Technologie

Chiński myśliwiec J-20 jako "bestia"?

J-20 Fot. Sunson Guo (public Domain via Wikimedia)
J-20 Fot. Sunson Guo (public Domain via Wikimedia)

Dziennik Global Times, uważany za oficjalny organ chińskiej partii komunistycznej, poinformował o zaobserwowaniu myśliwca J-20 lecącego z zewnętrznymi pylonami na uzbrojenie. Wydaje się, że maszyna ta będzie opcjonalnie zdolna do przenoszenia dodatkowego uzbrojenia kosztem własności stealth. Ale może niekoniecznie o broń tutaj chodzi.

Instalowanie dodatkowego uzbrojenia bądź wyposażenia na zewnętrznych punktach podwieszeń w samolotach bojowych 5. generacji nie jest niczym nowym. Tryb „bestia”, ochrzczony tak przez Lockheed Martina, został przewidziany np. dla samolotów rodziny F-35. Trudnowykrywalny Lightning II może przenosić bowiem do czterech (sześciu po wprowadzeniu modyfikacji) pocisków powietrze-powietrze w wewnętrznej komorze uzbrojenia, albo do 2,6 tony uzbrojenia powietrze-ziemia, podczas gdy w trybie bestia z sześcioma zewnętrznymi węzłami nawet o 6-10 pocisków więcej (do maksimum 16!) lub łącznie do 10 ton uzbrojenia powietrze-ziemia.

Poświęcenie części własności stealth zapewnia więc tej maszynie znaczny wzrost możliwości przenoszenia uzbrojenia i uelastycznia możliwości użycia tej konstrukcji. Co ciekawe F-22 także może mieć założone dodatkowe cztery pylony na uzbrojenie, z których każdy może uzbrojenie o masie do 2270 kg albo zewnętrzne zbiorniki paliwa.

Bardzo podobnie jak w przypadku F-22 ma się sprawa właśnie z chińskim J-20, którego zaobserwowano właśnie z czterema pylonami, po dwa pod każdym skrzydłem. Chiński samolot, będzie mógł zapewne przenosić przynajmniej o cztery pociski powietrze-powietrze więcej. Bardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że chodzi tu przede wszystkim o możliwość przenoszenia dodatkowych zbiorników paliwa.

Tak wyposażony samolot mógłby w ewentualnym konflikcie na Pacyfiku zużyć paliwo ze zbiorników zewnętrznych idąc np. w stronę odległego ugrupowania  floty, odrzucić je jeszcze w bezpiecznej odległości, następnie wykorzystując własności stealth dokonać ataku i powrócić do macierzystej bazy. Chiński tryb "bestia" umożliwi też zapewne operowanie J-20 z większą ilością uzbrojenia w sytuacjach, w których przeciwnik i tak nie będzie w stanie mu zagrozić, albo jako platforma uzbrojenia idąca z tyłu formacji i strzelająca pociskami wg wskazań "kolegów" idących w trybie stealth. Takie wykorzystanie "Potężnego Smoka" byłoby jednak, przynajmniej na razie, marnotrawstwem biorąc pod uwagę, ze ChRL może wykorzystać w takim celu setki posiadanych maszyn 4. generacji.

Komentarze