Reklama

Geopolityka

Trump odwołuje rozmowy pokojowe z talibami

Fot. Joyce N. Boghosian/White House
Fot. Joyce N. Boghosian/White House

Prezydent USA Donald Trump poinformował w sobotę, że odwołał planowane na niedzielę spotkanie z przywódcami talibów, które miało być poświęcone zakończeniu trwającego 18 lat konfliktu w tym kraju. Trump planował również oddzielne spotkanie z prezydentem Afganistanu Aszrafem Ghanim.

Trump napisał na Twitterze, że do odwołania rozmów, które miały odbyć się w Camp David, skłonił go czwartkowy zamach bombowy w Kabulu. Zginęło w nim 12 osób, w tym amerykański żołnierz.

"Jeżeli oni (talibowie) nie mogą zgodzić się na rozejm podczas tak ważnych rozmów pokojowych i nawet zabijają 12 niewinnych osób, to najprawdopodobniej nie mogliby również wynegocjować istotnego porozumienia" - napisał prezydent na Twitterze.

Trump zadał też pytanie kto zabijałby tak wiele osób "aby, jak się wydaje, chcieć wzmocnić swoją pozycję przetargową w negocjacjach".

Agencja Associated Press podkreśla, że zamach nastąpił w momencie, w którym strona amerykańska i talibowie mieli nadzieję na sfinalizowanie rozmów na temat porozumienia pokojowego.

Trump poinformował, że prezydent Ghani i delegacja talibów przybyli do USA w sobotę wieczorem.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek1

    Stron/krajów zainteresowanych w trwaniu wojny jest co najmniej kilka, a podkładanie bomb w Afganistanie to juz od dawna narodowy biznes. Każdy kto ma kilka, kilkanaście tys. USD może sobie zamówić własnego ajdika z podłożeniem i odpaleniem ładunku lub bez.

Reklama