Transportery Boxer jadą na Litwę. Zgoda partnerów z OCCAR

10 marca 2016, 13:14
Boxer Holandia
Holenderski transporter opancerzony Boxer. Fot. Ministerstwo obrony Holandii.
Reklama
Defence24
Defence24

Litwa uzyskała zgodę na współpracę z zagranicznymi partnerami tworzącymi OCCAR, w obrębie programu zbrojeniowego Boxer. Ma to ułatwić pozyskiwanie, wdrażanie i późniejsze utrzymanie nowych kołowych transporterów opancerzonych w litewskich wojskach lądowych.

Litwa rozpoczyna współpracę z międzynarodową organizacją OCCAR, w zakresie własnego programu związanego z kołowym transporterem opancerzonym Boxer. Litewskie ministerstwo obrony otrzymało właśnie informację, co do uzyskania zgody wszystkich sześciu członków OCCAR, a więc Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Zjednoczonego Królestwa. Same organizacja i jej ekspertyzy mają docelowo wspomóc planowane wdrażanie KTO Boxer w tamtejszych siłach zbrojnych. Należy zaznaczyć, że docelowo zakłada się zaopatrzenie w Boxery co najmniej dwóch batalionów należących do litewskich wojsk lądowych (88 pojazdów).

Nawiązana, ścisła współpraca z OCCAR ma odgrywać kluczową rolę w takich aspektach jak prowadzenie dalszych negocjacji, w obrębie szczegółów kontraktu, dotyczącego dostarczania Litwie nowych KTO. Jak również dotyczyć późniejszego nadzorowania całościowej implementacji nowych pojazdów w ramach jednostek wojsk lądowych. Bliska współpraca z innymi europejskimi partnerami, w ramach całościowego programu Boxer, ma m.in. ułatwić w przyszłości wymianę rozwiązań technologicznych i zwiększyć zdolność do wspólnych działań uczestników programu Boxer.

Oczywiście, dzięki udziałowi w programie Boxer oraz współpracy z OCCAR, Litwini chcą znacząco obniżyć koszty związane z zakupem, utrzymaniem i potencjalnym dalszym rozwojem własnych pojazdów. Dotychczas informowano, że za wyborem Boxera na Litwie stać miały właśnie między innymi względy finansowe. Samą decyzję o zaakceptowaniu, spośród pierwotnie zgłoszonych 12 ofert, niemieckiego Artec podjęto 11 grudnia zeszłego roku. Zaś pierwsze pojazdy mają trafić na Litwę już na początku 2017 r. Ich uzbrojenie będą stanowić wieże bezzałogowe z armatami 30 mm i PPK Spike.

OCCAR powstała w 1996 r., na bazie pierwotnego porozumienia zawartego pomiędzy Francją, Niemcami, Włochami i Zjednoczonym Królestwem. Celem tej struktury jest jak najlepsze zarządzanie wspólnymi programami zbrojeniowymi. Na obecną chwilę, oprócz wspomnianego programu Boxer, OCCAR zajmuje się również takimi programami jak A-400M, COBRA, ESSOR, FREMM, FSAF-PAAMS, LSS, MMCM, MUSIS, PPA oraz TIGER.

Obecnie trwają prace mające na celu włączenie kolejnych programów, tj. European MALE RPAS (Medium Altitude Long Endurance Remotely Piloted Aircraft System), a także MMF Programme (Multinational Multi Role Tanker Transport aircraft Fleet). OCCAR w sumie zajmuje się 13 strategicznie ważnymi programami zbrojeniowymi, których budżet operacyjny w samym tylko 2016 r. oscyluje wokół 3.1 miliardów Euro.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
...
czwartek, 10 marca 2016, 14:59

Raczej Niemcy ...

Przemo
czwartek, 10 marca 2016, 14:53

Po co tak małemu krajowi transportery opancerzone. W przypadku konfliktu z Rosja wojska Litewskie nie będą miały czasu ani możliwości transportu , będą musiały walczyć. Transportery w starciu z walcem Rosyjskim to bardzo słaby pomysł.

panzerfaust39
piątek, 11 marca 2016, 09:58

Lepiej żeby się od razu poddali bo przeca nie mają szans

Max Mad
czwartek, 10 marca 2016, 16:31

Podrzucę ci kawałek tekstu który ci umknął albo nie doczytałeś: Ich uzbrojenie będą stanowić wieże bezzałogowe z armatami 30 mm i PPK Spike.

Olender
czwartek, 10 marca 2016, 14:01

Szczerze mówiąc dziwie się im, że wybrali Boxery zamiast naszych Rosomaków... zawsze bliższa ciału koszula... a osiągi są zbliżone... już nie mówiąc o sprawdzeniu w boju...

EUropa
czwartek, 10 marca 2016, 19:09

Rosomaki to tania i slaba wersja finskiej Patrii a ta brali pod uwage! Boxer zwyciezyl parametrami i osiagami, ktore sa bezkonkurencyjne i jedynie wlasnie finski Patria AMV ma podobne. Parametry i osiagi Rosomaka sa tak podobne do tych Boxera jak szczur do tygrysa! Boxer jest tak samo sprawdzony w boju jak Rosomak i gwarantuje ci, ze kazdy zolnierz, nawet polski, wybralby niemiecki KTO, jakby mogl decydowac czym chce sie poruszac! GTK Boxer i Rosomak to dwie rozne ligi i to Boxer gra w LM a Rosiek w drugiej lidze!

tlumacz
czwartek, 10 marca 2016, 19:03

Właśnie dlatego że bliższa ciału koszula kupili Boxery, tak samo jest z Ukrainą kiedy wy to w końcu zrozumiecie międzymorscy marzyciele?

Max Mad
czwartek, 10 marca 2016, 13:25

Litwini idą jak burza, tak sprawnie przeprowadzonego programu pozyskania pojazdów dawno nie widziałem. Jak dotrzymają terminu 2017 na wdrożenie gotowego modelu, to przyjdzie się tylko naszym obszczymurkom z MON i IU spalić ze wstydu.

zzzzzzzzzzzzzzzz
czwartek, 10 marca 2016, 15:41

A co to za problem kupić produkt z półki i wyprodukowany w zakładzie producenta za $.

Kbkak
czwartek, 10 marca 2016, 18:01

Litwini w promocji kupili Pzh2000, dlatego pewnie wybrali boxery no i jeszcze dostęp do technologi. My zakupilismy leopardy 2 i moim zdaniem powinniśmy wejść do programu budowy leo-3 a bwp robić na pumie . Program armatohalbic w Polsce i Niemczech ruszyły w mniej więcej tym samym czasie , efekty wiemy jakie są.

Supernzycielauc
czwartek, 10 marca 2016, 16:02

Na co komu znaleźć się w dobrym towarzystwie. My sobie wszystko sami zbudujemy.

szyszka
czwartek, 10 marca 2016, 17:20

jakos fracuzi daja rade i zarabiaja na tym choc nie powiem ze inni tez maja dobre pomysły i super rozwiazania tak ze wspolpraca w jakims stopniu zaawsze byc musi

Tweets Defence24