Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Szef MON przetrwa styczniową rekonstrukcję?; Co dalej z ustawą o broni i amunicji?; Wizyta prezydenta Dudy na Ukrainie; Unijna armia konkurencją dla NATO
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.
Wojciech Szacki, Polityka, „Nowy premier prezesa”: Czy po zapowiadanych na styczeń dalszych zmianach w rządzie dotychczasowy szef resortu obrony zachowa stanowisko? „Nie wiadomo wreszcie, co się stanie z Macierewiczem. Minister obrony ma marne relacje z Kaczyńskim i Morawieckim, a jeszcze gorsze z prezydentem, ale pozostaje istotny dla części prawicowego elektoratu i może liczyć na wsparcie „Gazety Polskiej ". Znamienny był fakt, że na godzinę przed uroczystością desygnacji premiera podległa Macierewiczowi SKW zdecydowała o odebraniu dostępu do tajemnic wojskowych współpracownikowi Andrzeja Dudy gen. Jarosławowi Kraszewskiemu. Dwaj rozmówcy POLITYKI z PiS i partii zaprzyjaźnionej zgodnie uważają, że Macierewicz przetrwa rekonstrukcję styczniową, ale nie dotrwa do końca kadencji.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojsko przekaże broń i amunicję stowarzyszeniom”: Wywiad z Anną Marią Siarkowską m.in. o zmianie ustawy o broni i amunicji. „To pierwszy krok ku temu, by organizacje proobronne włączyć w system bezpieczeństwa kraju. Ustawa zakłada możliwość przekazywania im broni i amunicji przeznaczonych do zbycia z Sił Zbrojnych RP. Do tej pory takie stowarzyszenia były pozostawione same sobie. Dzisiaj, odbudowując potencjał militarny Polski, chcemy je zagospodarować. Ta ustawa jest zatem elementem szerszej polityki obronnej.”
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Trudna wizyta”: Prezydent Andrzej Duda składa dziś wizytę w Charkowie i spotka się z prezydentem Petrem Poroszenką. „Spotkanie odbędzie się w jednym z najtrudniejszych momentów dla relacji polsko-ukraińskich. Na stosunkach z Polską cieniem kładą się przede wszystkim kwestie historyczne, współpraca w sferze bezpieczeństwa czy energetyki układa się pomyślnie.”
Dr Adam Lelonek, Piotr Maciążek, Dziennik Gazeta Prawna, „Eksperci w służbie kremlowskiej dezinformacji”: Eksperci CyberDefence24.pl i Energetyka24.com o działalności dezinformacyjnej Kremla wymierzonej w środowisko analityków i ekspertów. „Doskonałym przykładem operacji informacyjnych i psychologicznych godzących w żywotne interesy państwa polskiego jest obszar wojskowy i energetyczny. Mają one charakter strategiczny, pomimo że ze względu na skomplikowaną materię tej tematyki profesjonalnie zajmuje się nią garstka osób. (…) W przypadku wojska są to rozpowszechniane w przestrzeni informacyjnej przekazy podważające wartość bojową i gwarancje bezpieczeństwa Polski lub wyolbrzymiające potęgę i skuteczność rosyjskiej armii.”
Andrzej Talaga, Rzeczpospolita, „Unijna obrona to zagrożenie”: Wspólna unijna armia konkurencją dla NATO? „Europejska armia byłaby ciekawym pomysłem, gdyby w Europie nie istniały ponadnarodowe więzy obronne. Ale istnieją - to NATO. Sojusz jest najskuteczniejszym blokiem militarnym w dziejach ludzkości, ma wypracowane plany ewentualnościowe na wypadek wojny, stworzył i doskonali systemy dowodzenia, ćwiczy zdolności do natychmiastowego wejścia do walki z zaawansowanym technicznie przeciwnikiem. UE musiałaby się tego wszystkiego dopiero uczyć. Obecnie tylko 3 proc. sił obronnych państw europejskich jest zdolnych do stoczenia wojny bez długotrwałych przygotowań.”
Drzewica
Wspólna unijna armia to nie tylko pomysł na siły zbrojne konkurencyjne dla NATO, a zwłaszcza armii USA, ale też struktura pomyślana jako możliwy koalicjant Rosji realizującej imperialne idee Putina.