Reklama

Technologie

Baza w Redzikowie opóźniona o 2 lata. "Niesatysfakcjonujące tempo budowy"

Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Mathew J. Diendorf/US Navy
Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Mathew J. Diendorf/US Navy

Szef amerykańskiej Missile Defence Agency (MDA) Generał Porucznik Samuel Greaves poinformował w Senacie USA o spodziewanym opóźnieniu ogłoszenia gotowości operacyjnej przez bazę systemu Aegis Ashore w Redzikowie. Najprawdopodobniej nie będzie ona gotowa wcześniej niż w 2020 roku.  

Amerykański dowódca nie przedstawił więcej detali związanych z przyczynami spodziewanego opóźnienia w oddaniu do służby kluczowej bazy mającej chronić NATO przed zagrożeniem rakietowym m.in. ze strony Iranu. Oficjalnie agencja obrony rakietowej MDA w pisemnym oświadczeniu jej szefa przed Senate Armed Services Committee wskazuje na niesatysfakcjonujące tempo budowy bazy. Według pierwotnych planów system miał osiągnąć poziom gotowości EPPA Phase 3 TCD w grudniu 2018 roku. Obecnie jest to planowane dopiero w 2020 roku w związku ze wspomnianymi problemami technicznymi powstałymi przy budowie instalacji w Polsce. 

Wiceszef polskiego MSZ Bartosz Cichocki wskazywał że, przyczyną opóźnień może być fakt, że projekt budowy bazy jest "bardzo skomplikowany". Według informacji wiceministra Cichockiego głównym wykonawcą jest podmiot nieamerykański, z którym współpracują podwykonawcy z innych państw. O "opóźnieniach technicznych" w budowie bazy w Redzikowie, stanowiącej element amerykańskiej tarczy antyrakietowej, wspomniał w środowym expose w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz, dodając, że Polska oczekuje na "dalszą współpracę i szczegółowe informacje w tej kwestii". Jednocześnie strona polska stanowczo dementowała głosy, że opóźnienia mogą być spowodowane czynnikami politycznymi związanymi z nowelizacją ustawy o IPN. 

Być może opóźnienie związane jest z problemami związanymi z rakietami SM-3 Block IIA, które mają docelowo stacjonować w Polsce. Dotąd zrealizowano trzy próby rakiet tego typu, z których udana była tylko pierwsza, przeprowadzona w lutym 2017 roku. Kolejne dwie w czerwcu 2017 roku i lutym 2018 roku zakończyły się fiaskiem. Wszystkie testy prowadzono na poligonie pacyficznym na Hawajach.

Rozwój systemu przechwytującego SM-3 Block IIA pozostaje jednym z kluczowych obszarów budowy potencjału obronnego USA i państw sojuszniczych przed zagrożeniem ze strony wrogich rakiet balistycznych. Przeciwrakieta ma być trzonem m.in. europejskiego segmentu systemu obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore bazującego na wykorzystaniu wyrzutni okrętowych i lądowych ośrodów rozmieszczonych w Deveselu (Rumunia) i w Redzikowie (Polska). Nad rakietą w wariancie Block IIA pracują wspólnie Stany Zjednoczone i Japonia.

Warunkiem skuteczności pocisku SM-3 jest bezpośrednie trafienie w cel („hit-to-kill”). Broń ma umożliwić zwalczanie rakiet balistycznych średniego i pośredniego zasięgu (od 500 do 5500 km). Przygotowywana jest z myślą o uzupełnieniu stanu pocisków obecnie użytkowanych w systemie antyrakietowym Aegis Ballistic Missile Defense: SM-3 Block 1A, SM-3 Block 1B i SM-6. Zostanie w pierwszej kolejności dostarczona na amerykańskie i japońskie niszczyciele z systemem Aegis.

Reklama

Komentarze (20)

 1. dan

  Spokojnie. Nic nie dzieje sie bez powodu.

  1. Davien

   Może neich najpierw ukoncza ten NS-2 bo w tej chwili moga sobie pompowac gaz do morza.

 2. Adam

  Phi, co to jest dwa lata. Amerykanie zderzyli się z polską rzeczywistością. U nas same przetargi trwają kilka lat, a oni budowę chcieliby skończyć w terminie. Oj biedni Amerykanie, muszą się jeszcze dużo nauczyć o Polsce.

  1. RJP

   A w czyim interesie jest zbudowanie tej bazy? Ta polska rzeczywistość może szybko przeobrazić się w rosyjską rzeczywistość, czego nikomu nie życzę.

 3. Adi

  Jak podwykonawcy Polscy tak buduja wszedzie to zerwac umowy i nalorzyc kary. Wysokie.

 4. hejnalista

  Wszystkie polskie lotniska są w zasięgu rakiet Iskander. Jeżeli samoloty zdarzą wystartować to na pewno nie będą miały gdzie wylądować. Jedyne rozwiązanie to samoloty przystosowane do startu i lądowania z pasów improwizowanych, lub samolot pionowego lądowania.

 5. yaro

  I po co budować coś, co zostanie zniszczone jedna rakietą wystrzeloną z Mig-31BM

  1. rakietnyj

   Na MIG-31BM też wystarczy 1 rakieta.

  2. yaro

   O zasięgu 1000 km?

  3. bobo

   Ty uważasz, że Rosjanie zaatakowaliby amerykańską instalację na terenie której pracuje wielu amerykańskich obywateli? Przecież Rosjanie nie są takimi idiotami. Zresztą głośny sprzeciw Kremla wynika z tego, że oni rozumieją, że razem z amerykańską bazą atak na Polskę pociągnie będzie poza ich ``psychicznym`` zasięgiem bo strach przed odwetem będzie paraliżujący.

 6. Box

  Ciekawe czy gdyby nie dymisja Macierewicza tez było by to opóźnienie...

  1. Halo

   A może z tego powodu była dymisja.

 7. Kos

  A jakie to ma znaczenie dla bezpieczeństwa naszego państwa? Kompletnie żadnego. Wszystkie amerykańskiego gwarancje bezpieczeństwa dla Polski są mniej warte niż jedno zdanie z naszej drugorzędnej ustawy o przecież całkowicie symbolicznym znaczeniu? Naprawdę macie jeszcze jakieś wątpliwości?

  1. inżynier

   Większość ma. Ale mniejszość jest u władzy. Smutne.

 8. JASIO co wie

  opóźnienia wynikające z budowy bazy wynikają z prozaicznej sytuacji.....WP nie jest w stanie zabezpieczyć nawet w sprawach elementarnych OPL w wymiarze podstawowym ..a baza potrzebuje \"parasola\" gdyby \"ktoś\" dokonał \"saturacyjnego ataku\" prostymi \"efektorami\".....więc USA czeka cierpliwie nazywając sytuację \"opóźnieniami technicznymi\" ....coby było dyplomatycznie

 9. As

  Wykonawcą nieamerykańskim jest podmiot powiązany pewno z Kremlem i co jeszcze gorsze z polskimi podwykonawcami, którxy są gwarancją tempa budowy Ślązaka.

  1. karo

   Podwykonawca tym są firmy tureckie...

 10. magazynier

  Sytuacja się zmieniła. Budowanie tej bazy z operacyjnego punktu widzenia nie ma sensu. Rakiety z kinetycznym efektorem na Iskandery? A Warszawianki z Kalibrem? Chyba nikt nie wierzy w bajeczki o Iranie.

 11. sawe

  rozbudowa silosow o ktorych sie glosno nie mowi.

 12. tadek

  w Redzikowie rozszerzono zakres instalowanego tam uzbrojenia , miejscowi wspominają o LASERZE dużej mocy

  1. władek

   Ba! Laser \"dużej mocy\"laserem ale oprócz niego miejscowi wspominają także o miotaczu antymaterii i to \"bardzo dużej mocy\"!

 13. Realista

  No cóż - Amerykanie nie chcą się przyznać, że nieudana próba SM-3 IIA przesunęła całe domino poprawek, nowych testów i potem procedurę zamówień na nowe lata fiskalne. W rok się nie wyrobią, żeby załapać się na okienko na rok fiskalny 2019 więc będą 2 lata opóźnień - takie widełki czasowe.

 14. Jonnhy666

  I bardzo dobze. Wojny. Nie bedzie

  1. Redzikowo będzie

   Ale tylko jak będziemy mocni.

 15. ryszard56

  tam tez powinna być baza samolotów F-35

  1. Zajac

   A takze F-45 i ICBM\'ow !

 16. Z

  I wszystko w planie. Ruskich na razie nie atakujemy. To Polakom zielonego swiatla nie dajemy.

 17. tut

  W takich wiadomościach brakuje podstawowej informacji. Kto jest wykonawcą? Kto obecnie buduje? Ja znalazłem takie info \"Firma AMEC Programs Inc., z Alpharetta w stanie Georgia wygrała przetarg na pierwszy etap prac infrastrukturalnych w Redzikowie\". Więc pytam. Czy to ta firma jest odpowiedzialna za opóźnienie? Czy to jest ten nie amerykański podmiot?

 18. nikt

  Warto dodać że druga próba była nieudana ze względu na błąd operatora uzbrojenia kótry przypadkiem aktywował ssamodestrukcje

 19. Olaf

  Przy tych opóźnieniach, które mamy przy wszystkich programach modernizacyjnych, to 2 lata nie robi żadnego wrażenia. Nasza armia jest baaaardzo cierpliwa.

 20. Fred

  co mają roboty budowlane do gotowości rakiet?

Reklama