Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Współpraca wojskowa Berlina i Wilna; Kim są doradcy ds. bezpieczeństwa kandydata na urząd Prezydenta RP?

Fot. BBN
Fot. BBN

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Berlin i Wilno zacieśniają współpracę”: Porozumienie zawarte w ubiegłym miesiącu w Wilnie zostało podpisane przez wiceministra resortu obrony Litwy Vytautasa Umbrasasa oraz ambasadora Niemiec na Litwie Matthiasa P. Sonna. „W ramach wzmocnienia współpracy wojskowej pomiędzy Wilnem a Berlinem obydwa kraje podpisały 30 czerwca porozumienie dotyczące czasowego stacjonowania sił wojskowych Niemiec oraz Litwy w obydwu krajach. Jest to już kolejny przejaw ścisłej współpracy militarnej, która realizowana jest m.in. poprzez wspólne ćwiczenia oraz sprzedaż sprzętu wojskowego na Litwę.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Nowe stare w bezpieczeństwie”: Sylwetki doradców kandydata na urząd prezydenta RP, Rafala Trzaskowskiego. „W przypadku wygranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich w kwestiach obronności najbardziej wpływowi będą współpracownicy szefa MON w rządzie PO-PSL Tomasza Siemoniaka [...] Dla mnie ci ludzie jako doradcy to jasny sygnał, że chodzi po prostu o okopanie się na pozycjach. Tu nie chodzi o żadne zmiany i reformy systemowe, ale po prostu o zastąpienie jednej ekipy drugą - opowiada rozmówca DGP”


Marek Świerczyński, Polityka, „Armia bez zwierzchnika”: Komentarz i podsumowanie 5 – letniej kadencji prezydenta Andrzeja Dudy jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych RP. „Żołnierze w polskich i amerykańskich mundurach, czołgi i rosomaki, biało-czerwona obok sztandaru w gwiazdy i pasy. Siła, duma, nowoczesność - Andrzej Duda to lubi. Wojsko jest tłem jego kampanii, choć przez pięć lat miało zmienne szczęście do zwierzchnika. Gdy szedł do Pałacu, Ameryka planowała powrót czołgów do Europy, a sojusz zbierał siły dla wschodniej flanki. Duda jako gospodarz zdyskontował sukces szczytu w Warszawie, a za pół roku witał tysiące sojuszników.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. say69mat

    @„Berlin i Wilno zacieśniają współpracę” ... hmmm gorszy sort okrąża, czyli kolejny spisek??? Czy też ewidentne partactwo naszej dyplomacji??? Możeee ... niezwykle bolesna dla 'dobrozmieńców' weryfikacja potencjału dobrej zmiany w odniesieniu do całkiem oczywistej rzeczywistości.

Reklama