Technologie
Northrop Grumman stworzy broń do "otwierania" systemów antydostępowych
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (U.S. Air Force) przyznały firmie Northrop Grumman kontrakt na nowy pocisk dalekiego zasięgu w programie SiAW (Stand-in Attack Weapon). Nowe uzbrojenie ma być zdolne do niszczenia ruchomych systemów antydostępowych przeciwnika.
Wcześniej, w pierwszej fazie projektu rozpoczętej w maju 2022 roku, brały udział trzy firmy: L3Harris Technologies, Lockheed Martin i Northrop Grumman. Kontrakt ma wartość 705 mln USD i dotyczy drugiej fazy programu. W ramach pierwszej (2.1) z nich Northrop Grumman ma doprowadzić nową broń do etapu pierwszego testu uzbrojenia w powietrzu. Z kolei w ramach fazy 2.2 przeprowadzone mają zostać kolejne trzy testy i dostarczenie USAF prototypów pocisków i wyposażenie testowego. Całość prac ma potrwać trzy lata i doprowadzić do osiągnięcia przez nowy pocisk wstępnej gotowości operacyjnej w roku 2026.
Jak widać harmonogram prac jest bardzo ambitny i zakłada szybkie wprowadzenie nowego uzbrojenia do służby. Ten optymizm wynika z wyboru istniejącej rakiety Northrop Grummana jako bazy dla nowego typu broni. Podstawą dla SiAW jest bowiem pocisk przeciwradiolokacyjny AARGM-ER, przez co projekt został określony jako przedsięwzięcie „niskiego ryzyka". Nowe rozwiązanie ma powstać przy wykorzystaniu zaawansowanego projektowania cyfrowego i w otwartej architekturze, tak aby w przyszłości można było łatwo wprowadzać jego modernizacje.
Czytaj też
Pociski SiAW mają radykalnie zwiększyć możliwości amerykańskich samolotów bojowych jeżeli chodzi o likwidację elementów systemów antydostępowych przeciwnika, w tym także tych poruszających się. Wśród jego potencjalnych celów wymienia się:
- wyrzutnie rakiet balistycznych;
- wyrzutnie pocisków manewrujących;
- urządzenia zakłócające nawigację GPS;
- systemy do zwalczania satelitów;
- zintegrowane systemy obrony powietrznej.
Do czasu wprowadzenia do służby efektu programu SiAW, jego protezą ma być wykorzystanie pocisków AARGM-ER, pozyskanych od jego jedynego amerykańskiego użytkownika czyli marynarki wojennej (U.S. Navy). Pociski te mają otrzymać zmienioną głowicę bojową i zapalnik.
Nie jest do końca jasne jakie parametry ma mieć nowy pocisk, ale AARGM-ER cechuje się zasięgiem 300 km.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105