WAT zwiększa współpracę z producentem "szpeju"

Autor. Mariusz Maciejewski WAT
W środę 9 lipca Wojskowa Akademia Techniczna podpisała porozumienie ze spółką Arlen S.A. - producentem specjalistycznej odzieży ochronnej i elementów wyposażenia żołnierzy. Na mocy porozumienia studenci uczelni będą mogli realizować praktyki, staże oraz inne wspólne przedsięwzięcia, co ułatwi im późniejsze odnalezienie się na rynku pracy, w dziedzinie tak przydatnej dla wojska. Umowa umożliwi również wymianę wiedzy i doświadczeń między instytucjami.
Porozumienie z 9 lipca podpisali Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Prezes Zarządu Arlen Andrzej Tabaczyński. W efekcie umowy, Biuro Karier WAT będzie udostępniać studentom informacje oraz oferty praktyk, staży i pracy w firmie Arlen S.A.. Jak podaje uczelnia, oferta będzie skierowana nie tylko do studentów, ale także do pracowników obu instytucji. „Wspólnie organizowane będą także inne przedsięwzięcia, takie jak spotkania, seminaria, wykłady otwarte i wizyty studyjne w zakładach produkcyjnych, szkolenia, kursy i konferencje”.
Czytaj też
„Naszym celem, jako największej wojskowo-cywilnej uczelni technologicznej w kraju, jest kształcenie na najwyższym poziomie specjalistów dla polskich Sił Zbrojnych. Z roku na rok mamy rekordowe nabory na studia – w tym roku przyjmiemy 1243 studentów wojskowych i około pięciokrotnie więcej studentów cywilnych. Staże i praktyki, które możemy im zaoferować w firmie Arlen, z pewnością przyniosą korzyści obu stronom. Nasi studenci poznają procesy związane z produkcją wyspecjalizowanych tekstyliów dla wojska i specyfikę tej gałęzi przemysłu, ale wniosą też z pewnością wartość dodaną dla firmy” – skomentował Rektor-Komendant WAT.
Gen. bryg. prof. Wachulak dodał, że ważnym filarem działalności uczelni są również badania naukowe oraz wdrażanie innowacji do użytku. Współpraca z firmą Arlen ma objąć przede wszystkim studentów z Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania. Rektor zasugerował również przedstawicielom spółki możliwe obszary współpracy badawczo-rozwojowej z Wydziałem Nowych Technologii i Chemii, Wydziałem Mechatroniki oraz Uzbrojenia i Lotnictwa. Firma opcjonalnie będzie miała możliwość testowania nowych rozwiązań i materiałów w laboratoriach WAT.
Czytaj też
Prezes Zarządu Arlen dodał, „że spółka jest wiodącym polskim producentem specjalistycznej odzieży ochronnej i elementów wyposażenia indywidualnego dla żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb mundurowych”. Ponadto firma od ponad trzech dekad aktywnie działa w przemyśle tekstylnym oraz ciągle inwestuje i rozwija swoje cztery zakłady produkcyjne, centrum badawczo-rozwojowe i laboratorium.
„Wspieramy polską produkcję i bezpieczeństwo krajowego łańcucha dostaw. Jesteśmy innowacyjni i realizujemy wymagające projekty na rzecz bezpieczeństwa, a nasze produkty bronią się na światowych rynkach. Dzięki praktykom w naszej firmie studenci WAT będą mieli okazję zobaczyć, co dzieje się po drugiej stronie, w przemyśle – to pomoże im zrozumieć złożoność procesów w produkcji tekstyliów, specyfikę badań, parametrów i terminów” – skomentował prezes zarządu firmy Andrzej Tabaczyński. Dodał również: „Jestem przekonany o ogromnych kompetencjach Wojskowej Akademii Technicznej. Możemy połączyć nasze wysiłki w wielu obszarach, jak choćby węgiel aktywowany w wyrobach CBRNE (przeciwdziałanie zagrożeniom m.in. ze strony czynników chemicznych, biologicznych i materiałów wybuchowych), siatki maskujące lub nowe tkaniny niepalne. Łącząc naukowe podejście uczelni, doświadczenie WAT we wdrożeniach i nasze kompetencje sprzedażowe, moglibyśmy opracować ciekawe produkty dla polskiej armii, które posiadałyby potencjał eksportowy”.
Czytaj też
Na mocy porozumienia ze środy możliwe będzie wdrożenie wiedzy wypracowanej na uczelni do przemysłu. Firma Arlen podkreśliła, że będzie uaktualniać ofertę praktyk, staży i pracy dla studentów i absolwentów oraz wspierać współpracę pomiędzy uczelnią a jej otoczeniem gospodarczym. Skorzystają dzięki temu wydarzeniu obie strony.
WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie