Reklama

Technologie

Trzy kontrakty na F-35 za 1,4 mld dolarów

Fot. USAF
Fot. USAF

Koncern Lockheed Martin otrzymał od Departamentu Obrony USA trzy kontrakty związane z eksploatacją, szkoleniem i modyfikacją samolotów 5. generacji F-35 wszystkich wersji produkcyjnych. Środki na ten cel mają pochodzić z budżetów U.S. Navy, U.S. Marines, U.S. Air Force oraz programów Foreign Military Sales (FMS) w zakresie w jakim dotyczy użytkowników zagranicznych.

Znakomita większość, bo aż 1,29 mld dolarów to połączony kontrakt dotyczący szkolenia i wsparcia eksploatacji, konserwacji infrastruktury naziemnej oraz innych działań związanych z zapewnieniem bezpiecznej eksploatacji samolotów F-35 Lightning  II w okresie od stycznia do grudnia 2021 roku. Działania i dostawy świadczone będą wobec wszystkich rodzajów sił zbrojnych podlegających Departamentowi Obrony USA i podmiotom zagranicznym, w tym również objętym programem FMS. W tej sumie wartość kontraktu dotycząca użytkowników spoza USA to nieco ponad 131 mln dolarów. Ponad 60% prac realizowane będzie w zakładach koncernu Lockheed Martin w Fort Worth, w Teksasie.

Pozostałe dwie umowy stanowią, nawet łącznie, niewielki ułamek tej sumy. 101,5 mln dolarów ma kosztować wsparcie eksploatacji i zapewnienia gotowości do lotów brytyjskiej floty maszyn F-35, należących zarówno do RAF jaki i do Royal Navy. 90% prac ma być w tym zakresie realizowana w zakładach BAE Systems w brytyjskim Samlesbury, które biorą udział w produkcji F-35.

Trzecia umowa, to zaledwie 46 mln dolarów, przeznaczonych na produkcję, dostawę i instalację w eksploatowanych w USA oraz poza jego granicami samolotach F-35 nowych elementów układu dystrybucji mocy oraz systemu walki elektronicznej, które wymagały przeprojektowania. Całość prac ma być realizowana przez zakłady w Fort Worth wTeksasie.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama