Reklama

Wojna na Ukrainie

Brytyjska artyleria będzie serwisowana na Ukrainie

L119 (zdjęcie poglądowe).
L119 (zdjęcie poglądowe).
Autor. Richard Watt/Wikipedia

Firma BAE Systems otrzymała od brytyjskiego ministerstwa obrony kontrakt na konserwację oraz naprawy lekkich haubic L119 używanych przez ukraińską armię. Wspomniane prace będą mieć miejsce na terenie Ukrainy.

Do podpisania umowy doszło wiosną tego roku. Prace będą realizowane na terenie Ukrainy z racji na podpisaną jesienią zeszłego roku umowę ramową o współpracy w zakresie naprawy, produkcji/dostaw części zamiennych i produkcji nowych haubic L119 pomiędzy BAE Systems, a ukraińskim ministerstwem obrony. Umowa ta pozwoli na utrzymanie sprawności przynajmniej 54 lekkich ciągnionych haubic L118/119 przekazanych przez Wielką Brytanię. Niewykluczone, że z racji na bliskość konstrukcji możliwe będzie także serwisowanie 72 haubic M119 dostarczonych przez USA. Rozpoczęcie lokalnego serwisu może w przyszłości zaowocować powstaniem w ukraińskim przemyśle zbrojeniowym zakładu produkcyjnego wspomnianego systemu artyleryjskiego.

Jesteśmy zaangażowani we współpracę z naszymi klientami rządowymi i partnerami branżowymi w celu zapewnienia rozwiązań, które pomogą ukraińskim siłom zbrojnym zapewnić zwycięstwo. Utworzenie strategicznego wojskowego zakładu naprawczego na Ukrainie będzie znacznie skróci przestoje kluczowych jednostek artylerii. Kontrakt ten wzmacnia nasze relacje i toruje drogę do bardziej bezpośredniego i długoterminowego wsparcia dla Ukrainy.
Gabby Costigan, dyrektor zarządzająca grupy ds. rozwoju biznesu w BAE Systems
Reklama

L119 to lekka brytyjska ciągniona haubica kal. 105 mm powstała na bazie L118 opracowana w latach 70. XX wieku na potrzeby British Army. Donośność tego systemu artyleryjskiego (w zależności od użytej amunicji) wynosi max. 17,2-20 km. Szybkostrzelność stała wynosi trzy strzały na minutę, jednak przez pewien czas może ona zostać zwiększona nawet do 12 wystrzałów w czasie 60 sekund. W USA określana jest mianem M119 i używa innego typu amunicji. Z racji na niską masę własną wynoszącą niecałe 2000 kg, może być ona przewożona drogą powietrzną przez śmigłowce lub ciągniona przez np. samochód wielozadaniowy HMMWV. Obecnie L118/119 używają armie takich krajów jak m.in. Wielka Brytania, Ukraina, Bahrajn, Irlandia, Maroko, Portugalia, Nowa Zelandia czy Tajlandia.

Czytaj też

Irlandzka haubica L119.
Irlandzka haubica L119.
Autor. Irish Defence Forces/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. gnagon

    ee podobne warsztaty napraw sprzętu artyleryjskiego Ukraina dostała w spadku po ZSRR. Zatem to tylko nowe usprzętowienie starych warsztatów. Jeśli nowe znaczyłoby że oligarchia i to zdążyła rozwalić

    1. mick8791

      Nowy sprzęt to nowy warsztat. Budynek jest tylko budynkiem.

Reklama