Geopolityka

Trump w Polsce: "America first", ale z sojusznikami

Fot. The White House
Fot. The White House

W czasie konferencji prasowej prezydencki doradca do spraw bezpieczeństwa gen. Herbert McMaster omówił agendę wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Głównymi tematami, na których ma skupić się amerykański prezydent, są bezpieczeństwo, relacje energetyczne oraz kwestie ekonomiczne.

"Przede wszystkim, ta wizyta ma trzy cele: promować amerykański dobrobyt, chronić amerykańskie interesy i zapewnić amerykańskie przywództwo" - powiedział podczas konferencji prasowej McMaster.

Wizyta ma służyć wzmocnieniu sojuszy USA. Jak podkreślił prezydencki doradca hasło "America first" (pol. Najpierw Ameryka) nie oznacza, że USA mają działać w pojedynkę. Dlatego podczas swojej wizyty Donald Trump ma spotkać się z wieloma przywódcami państw NATO i potwierdzić zobowiązania sojusznicze Stanów Zjednoczonych, a także wyrazić oczekiwania co do zwiększania wysiłku członków sojuszu w rozszerzaniu swojego zaangażowania i obciążeń w ramach NATO.

Wśród celów prezydenckiej podróży gen. McMaster wymienił również potwierdzenie przywiązania do wolności oraz rządów prawa, które USA dzielą z krajami Europy, a także kontynuowanie wysiłków w celu wspólnej identyfikacji zagrożeń szczególnie w obszarze terroryzmu oraz "prób podejmowanych przez rewizjonistyczne siły w celu obalenia światowego porządku".

W czasie wizyty w Polsce oraz w Niemczech Trump będzie prowadził dialog w sprawie wspólnego podejścia wobec Rosji.

Prezydent wyraził się jasno, że chciałby, aby USA oraz cały zachód rozwijały bardziej konstruktywne relacje z Rosją. Ale jednocześnie nie pozostawił wątpliwości, że zrobić co konieczne aby przeciwstawić się destabilizującemu postępowaniu Rosji.

Gen. Herbert McMaster, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa

Amerykański prezydent ma również odnieść się do kwestii gospodarczych i handlowych. Jak powiedział McMaster prezydent planuje jasno zaprezentować swoje stanowisko, nawet swoim sojusznikom, w sprawie braku aprobaty dla nieuczciwych praktyk gospodarczych uderzających w rodzimy przemysł.  

Ważnym punktem wizyty mają być również kwestie energetyczne. W czasie wystąpienia Trumpa na konferencji Trójmorza prezydent ma wymienić pierwszą dostawę amerykańskiego LNG do terminalu w Świnoujściu jako dowód na rozwój współpracy w tym obszarze. 

Chcemy stworzyć silne, otwarte i uczciwe rynki, które będą napędzały wzrost gospodarczy i nie uczynią z żadnego państwa zakładnika manipulacji rynku energetycznego. Jesteśmy zaangażowani w bezpieczeństwo energetyczne oraz w dywersyfikację źródeł energii, dostaw i szlaków.

Gen. Herbert McMaster

W takcie swojego przemówienia na Placu Krasińskich w warszawie Donald Trump ma natomiast odnieść się do polskiej historii oraz wyrazić uznanie dla jej roli jako "europejskiego mocarstwa". Prezydent ma także wezwać wszystkie narody, aby czerpały inspirację z "ducha Polaków" w obliczu dzisiejszych wyzwań. Trump ma również przedstawić swoją wizję przyszłości stosunków USA z Europą oraz relacji w wymiarze euroatlantyckim w kontekście amerykańskiego bezpieczeństwa.

Komentarze