Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Umowa na nowe okręty w tym roku?; Wywiad z wiceprezesem koncernu Kongsberg; NIK skontroluje bezpieczeństwo marynarzy służących na ORP „Orzeł”; Talibowie dojdą do władzy w Afganistanie po wycofaniu wojsk sojuszniczych?

Okręt podwodny ORP Orzeł. Fot. M. Dura
Okręt podwodny ORP Orzeł. Fot. M. Dura

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Sojusznicy trenują na morzu, my wciąż na mieliźnie”: Resort obrony narodowej obiecuje podpisanie umowy na nowe okręty w tym roku. „Ruszyły ćwiczenia Sea Breeze 2021. Polacy biorą w nich symboliczny udział [...] Powagę sytuacji zauważono także w Ministerstwie Obrony Narodowej. - Nie mamy już czasu na odkładanie na później spraw Marynarki Wojennej. Realizacja programu <<Miecznik>> jest spójna z powstałą na zlecenie prezydenta Andrzeja Dudy Strategiczną Koncepcją Bezpieczeństwa Morskiego RP. Liczę na to, że przed końcem tego półrocza umowa zostanie podpisana - zapowiedział minister Mariusz Błaszczak pod koniec marca w <<Polsce Zbrojnej>>, wydawanej przez resort obrony.”


Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Kiedyś byliśmy w tym miejscu co dzisiaj polska zbrójeniówka”: Wywiad z Vidar Skjelstad, wiceprezes koncernu Kongsberg. „Jak suwerenna byłaby Polska, jeśli chodzi o eksploatację systemu? Czy przekażecie nam wszystkie jego kluczowe elementy łącznie z kodami źródłowymi? - My, jako firma, nigdy nie ingerujemy w to, jak określone państwo korzysta z naszego systemu. Natomiast transfer technologii zakłada, że użytkownik najpierw zyskuje możliwość użytkowania i serwisowania systemu, a następnie ustanawiamy określone zdolności. Technologia jest własnością globalnych partnerów NASAMS, którzy inwestują w nią i ją rozwijają.”


Paweł Wojciechowski, Gazeta Wyborcza, „NIK sprawdzi, czy marynarze z ORP <<Orzeł>> są bezpieczni”: Najwyższa Izba Kontroli skontroluje działania resortu obrony narodowej w kontekście bezpieczeństwa marynarzy i modernizacji Marynarki Wojennej. „Prezes NIK Marian Banaś przychylił się do wniosku kilku posłów Koalicji Obywatelskiej w sprawie wszczęcia kontroli dotyczącej okrętu podwodnego ORP <<Orzeł>>. Chodzi m.in. o wydatki na modernizację 35-letniej jednostki i bezpieczeństwo służących na niej marynarzy. Anonimowy list wywołał burzę. [...] W piśmie podpisanym przez Mariana Banasia, prezesa tej instytucji, czytamy, że: <<Zagadnienia zawarte we wniosku Państwa Posłów zostaną zbadane podczas aktualnie prowadzonej kontroli w ww. jednostkach [Ministerstwie Obrony Narodowej i Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych - red.], tj. kontroli [pod nazwą - red.]. Stan realizacji wybranych zadań (przedsięwzięć) z Planu Modernizacji Technicznej dotyczących Marynarki Wojennej, wynikających z Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP>>.”


Jagoda Grondecka, Gazeta Wyborcza, „Wielka ofensywa talibów w Afganistanie”: Talibowie dojdą do władzy w Afganistanie po wycofaniu wojsk sojuszniczych? „Siły USA i NATO kontynuują wycofywanie się z Afganistanu. Tymczasem rząd w Kabulu w pełni kontroluje już tylko jedną piątą kraju. [...] Część wsi kontroluje rząd, część talibowie. A tę część my - mówi Szamszad (jak wielu Afgańczyków, posługuje się tylko jednym imieniem) z oddziału lokalnej policji. Niektórzy jej członkowie mają zaledwie 19 lat. Dom, który od dwóch tygodni służy im za posterunek, nosi liczne ślady po kulach. - Talibowie atakują nas dniem i nocą. Za dnia trzymają dystans około 100 metrów, ale w nocy podchodzą naprawdę blisko - opowiada Szamszad.”


Reklama

Komentarze

    Reklama