T-72M/M1, przeznaczonych do modernizacji na ukraińskie potrzeby.
Czytaj też
Denmark will transfer 45 more tanks to Ukraine: 30 "Leopard 1" and 15 "T-72EA"https://t.co/LAtQxQx8im pic.twitter.com/DwRB0mMek2
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) September 19, 2023
T-72EA to modernizacja czołgu T-72M/M1 opracowana przez czeskie zakłady Excalibur Army. Wozy otrzymały dodatkowe opancerzenie w postaci kostek ERA Kontakt-1. Uzbrojenie główne pozostało bez zmian i dalej stanowi je armata gładkolufowa 2A46M kal. 125 mm, sprzężony z nią jest karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm, zaś na stropie wieży umieszczono wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kal. 12,7 mm. Modernizacji poddano także jednostkę napędową pojazdu, przez co jej moc wzrosła z 780 do 840 KM, rekompensując zwiększenie masy czołgu poprzez dodanie pancerza reaktywnego. Wymienione zostały systemy komunikacyjne, na te oferowane przez czeskie przedsiębiorstwo MESIT oraz przyrządy obserwacyjne i celownicze co znacząco zwiększa świadomość sytuacyjną załogi oraz celność i możliwości prowadzenia ognia w różnych porach doby i warunkach atmosferycznych.
Czytaj też
Leopard 1 to niemiecki czołg podstawowy II generacji, wprowadzony do użytku w drugiej połowie lat 60. XX wieku. Od 1965 roku do połowy lat 80. wyprodukowano 4700 sztuk. Uzbrojenie główne stanowi armata gwintowana L7A3 kal. 105 mm,z lufą o długości 52 kalibrów. Sprzężona została z uniwersalnym karabinem maszynowym MG3 kal. 7,62 mm, którego drugi egzemplarz umiejscowiono na stropie wieży czołgu. Zamiast nich istniała możliwość implementacji belgijskiego odpowiednika w postaci FN MAG kal. 7,62 mm. Za poruszanie się czołgu odpowiada 10-cylindrowy silnik MTU MB 838 CaM 500 o mocy 830 KM, połączony z przekładnią ZF 4 KM 250 z czterema biegami do przodu i dwoma do tyłu.
Czytaj też
Pozwala on na osiągnięcie prędkości maksymalnej 65 km/h przy zasięgu 600 km po drodze lub 450 km w terenie. Czołg ten przechodził wiele modernizacji, które zwiększały jego siłę ognia (ostatnie wersje mają system kierowania ogniem porównywalny z wczesnymi Leopardami 2), niezawodność czy ochronę załogi. Ten ostatni aspekt mimo poprawy względem bazowej wersji dalej pozostaje na obecnie niezadowalającym poziomie.
wojghan
No to Czesi - w przeciwieństwie do nas - zrobili złoty interes na tej wojnie. Tak to już jest z wojnami że mądry zyskuje a głupiec traci.
Qwest
Bo wyremontowali 15 T72. :D