Reklama

Polityka obronna

Umowa na wsparcie logistyczne w programie Pilica+

Jednostki ogniowe systemu przeciwlotniczego PSR-A Pilica strzelają z armat kal. 23 mm.
Jednostki ogniowe systemu przeciwlotniczego PSR-A Pilica strzelają z armat kal. 23 mm.
Autor. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

Jutro w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, odbędzie się uroczystość podpisania umowy dotyczącej wsparcia logistycznego dla przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich PILICA+. W wydarzeniu wezmą udział wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Paweł Bejda.

Przedmiotem umowy jest dostawa pakietów logistycznego i szkoleniowego oraz wyposażenia laboratorium dla potrzeb zabezpieczenia eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP dwudziestu jeden zestawów rakietowo-artyleryjskich (ZR-A) PILICA+. Wartość umowy wyniesie około 1,4 miliarda złotych brutto, a dostawy pojazdów oraz pakietów logistycznych, szkoleniowych i serwisowych zostaną zrealizowane w latach 2024-2029.

ZR-A PILICA+ obejmuje wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu iLauncher z rakietami CAMM, radary Bystra oraz elementy przeciwlotniczych systemów rakietowo-artyleryjskich (PSR-A) Pilica, w tym stanowisko dowodzenia, radar krótkiego zasięgu, 6 jednostek ogniowych z ciągnikami artyleryjskimi, podsystem łączności, pojazdy amunicyjne i transportowe. W przyszłości do zestawów dołączą armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz systemy przeznaczone do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych.

Nowe zestawy będą zdolne do prowadzenia autonomicznych działań w różnych warunkach pogodowych i widoczności, wykorzystując własne pasywne systemy rozpoznania i śledzenia oraz informacje radiolokacyjne przesyłane ze stanowiska dowodzenia baterii. Systemy te pozwolą na skuteczne rozpoznanie, identyfikację i niszczenie celów powietrznych zarówno ogniem rakietowym, jak i artyleryjskim. Dzięki szybkostrzelności i zasięgowi armat, możliwe będzie również prowadzenie ognia do celów naziemnych i nawodnych. Implementacja wspólnych protokołów wymiany danych zapewni współpracę z innymi systemami obrony przeciwlotniczej.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Imigrant

    Dla przypomnienia zaden z dostarczonych do tej pory systemow Pilica nie ma radaru i wyrzutni iLauncher. To dopiero ma powstac.

  2. Był czas_3 dekady

    "W przyszłości do zestawów dołączą armaty przeciwlotnicze z amunicją programowalną oraz systemy przeznaczone do zwalczania bezzałogowych statków powietrznych." Znaczy się... jedna, dwie dekady?

Reklama