Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińskie bataliony dronów uderzeniowych [ANALIZA]

Pododdział ukraińskiego 411 samodzielnego batalionu bezzałogowców uderzeniowych "Jastrubi" ("Jastrzębie") przygotowuje się do działań bojowych.
Pododdział ukraińskiego 411 samodzielnego batalionu bezzałogowców uderzeniowych "Jastrubi" ("Jastrzębie") przygotowuje się do działań bojowych.
Autor. 411 ОБ БпАК Яструби

Rozwój systemów bezzałogowych, zarówno naziemnych, morskich, jak i powietrznych, uważany jest w Ukrainie za jeden z kluczowych czynników wpływających na przebieg wojny. Jest to w zgodzie z doktryną, że wobec mniejszych zasobów ludzkich i materiałowych w konflikcie należy wywalczyć i wykorzystać przewagę technologiczną.

  • Wobec braków w amunicji artyleryjskiej i przeciwpancernych pociskach kierowanych bezzałogowce nierzadko stają się głównym środkiem rażenia w ukraińskich brygadach ogólnowojskowych.
  • Bataliony bezzałogowców to jednostki o pokaźnym doświadczeniu w boju, bardzo skuteczne i zdolne do działania na różnych kierunkach operacyjnych.
  • Wiele z nich powstało z rozwinięcia samodzielnych lub brygadowych kompanii dronów.
  • Często dysponują kompaniami bezzałogowców różnych klas, m.in. rozpoznawczymi, uderzeniowymi i bombowymi.

11 czerwca 2024 Ministerstwo Obrony Ukrainy powołało nowy rodzaj sił zbrojnych – Wojska Systemów Bezzałogowych (ukr. Syły Bezpilotnych System). Już od pewnego czasu następuje gwałtowny rozwój strukturalny jednostek wyposażonych w drony, przy czym najbardziej widać to w przypadku dronów powietrznych i morskich.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama