Siły zbrojne
Turecka armia zwiększa zdolności przeciwpancerne
Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Turcji, turecka armia odebrała kolejną partię rakietowych niszczycieli czołgów Kaplan 10. System ten jest obecnie sukcesywnie dostarczany do pododdziałów przeciwpancernych tureckich wojsk lądowych obok kołowych rakietowych niszczycieli czołgów Pars 4x4.
W ostatnim czasie przeprowadzono odbiory dziewięciu egzemplarzy tych wozów, które zostały dostarczone 5 kwietnia br. przez producenta, czyli turecką spółkę FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. Siedem z nich ma trafić do dowództwa 5. Brygady Pancernej, a pozostałe dwa do dowództwa 2. Brygady Pancernej. Do dziś odebrano łącznie 113 egzemplarzy rakietowych niszczycieli czołgów, a w tym 94 gąsienicowe Kaplany i 19 kołowych Parsów. Docelowe plany przewidują łącznie pozyskanie aż 344 egzemplarzy tych wozów (odpowiednio 208 i 136 każdego z typów). Kontrakt od tureckiego resortu obrony na opracowanie obu tych wozów w marcu 2016 roku otrzymała wspomniana krajowa spółka FNSS Savunma Sistemleri.
Program pozyskiwania nowych rakietowych niszczycieli czołgów na podwoziu gąsienicowym i kołowym realizowany jest w ramach programu Pojazdów Nośników Uzbrojenia (Silah Taşıyıcı Araçlar - STA). Jego głównym celem jest zwiększenie zdolności przeciwpancernych pododdziałów zmechanizowanych (wersja gąsienicowa) i piechoty zmotoryzowanej (wersja kołowa) tureckich wojsk lądowych poprzez wprowadzenie na wysoce mobilnych i nowoczesnych środków zwalczania ciężkich wozów bojowych. Obie wersje mają być dodatkowo przystosowane do samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych i bliskiego współdziałania z jednostkami pancernymi armii tureckiej, a także charakteryzować się modułową konstrukcją.
Kaplan 10 to najnowszy, a także najlżejszy i najmniejszy członek rodziny gąsienicowych wozów bojowych Kaplan (pozostałe dwa warianty z tej rodziny to lekki i ciężki bojowy wóz piechoty Kaplan 20 i Kaplan 30) opracowanej i produkowanej przez turecką spółkę FNSS. Po raz pierwszy została publicznie zaprezentowana na międzynarodowych targach zbrojeniowych IDEF-2019 w Stambule. Załoga tego pojazdu składa się z 4 żołnierzy (kierowca, dowódca i dwóch operatorów uzbrojenia). Jego masa całkowita wynosi 17 ton, a prędkość maksymalna 65 km/h (w wodzie odpowiednio ok. 6,3 km/h). Uzbrojenie stanowi zamontowana w zdalnie sterowanej wieżyczce (Anti-Tank Remote Controlled Turret - ARCT) podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych OMTAS/Mizrak-O (lub opcjonalnie Kornet-E) z zapasem do sześciu pocisków oraz sprzężony z nią karabin maszynowy kal. 7,62 mm. Dostawy tych wozów zgodnie z przyjętym harmonogramem mają zakończyć się jeszcze w tym roku.