Reklama

Polityka obronna

Niemcy kupują więcej Patriotów

Niemiecki Patriot
Wyrzutnia niemieckiego systemu średniego zasięgu Patriot
Autor. Maciej Szopa/Defence24.pl

Niemiecki parlament zatwierdził zakup czterech jednostek ogniowych Patriot. To już drugi podobny kontrakt, pierwszy zatwierdzono w marcu tego roku. Tym razem zakupione mają zostać również dodatkowe rakiety PAC-2 GEM-T i/lub PAC-3 MSE.

Przed wybuchem pełnoskalowej wojny na Ukrainie Niemcy mieli 12 operacyjnych baterii Patriot PAC-3, z czego trzy przekazano Ukrainie. Nowy kontrakt pozwoli więc na lekkie zwiększenie potencjału w stosunku do tego, co było przed 2022 rokiem. Nowe baterie będą zapewne w standardowej konfiguracji PAC-3+, a pociski GEM-T mogą zostać wybudowane w zakładach w Niemczech w kooperacji MBDA Deutschland i Raytheona. Źródła różnią się jednak co do tego, które pociski do Patriotów zdecydowały się zakupić Niemcy.

Dodajmy, że w latach 90. Berlin miał aż 36 operacyjnych baterii Patriot w starszych konfiguracjach, z czego większość (24) sfinansowana została przez USA i użyczona w różnych formach („US owned”/”US provided”) w ramach umowy z grudnia 1983 roku, w której Niemcy zobowiązywali się do zapewnienia załóg i wsparcia eksploatacji dla Patriotów przekazywanych przez USA oraz osłony wybranych baz USA zestawami krótkiego zasięgu Roland. Ostatecznie wszystkie udostępnione przez Amerykanów Patrioty trafiły na własność Niemiec, ale Berlin przekazał zdecydowaną większość posiadanych systemów w starszej konfiguracji PAC-2+ (jeśli nie wszystkie) innym państwom: między innymi Republice Korei (8), Hiszpanii (3), Izraelowi (4), Jordanii (3 lub 4).

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

 1. Chyżwar

  Jeszcze by tego brakowało, żeby nie kupili.

  1. bmc3i

   W grudniu 2023 wraz z Hszpanią I Rumunią za 5 mld USD zamówili 1000 pocisków Patriot dla Ukrainy.

  2. Davien3

   Oddali 25% tego co mieli Ukrainie więc teraz uzupełniaja.

  3. szczebelek

   Niemcy oddali trzy zestawy lub oddają ( zależy czy trzeci został już wysłany) natomiast zamówili 3-4 , więc uzupełniają to co posiadali.

Reklama