Reklama

Technologie

Ostatni myśliwiec delta pójdzie na wojnę? Mirage 2000 a Ukraina [KOMENTARZ]

Fot. Armée de l'Air

Przewodniczący francuskiej Komisji Obrony Thomas Gassilloud powiedział niedawno, że jego państwo nie wyklucza przekazania Ukrainie „samolotów bojowych”. I chociaż na razie można to uznać co najwyżej za wstępne słowo „rzucone” w celu wybadania nastrojów innych sojuszników i samej Ukrainy, to już teraz pojawiają się pytania jakie by to były maszyny i jak dawałyby sobie one radę z przeciwnikiem.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Flota samolotów bojowych Francji liczy około 200 maszyn plus 41 w Marynarce Wojennej. Większość z tych samolotów stanowią dzisiaj nowsze samoloty generacji 4+ Rafale i morskie Rafale M. Nadal jednak, wbrew wcześniejszym planom, Francja posiada w służbie około setki Mirage 2000 w tym 70 uderzeniowych Mirage 2000D i 28 myśliwskich Mirage 2000-5F. Maszyny te raczej jeszcze posłużą i Paryż raczej nie zdecyduje się obecnie na ich przekazanie. W 2022 roku wycofanych zostało jednak 27 starszych myśliwskich Mirage 2000C, a w magazynach mogą znajdować się także maszyny starsze. Francuskie Siły Powietrzno-Kosmiczne dysponowały bowiem łącznie 315 Mirage'ami 2000 różnych wersji i tylko niewielką część z nich udało się wyeksportować. Nie niedawno, w służbie znajdowały się np. jeszcze także Mirage 2000N.

Mirage 2000 w magazynach francuskich są więc dostępne, choć pytanie w jakim stanie technicznym. Wydaje się jednak, że przynajmniej wspomniane wersje C mogą być łatwo przywrócone do służby. Oprócz tego maszyny te są dzisiaj eksploatowane u siedmiu klientów eksportowych, z których przynajmniej część potencjalnie mogłaby się dołączyć do pomocy. Chodzi tu np. o Grecję (42 sztuki w służbie), która jest jedynym poza Francją członkiem NATO z Mirage, a która jest w trakcie przezbrajania swojej francuskiej floty odrzutowców bojowych na Rafale.

Reklama

Czytaj też

Mirage 2000 jest ostatnim z rodziny francuskich myśliwców Dassaulta ze skrzydłem delta. Jej dzieje rozpoczęły się jeszcze w latach 50., jednak sam Mirage 2000 do służby wszedł dopiero w 1984 roku, a od tamtego czasu przechodził liczne modernizacje. Łącznie wyprodukowano ich ponad 600 egzemplarzy z czego niemal połowę udało się wyeksportować.

Mirage 2000 może się okazać dla Ukrainy dość ciekawą propozycją biorąc pod uwagę, że są to maszyny stosunkowo lekkie (maksymalna masa startowa oscyluje około 17 ton) i projektowano je jako maszyny ekonomiczne. Biorąc pod uwagę ich konstrukcję, dałoby się je rozśrodkowywać i operować nimi z niewielkich baz. Nie są to oczywiście „samoloty marzeń", ale jest to dobrze oceniana konstrukcja generacji 4. Jednym z jej użytkowników są dzisiaj Siły Powietrzne Republiki Chińskiej na Tajwanie, które uznają je za swój najlepszy myśliwiec przechwytujący, pomimo posiadania wielozadaniowych F-16.

Czytaj też

Mirage 2000 może zabrać do 6,3 tony uzbrojenia na dziewięciu punktach podwieszeń. Minusem jest ich integracja głównie z pociskami francuskiej produkcji w tym pociskami powietrze-powietrze (nowsze wersje) bądź Matra R550 (wersja C) czy przeciwokrętowymi AM.39 Exocet (nowsze wersje) i naprowadzane laserowo pociski laserowe AS-30 powietrze-ziemia. „NATOwskie" jest pozostałe uzbrojenie powietrze-ziemia, w postaci uniwersalnych bomb klasycznych i bomb naprowadzanych.

O ile więc trudno zakładać, że Mirage 2000 byłby Wunderwaffe, która powaliłaby rosyjskie siły powietrzne na kolana, to na pewno byłaby to maszyna skuteczna w defensywie, zdolne do podejmowania walki z maszynami rosyjskimi na podobnych albo nieco lepszych warunkach jak MiG-29.

Czytaj też

Oczywiście, biorąc pod uwagę plany pozyskania przez Ukrainę F-16, które Kijów w przeciwieństwie do Mirage 2000, uważa za samoloty perspektywniczne (co oznacza, że mogłyby kontynuować służbę także po wojnie i przechodzić modernizacje), wzięcie Mirage 2000 czyli dodatkowego typu generowałoby problemy natury logistycznej. Na „mirażach" trzeba byłoby też wyszkolić ukraińskich pilotów i personel techniczny, który by się w takich maszynach specjalizował.

Warto dodać, że Francja ma jeszcze inny typ samolotu, którym mogłaby się podzielić. W jej służbie pozostaje 56 szkolno-bojowych Alpha Jetów, które można byłoby wykorzystać jako samoloty pola walki.

Reklama

Komentarze (15)

 1. rick007

  jak Mirage 2000 to i F-16

 2. rwd

  Dla Ukrainy to samolot mało perspektywiczny ale jeżeli nie będzie innych możliwości, to dobry i Mirage, choć szkolenie, uzbrojenie i remonty tylko we Francji.

  1. łowca_milicjantów

   @miszmaszes ruskie bzdury opowiadasz sierioża nic takiego Amerykanie nie mówili, to tylko w waszych nazistowskich mokrych snach takie historie jak na razie to wasza ruska, nazistowska armia wali pustymi łbami i traci dziennie ponad 1000 sołdatów jako gruz200 i i drugie tyle jako gruz300 uciekaliście spod Kijowa aż się kurzyło, podobnie było pod Charkowem i Chersoniem

  2. Hans_Micoolsky

   @miszmaszes Jakim wariatom ? Tym co bronią ziemi, ktora należy do Ukrainy ? Poza tym nie wiesz jaka jest sytuacja na miejscu, pewnie wycofają się z Bachmutu, a szlachetni (przymiotnik od "szlachtowania") sowieci wyzwolą ruiny, tylko ze smutkiem, bo tam nie ma czego kraść i gwałcić. Określenie "zaćpany żyd" to określenie iście nazistowskie, ryzykujesz, że Twoi cię zdenazyfikują np. młotem w łeb. Uważaj na takie teksty, bo w Ołgino nie lubią nazistów.

  3. zenek12

   Alexander Mercouris z The Duran, większa onuca niż Grzegorz Braun i JKM razem wzięci. W szurstwie, nienawiści do Ukrainy i uwielbieniu do Russiji porównywalny z naszym Panasiukiem. Jakich jeszcze ekspertów znasz, od kosmitów też masz jakichś?

 3. raf4

  Doczytajcie doniesienia bo jakieś 5 dni temu Macron oficjalnie oświadczył że wszystkie Mirage mają zostać wycofane a ich opcje N zastąpią Rafale....więc dla Ukrainy otwiera się ponad 100 nowoczesnych w miarę samolotów...pytanie kiedy bo podobno szkolenia trwają....

  1. mick8791

   Zapomniałeś tylko o jednym - żeby zastąpić te Mirage najpierw trzeba wyprodukować Rafale, a to potrwa latami. Więc nie, nie otwiera się dla Ukrainy żadna dodatkowa furtka. "podobno szkolenia trwają" - tak koleżanka mamy powiedziała?

  2. raf4

   Chodzi o opcje N to roniły Mirage tak jak w Ger Tornado....decyzja Macrona że Rafale już są certyfikowane do N więc Mirage mają być wycofane....oczywiście że kupią koleje Rafale ale Mirage schodzą już

  3. Chyżwar

   A ty lepiej bardziej trzeźwo patrz na politykę Francji. Niby miały być Leclercki. Tymczasem jak na razie wychodzi, że chłopaki wycofują się z tego rakiem. Psioczymy na Niemców. I mamy rację, ponieważ oni pomagają głównie ze względu na presję międzynarodową. Ale kiedy porównać skalę pomocy dla Ukrainy to Francja, która kosztem Niemców usiłuje zrobić dobre wrażenie wypada przy nich dość blado. Bardzo chciałbym, żeby Ukraińcy dostali Mirage 2000. Ale uwierzę dopiero jak zobaczę te myśliwce na ukraińskich lotniskach.

 4. Rainman184

  Coś jest na rzeczy , wiedzą że wkrótce Ukraina dostanie baty od ruskich , i stracą dużo terytorium , to za pół roku Ukraina dostanie sprzęt , i odzyska część terytoriów , i tak w kółko Macieja , biznes się będzie kręcił , zamówienia będą szły , kosztem ukrainy

  1. miszmaszes

   Następny opowiada jakieś sny kolorowe. Setką Leopardów chcesz wojować z Rosją? Odbijać stracone ziemie? Z czego połowa to będzie niesprawny złom, który nigdzie nie dojedzie. O ile ta setka w ogóle się zbierze, bo już Niemcy mówią że zostali przez Amerykanów wydymani. Nikt poza polskim MON nie jest tak głupi żeby oddać swoje najlepsze czołgi. Jeśli już w końcu coś dadzą to demobil i szroty. Poza tym Leopardy podobnie jak Abramsy muszą działać ze wsparciem lotniczym. Na Ukrainie żadnego wsparcia nie będzie.

  2. Chyżwar

   @miszmaszes Wcześniej nie było tam żadnych zachodnich czołgów. Wsparcia lotniczego też nie było tak samo, jak i dziś. Mimo tego Ukraińcy dwa razy zrobili wam bardzo ładne łuku. W jednym przypadku należałoby wręcz rzec, że zrobili was na perłowo.

 5. easyrider

  Na pewno lepsze te Mirage niż sypiący się posowiecki szrot. Ważne by nie dozować tego jak kroplówki tylko rzucić dużą liczbę z odpowiednim uzbrojeniem. Porozumieć się, zrobić zrzutkę kasy i nie zwlekać. Czas jest istotny. Moskwa musi dostać silnej zadyszki i stracić zdolność do ofensywy.

  1. miszmaszes

   Zajadów dostanę ze śmiechu przez takich jak ty. Moskwa ma dostać zadyszki? Moskwa jeszcze na dobre nie zaczęła. Kiedy już będą gotowi do ofensywy to potrwa ona tydzień z podpisaniem kapitulacji. Przyjmij do wiadomości, że za wyjątkiem okrętów nawodnych rosyjskie militarne zdolności produkcyjne są większe niż całego NATO razem wziętego i są gwałtownie rozbudowywane. Oni przestawili gospodarkę na tryb wojenny. Ci co znają historię wiedzą co to znaczy.

  2. Kontrapara

   Moskwa już dostała zadyszki po.Afganistanie, nasz drogi rosyjski kolego.W czasie waszej Wojny Ojczyźnianej nie upadliście tylko dzięki dostawom sprzętu z USA.

  3. Chyżwar

   @miszmaszes W produkcji jesteście "nie do pobicia" A już najbardziej w branży lotniczej. Na przykład Su-57 czy inne myśliwce albo bombowce produkujecie w tak "zabójczym" tempie, że jeden po drugim wyskakuje z fabryki niczym "diabełek z pudełka". Taki Lockheed Martin, który w ubiegłym roku wyprodukował "tylko" 141 F-35 to przy was "manufaktura".

 6. Kontrapara

  Jakoś tak się ostatnio dzieje że o stsn polskiej armii najbardziej troszczą się redaktorzy z Olgino.Moim zdaniem przekazanie Ukrainie jak największej ilości nowoczesnej broni , wręcz uzbrojenie jej po zęby zapewni pogrom ruskiej armii i w konsekwrncji rozpad Rosji lub jej parcelację na niewielkie strefy okupacyjne.Rosyjscy redaktorzy są tego świadomi więc będą pokrzykiwać o polskim budżecie,podatkach.Śpiewka natychmiast by się odmieniła gdyby chodziło o uzbrojenie Armii Czerwonej.

 7. atom

  Atutem jest też zdolność startowania z DOL, ciekawe jak z uzbrojeniem, bo zapasy na zachodzie takie sobie, a nie wszystkie systemy np USA Mirage przenosi

  1. miszmaszes

   DOL? Buhahhahaha. A skąd weźmiesz jakiś DOL na Ukrainie? Byłeś ty kiedykolwiek n Ukrainie dalej niż Lwów?

  2. atom

   miszmaszes, trochę empatii kolegen, na YT masz filmiki, no masz, na których widać jak startują i lądują na drogach, może i nie DOL za wczasu przygotowanych - jak w PL, ale na DOL dorażnych: SU 25, Mig29 a nawet SU27, ale co do ostatnich tylko z niewielu dróg o odpowiednich parametrach (mieli kilka przygód , ledwo,ledwo przed katastrofą - SU27 jest znacząco większy po prostu) tak, że..............a co do UA, tak byłem, oś Lwów, Kijów, Charków, mój majster -Ukrainiec mnie zaprosił na ślub, i coś ci powiem, tam nic nie jest takie jak w obrazie generowanym w mediach-dotyczy części UA rosyjskojęzycznej - Charków, same szarości, żadne tam białe/czarne , mnóstwo emocji, często i nienawiści, nawet w poprzek rodzin. Pozdrawiam

 8. Obiektywny

  To że Ukraina żyje mrzonkami co do f16 i o zgrozo również co do polskich f16 to jedno , nie wyobrażam sobie jako obywatel płacący podatki że chocby jeden nasz f16 zostanie przekazany po pierwsze dlatego że to sprzęt który posiadamy w symbolicznej ilości , po drugie dlatego że zarówno zakup jak i użytkowanie f16 to były i są potężne wydatki z budżetu państwa . Przekazanie takiej broni dla mnie byłoby na granicy zdrady i świadomego działania na rzecz obniżenia naszego potencjału ( jakikolwiek by on nie był ). Ciekawym w artykule jest natomiast porównywanie mirage do mig 29 wychodzi na to że odpowiednio uzbrojone , zmodyfikowane migi jednak prezentują jeszcze jakiś potencjał skoro porównujemy je do mysliwcow które brane były pod uwagę przy naszym kontrakcie ( f16, gripen, mirage taki był wybór przed zakupem . ).

 9. miszmaszes

  A MiG-ów dwudziestych pierwszych gdzieś tam nie macie? Rosjanie nieźle by się ubawili.

 10. Telesforus

  "Ostatni myśliwiec delta pójdzie na wojnę?" Twierdzenie na branżowym portalu że Mirage 2000 jest ostatnim myśliwcem o skrzydłach typu delta jest łagodnie pisząc kompromitujące. Pomijając wszystkie inne europejskie myśliwce to następca Mirage 2000, Dassault Rafale też ma skrzydła w układzie delta. To że w układzie "kaczka" niczego nie zmienia.

  1. Al.S.

   Zgadza się, powinni byli napisać - ostatnia klasyczna delta. Czyli w klasycznym układzie, bez sterów wysokości w układzie kaczka.

  2. Telesforus

   "powinni byli napisać - ostatnia klasyczna delta. " A i to nie okazałoby się do końca prawdziwe. biorąc pod uwagę Tejasa

 11. Prezes Polski

  To czego Ukraina by chciała jest w tym momencie drugorzędne. Po roku wojny i braku dostaw ich flota su27 musi być w opłakanym stanie, mig29 pewnie nie lepszym. Zapewne są w stanie wykonywać pojedyncze misje każdego dnia. W tej sytuacji jakiekolwiek zachodnie samoloty wielozadaniowe w ilości 20-30 zrobią dużą robotę. Po pierwsze ruscy będą musieli inaczej planować, bo teraz w okolicy styku wojsk czują się dość pewnie. Po drugie ataki przy pomocy pocisków manewrujących staną się jeszcze mniej skuteczne. No i po trzecie wzrośnie skokowo możliwość atakowania celów lądowych przez Ukrainę, a jak zawsze mawiam co bomba mk84, to nie kapiszon 155mm, który częściowo zaryje się w gruncie i wyrzuci tonę błota w powietrze a rusek w okopie 10m dalej ogłuchnie tylko na jakiś czas i mundur sobie wybrudzi.

 12. JakubG

  Nie wiem czy jest sens przekazywać zachodnie uzbrojenie, ale stare i o ograniczonych możliwościach. Koszt polityczny, logistyczny, szkoleniowy i finansowy jest chyba znacznie wyższy od wartości jakie by wniosły. O ile najnowszy wariant tego samolotu mógłby dać pewną przewagę, tak starsze to raczej tylko jako "od biedy może być", szkoda wysiłku.

  1. mick8791

   A wpadłeś na to, że zachód niekoniecznie chce przekazywać najnowocześniejsze uzbrojenie żeby przypadkiem nie wpadło w ruskie łapy? Ruscy ten błąd popełnili i teraz zachód sobie na potęgę bada możliwości ich techniki wojskowej.

 13. Jan24

  Nie wykluczają czyli czekają na skuteczną ofensywę rosyjską. To takie myślenie oczu . To trzeba nie mówić a dać. Tak samo jak Niemcy. Damy ale musimy wyremontować, przeszkolić a czas leci.

  1. mick8791

   Ale przecież muszą wyremontować i przeszkolić więc o co Ci facet chodzi?

 14. KrzysiekS

  Rosja prawie nie ma maszyn typu MIG-29 wiec porównywanie ich w walce jest głupotą.

  1. zygix

   Nie zrozumiałeś.Ukraina je ma.

 15. Jerzy

  Alpha Jety jako samoloty pola walki, to może sprawdziłyby się w Afryce, ale Mirage do walki z tym co mają Rosjanie, to już całkiem wystarczająca maszyna - swego czasu chyba Grecja zestrzeliła swoim Mirage 2000 tureckiego F-16, zatem z Mig-ami i Suchojami też powinny sobie dać radę.

Reklama