Reklama

Technologie

Czy polskie Orki otrzymają bezzałogowce? [ANALIZA]

Bezzałogowy system powietrzny Ninox 102 proponowany przez izraelską firmę Spear
Autor. SpearUAV

Wszystko wskazuje na to, że wkrótce drony staną się równie ważnym wyposażeniem dla okrętów podwodnych jak torpedy i rakiety. Jednak jest mało prawdopodobne, by tego rodzaju wyposażenie znalazło się w wymaganiach stawianych przez polską Marynarkę Wojenną w ramach programu Orka.

  • Rewolucja dronowa schodzi także pod wodę, a na rynku pojawił się szereg systemów bezzałogowych dla okrętów podwodnych.
  • Dotyczy to nie tylko systemów podwodnych, ale też powietrznych, zdolnych do startu z powierzchni wody.
  • Systemy te mogą służyć między innymi do rozpoznania, łączności i rażenia celów lądowych.
  • Niemal wszyscy oferenci w programie Okrętów Podwodnych Nowego Typu (OPNT) Orka posiadają w ofercie bezzałogowce różnych typów.

O systemach bezzałogowych na okrętach podwodnych zrobiło się głośno z powodu dwóch niedawnych kontraktów. Pierwszy dotyczył programu Scorpène Evolved, który będzie realizowany dla indonezyjskiej marynarki wojennej. Zgodnie z umową podpisaną 28 marca 2024 roku w Indonezji przy wsparciu francuskiego koncernu Naval Group mają zostać zbudowane dwa konwencjonalne okręty podwodne za około 2,16 miliarda dolarów. Program ma zakończyć się w ciągu 96 miesięcy od daty wejścia w życie umowy. Realizację zlecono indonezyjskiemu koncernowi stoczniowemu PT PAL, który już rozpoczął proces przystosowania swoich zakładów produkcyjnych pod to zamówienie.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama